› video | › przejdź do artykułu | ponad rok temu 14.09.2012 |
Do końca września planowane jest zakończenie przebudowy i oddanie do użytku skrzyżowania ulic Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej. Niestety mocno opóźnione są prace przy ul. Pocztowej, gdzie odkopano zabytkowy bastion. Po przebadaniu tego terenu przez archeologów, trwa zmiana projektu budowlanego, który umożliwi wznowienie prac w tym miejscu.
Na skrzyżowaniu Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej trwają ostatnie prace kosmetyczne. Do końca tego miesiąca powinno nastąpić otwarcie dla ruchu wszystkich wlotów od strony ul. Hetmańskiej i Grota Roweckiego. Przejezdne będą także pojedyncze wloty od strony ul. Armii Krajowej i 12 Lutego. W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 504, trwają także prace na poszczególnych odcinkach ul. 12 Lutego (m.in. na wysokości Świata Dziecka, gdzie rozpoczęto już budowę drugiej jezdni).
Wciąż nie wznowiono prac na najbardziej newralgicznym odcinku drogi nr 503 – ulicy Pocztowej. Przypomnijmy, że pod koniec lipca na wysokości Placu Słowiańskiego drogowcy natrafili na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. Po rozebraniu przebiegającej wzdłuż ulicy trakcji tramwajowej i wykonaniu wykopów, w ziemi odsłonięto relikty architektury murowanej z systemu obronnego Elbląga. Prace budowlane na tym odcinku zostały wstrzymane. Do akcji wkroczyli archeolodzy, którzy przebadali teren. W końcu zapadła decyzja o pozostawieniu fortyfikacji w nienaruszonym stanie i zakopaniu ich w ziemi. Jako, że w miejscu tym przebiegać ma nowa trakcja tramwajowa, niezbędnym było przeprojektowanie istniejącej dokumentacji. Dopiero po wprowadzeniu zmian w projektach, możliwe będzie kontynuowanie prac.
- Jeżeli do końca miesiąca otrzymamy projekty zamienne, to zamykamy prawą jezdnię ulicy Pocztowej na odcinku od Placu Słowiańskiego do Armii Krajowej i puszczamy ruch drugą jezdnią (od strony poczty) – mówi Arkadiusz Daniluk, kierownik budowy z firmy Eurovia, odpowiedzialny za przebudowę drogi nr 503 w Elblągu. - Jednocześnie zamknięty zostanie skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z Pocztową. Dojazd do Armii Krajowej odbywać się będzie od drugiej strony. Zmiany te wprowadzone zostaną na okres ok. 2 miesięcy. W grudniu, jeszcze przed końcem roku, chcielibyśmy uruchomić przebudowaną jezdnię, puścić tramwaj oraz otworzyć dla ruchu w obu kierunkach ulicę Armii Krajowej.
Jeszcze w tym roku, drogowcy planują zamknąć jedną część torowiska w ulicy Robotniczej. Umożliwi to prowadzenie dalszych prac na tym odcinku.
- Ruch tramwajów odbywałby się będzie wówczas po drugim torze, co nie wpłynęłoby na przepustowość tego odcinka – zapewnia Arkadiusz Daniluk. - W tym miejscu mamy już wykonane wszystkie roboty branżowe. Do wykonania pozostały już tylko roboty drogowe.
Niemal w pełni gotowa jest ulica Armii Krajowej. Drogowcom pozostała już tylko przebudowa skrzyżowania z ul. Pocztową.
Mocno zaawansowane są także prace na ul. Nowej 1 i ul. Nowej 1a (nowe odcinki dróg obsługujące tereny przemysłowe nad rz. Elbląg), gdzie układane są kolejne warstwy asfaltu. Mająca swój początek na skrzyżowaniu ul. Stoczniowej z Bożego Ciała oraz zakończenie na skrzyżowaniu z ul. Niską ulica Nowa 1, wkrótce zostanie oddana do użytku.
Na dalszych odcinkach „503”, w rejonie dworca kolejowego Elbląg Zdrój, trwa budowa ul. Nowej 2.
- Do końca przyszłego tygodnia zamierzamy ułożyć na niej masę bitumiczną. Dzięki temu zamknięta zostanie ulica Portowa, a ruch odbywać się będzie nowym łącznikiem – informuje kierownik budowy z firmy Eurovia. - Zaraz potem przystąpimy do pierwszych prac nad budową ronda na skrzyżowaniu Brzeskiej, Browarnej i Mostu Unii Europejskiej.
Równolegle trwa budowa drugiej jezdni na odcinku ul. Browarnej, od Lubranieckiej w kierunku ul. Obrońców Pokoju. Do końca października pozostaną zamknięte wloty ulic Krakusa i Lubranieckiej w ul. Browarną. Z końcem roku zaplanowano również rozbiórkę kilku budynków mieszkalnych przy Browarnej 46-52, kolidujących z nowym przebiegiem drogi 503.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |