› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Znamy projektanta drogi ekspresowej z Elbląga do Gdańska

› inwestycje ponad rok temu    16.06.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Znamy projektanta drogi ekspresowej z Elbląga do Gdańska fot. Marcin Rysicki

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dokonał wyboru firmy, która zaprojektuje ponad 40 km odcinek drogi ekspresowej z Kazimierzowa do Koszwał. Do podpisania umowy z wykonawcą doszło na początku czerwca. Projektant będzie miał 20 miesięcy na wykonanie projektów budowlanego i wykonawczego nowej, dwujezdniowej „ekspresówki”.

Przetarg na zaprojektowanie drogi ekspresowej S7 na odcinku od Koszwał do Kazimierzowa,  GDDKiA Oddział w Gdańsku ogłosiła w styczniu. 12 marca nastąpiło otwarcie dziewięciu ofert, które złożono w postępowaniu. Ich wartość zamknęła się w kwotach od 7 do 20 mln zł. 30 kwietnia, po dokonaniu badania i oceny dwóch nieodrzuconych ofert, jako najkorzystniejszą wybrana została ta, złożona przez Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Firma z Gdańska zaoferowała, że wykona pełną dokumentację projektową za kwotę 7 mln 882 tys. 951 zł.

Niedawno, 6 czerwca doszło do podpisania umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Zgodnie z nią projektant ma 20 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Przyszła droga ekspresowa z Gdańska do Elbląga o długości 41,5 km, będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu i rezerwacją miejsca pod trzeci pas w każdym kierunku. W większości będzie ona pokrywała się z istniejącą drogą krajową nr 7, jednak na niektórych odcinkach przebiegać będzie nowym korytarzem.

Początek projektowanej trasy zlokalizowany będzie w miejscowości Koszwały i łączył się będzie z oddaną ostatnio do użytku, południową obwodnicą Gdańska. Koniec projektowanej trasy w miejscowości Kazimierzowo, dowiązany zostanie do istniejącej obwodnicy Elbląga.

Na całej długości trasy przewidziano budowę pięciu węzłów drogowych. W projekcie przewiduje się, że dostęp do drogi ekspresowej S7 odbywać się będzie tylko poprzez dwupoziomowe węzły: Węzeł „Cedry Małe” (przesunięcie likwidowanego węzła „Kiezmark”), Węzeł „Dworek”, Węzeł „Nowy Dwór Gd.”, Węzeł „Ryki” oraz Węzeł „Elbląg – Zachód”. Od podstaw powstać ma także nowa przeprawa na rzece Nogat. Kompleksowo modernizacji poddany zostanie również most na Wiśle w Kiezmarku. Na całym odcinku przewidziano lokalizację dwóch miejsc obsługi podróżnych (MOP).

Prace projektowe i budowlane nie obejmować będą części istniejącego odcinka dwujezdniowej Obwodnicy Nowego Dworu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 7. Na odcinku tym przewidziano jednak ułożenie nowej nawierzchni jezdni.

Szacuje się, iż cały proces realizacji inwestycji wyniesie łącznie 68 miesięcy (zależny jest on jednak od okresów trwania procedur przetargowych oraz realizacji robót budowlanych).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elbląg
ponad rok temu ocena: 0%  1
nooo to 2022 pojedziem furmankami
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.