› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone

› bieżące ponad rok temu    20.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 5 ocen 8 / 88%
A A A
6 zdjęćNajniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone fot. Mateusz Milanowski

Przejście dla pieszych na alei Grunwaldzkiej w pobliżu terenu Giełdy Elbląskiej należy do najniebezpieczniejszych w Elblągu. Tylko w tym roku doszło tam do trzech potrąceń pieszych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w najbliższym czasie planowane są zmiany, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

Rok temu, w czerwcu 2014 roku podczas spotkania z byłym Prezydentem Elbląga, Jerzym Wilkiem, mieszkańcy przypomnieli o niebezpiecznym przejściu dla pieszych w ciągu alei Grunwaldzkiej. Oczekiwali wówczas podjęcia działań, które wpłynęłyby na poprawę bezpieczeństwa. Wśród pomysłów elblążan, pojawiła się m.in. propozycja zamontowania drogowej sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przez pieszych, o czym pisaliśmy tutaj.

Zdecydowano się na zamontowanie tzw. aktywnego znaku. Warto wspomnieć, że taki znak już znajdował się nad tym przejściem dla pieszych. Dodatkowo zamontowany był halogen, który skutecznie oświetlał to szczególnie niebezpieczne miejsce.

- Stare elementy wymieniono na nowe i zamontowano znak ponownie. Koszt takiego znaku to 5500 zł. Realizacja postawienia znaków aktywnych zaplanowana była już w zeszłym roku. - informował w lipcu 2014 roku Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta.

Wraz ze znakiem zamontowano oprawę halogenową, która oświetlać miała przejście dla pieszych. Od tego czasu minął rok, a halogen jak nie działał, tak nadal nie działa. Szczególnie wieczorem i w nocy oświetlenie tego przejścia wpłynęłoby na lepszą widoczność pieszych. Postanowiliśmy dowiedzieć się w Urzędzie Miejskim, czy i kiedy planowane jest uruchomienie oświetlenia.

- Lampy halogenowe były zakupione w komplecie ze znakiem pulsującym D-6. Na ich podłączenie potrzebna jest nowa instalacja kablowa, którą zaplanowano do realizacji (łącznie z wymianą starej instalacji) w roku bieżącym (30.09.15). Jesienią br. przedmiotowe przejście będzie dodatkowo doświetlone. - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowa Prezydenta Elbląga.

Jak widać, na uruchomienie oświetlenia tego przejścia, przyjdzie nam poczekać praktycznie do początku października tego roku. Ciekawe jest, że oświetlenie nie zostało uruchomione wraz z wymianą znaku oraz sygnalizatora pulsacyjnego, tylko musimy czekać na to ponad rok. Być może udałoby się uniknąć zdarzeń z udziałem pieszych w minionym okresie jesienno-zimowym, gdyby przejście zostało od razu oświetlone zamontowanym wówczas halogenem.

Wpływ na niski poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w omawianym obszarze przede wszystkim mają duże prędkości pojazdów, dwie dwupasmowe jezdnie, przedzielone dwutorowym torowiskiem tramwajowym, a co z tego wynika zbyt długie przejście dla pieszych. Pieszy musi przecinać 4 pasy ruchu samochodowego oraz dwutorowe torowisko tramwajowe, co stwarza dla nich olbrzymie zagrożenie.

Poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego można uzyskać poprzez wprowadzenie sygnalizacji świetlnej lub wybudowanie wysp azylu dla pieszych, jednak obecnie nie są planowane żadne działania związane z przebudową tego przejścia. Zgodnie z wieloletnim planem, aleja Grunwaldzka od wysokości ulicy Polnej do alei Tysiąclecia zostanie w przyszłości przebudowana, w tym również wspomniane przejście dla pieszych.

 

 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
 • Najniebezpieczniejsze przejście w Elblągu zostanie oświetlone
ilość zdjęć 6 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ikp
ponad rok temu ocena: 33%  5
Zlikwidujcie tam przejście i po krzyku co 20m ma być przejście?
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robotnik
ponad rok temu ocena: 0%  4
W przyszłości przebudowane? Czyli kiedy? Za 50 lat? I to tak patrząc optymistycznie!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 71%  3
Tunel podziemny powinni tam zrobić
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ żółw
ponad rok temu ocena: 50% 2
Moim zdaniem lepszy byłby wiadukt. :-D
~ DANTE
ponad rok temu ocena: 50% 1
ja jestem za teleportem ;)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.