› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Znamy opinię IPN-u w sprawie ronda Obrońców Birczy w Elblągu

› bieżące 10 miesięcy temu    12.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Znamy opinię IPN-u w sprawie ronda Obrońców Birczy w Elblągu

Nazwa rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i ma na celu uhonorowanie tych, którzy podjęli walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejsocowości – możemy przeczytać w opinii prezesa IPN dr Jarosława Szarka, która została przesłana do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2018 r. na sesji Rady Miejskiej w Elblągu radni uchwałą nr XXXV/724/2018 zadecydowali o nadaniu nazwy Obrońców Birczy dla ronda położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Z pisma dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, które naukowiec skierował do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego wynika, że były naciski, aby ten zawetował uchwałę RM w Elblągu. Weto wojewody mogło zniweczyć tę inicjatywę. Wojewoda w dniu 31 lipca 2018 r. skierował do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu pismo, w którym zwrócił się z prośbą o wydanie opinii, w której padłaby odpowiedź na pytanie, czy nazwa rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu. 

Największe znaczenie w tej sprawie miało oficjalne stanowisko IPN, na które trzeba było dośc długo czekać. Opinia IPN-u została wydana 31 sierpnia, po czym została przesłana do wojewody. Pismo w sposób jednoznaczny stwierdza, że nazwa Rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i ma na celu uhonorowanie tych, którzy bronili miejscowości przed zniszczeniem przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Jak wskazuje prezes IPN-u nazwa nawiązuje do działań podjętych prze lokalną samoobronę, żołnierzy Wojska polskiego i miicjantów, którzy w latach 1944-1947 bronili mieszkańców Birczy i okolicznych miejsocowści przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Jak wskazuje prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosław Szarek:

Celem UPA w czasie trzech ataków na Birczę w latach 1945-1946 było zniszczenie Birczy. Mówił o tym wprost prowindyk I Okręgu OUN, tzw. Zakerzońskiego Kraju Mirosław Huk "Hryhora" w czasie odprawy dowództwa grupy "Zachód", odbytej w dniu 5 stycznia 1946 r.: "Gdybyśmy mieli lepszych dowódców, to Birczy by nie było, która na tym terenie spędza sen z oczu wielu ludziom". To spotkanie poprzedzało trzeci atak na Birczę, który miał miejsce w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r.

Prezes IPN-u nie potwierdził zarzutów jakoby opiniowana nazwa ma celu czczenie formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne.

Należy podkreślić, że celem milicjantów i żołnierzy Wojska Poslkiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna obrona polskiej ludności przed UPA. Wśród obrońców Birczy, wchodzących w skład instytucji mundurowych Polski Ludowej, znajdowali się także byli żołnierze Armii Krajowej, by wspomnieć por. Witolda Grabarczyka, dowódcę kampanii moździerzy w ramach 2. Batalionu 26 Pułku Piechoty, broniącego Birczy podczas III ataku UPA w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r. Wcześniej był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Przeszedł cały szlak bojowy 27 WD AK walcząc z UPA i Niemcami. W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia naszych rodaków na tym terenie przed działalnością ukraińskich nacjonalistów. Inną ważną uwagę, która należy tu poczynić jest to, że na tereny walk z OUN-UPA władze Polski Ludowej celowo wysyłały "niepewny politycznie element".

 

Opiniowana nazwa nie ma zatem na celu czczenia formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne, ale uhonorowanie tych osób, które podjęły walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejsocowości.

 

W związku z powyższym ocenić należy, iż wymieniona ustawa nie propaguje komunizmu, bądź innego ustroju totalitarnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

– możemy przeczytać w opinii wydanej przez prezesa IPN-u.

Mimo, iż opinia prezesa IPN-u nosi datę 31 sierpnia, to została ujawniona dopiero po tym, jak Jacek Boki –główny inicjator nadania elbląskiemu rondu nazwy Obrońców Birczy, zapytał o nią w ramach dostępu do informacji publicznej.  

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanin
10 miesięcy temu ocena: 80%  7
Dla tych niezorientowanych: Nazwa rondo Obrońców Birczy ma więcej wspólnego z Elblągiem, niż nazwa wielu ulic, które tmamy w mieście. Co najmniej kilka procent mieszkańców naszego miasta pochodzi z terenu Kresów Wschodnich, w tym niemała część z Wołynia. Wielu jest, których rodzice, bądź oni sami doświadczyli czegoś podobnego, co doświadczyli obrońcy Birczy. Żyją tu ludzie - pomniki historii, którzy uciekli spod toporów, siekier i wideł. Tak to wyggląda, więc mówienie, że nazwa nie ma nic wspólnego z Elblągiem stanowi o nieznajomości historii, arogancji historycznej, braku wiedzy. Mówią tak ludzie wychowani na głupawych programach typu tych prowadzonych przez Kubę Wojewódzkiego.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mruczki
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
a .. co nas obchodzi opinia od Cenckiewicza.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do gru - minionek
10 miesięcy temu ocena: 50%  5
Bo jakiś B, jak BARAN prowadził sesję rady wsi B jak Biedrąg (co to nawiasem mówiąc Biedrą stoi) i tak stosował przepisy jak mu się podobało.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gru
10 miesięcy temu ocena: 61%  4
A co ma obrona Birczy z Elblągiem. Nic a nic. I nie ma innych nazw związanych z naszym miastem.
odpowiedz oceń komentarz 11 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jfjfjn
10 miesięcy temu ocena: 40% 3
Weź się nie ośmieszaj człowieku. Tu jest Polska a nie Niemcy. Fryderyk Chopin, Stanisław Dąbek czy Bolesław Chrobry też nie zasługują na ulice bo nie pochodzili z Elbląga?
~ gru
10 miesięcy temu ocena: 50% 2
Tez się nie ośmieszaj. I napisałem aby nadawać jednak nazwy mające jakiś związane z naszym miastem - tak jak nazwiska osób na Pesach.
~ gru
10 miesięcy temu ocena: 67% 1
Np nazwa ronda: "Rondo Pionierów Elbląga"
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.