› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Znamy już datę uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy

› bieżące ponad rok temu    21.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Znamy już datę uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy

Znamy datę uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy, położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Wiemy także, kto przybędzie tego dnia do Elbląga, aby uczcić pamięć bohaterów.  Uroczystość odbędzie się w dniu 11 października (czwartek).

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2018 r. elbląscy radni uchwałą nr XXXV/724/2018 zadecydowali o nadaniu nazwy Obrońców Birczy dla ronda położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Aby decyzja elbląskich radnych nabrała mocy prawnej potrzebny był podpis wojewody, który przed podpisaniem aktu wystąpił do IPN-u z pytaniem, czy nazwa jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Stanowisk Insytytutu Pamięci Narodowej było pozytywne, w związku z czym 11 września uchwała Rady Miejskiej w Elblągu została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nabierze ona mocy prawnej po 14 dniach od daty ogłoszenia, czyli 26 września.

Swoje przybycie potwierdziło już wiele znanych postaci, takich jak pani profesor Lucyna Kulińska z Krakowa, pan profesor dr. hab. Włodzimierz Osadczy z Lublina, kierownik Collegium Ucrainicum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Witold Listowski – prezes Kresowian z Kędzierzyna Koźla.

 

W najbliższym czasie zaproszenia zostaną wystosowane także do prof. dr. hab. Andrzeja Zapałowskiego z Przemyśla, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr. Artura Brożyniaka z IPN w Rzeszowie, prezesa IPN-u dr. Jarosława Szarka, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab.  Mirosława Golona, wojewody warmińsko-mazurskiego pana Artura Chojeckiego, a także do redakcji portalu Kresy.pl, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz wielu działaczy środowisk kresowych z całej Polski.

 

Z ocalonych z ludobójstwa na Wołyniu obecni będą Panowie Witold Grodziewicza, Stanisław Soroczyński i Marian Tybor z Elbląga.

 

Liczymy również na przybycie prezesa Zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków pomordowanych na Wołyniu, pani Janiny Kalinowskiej.

– poinformował nas Jacek Boki, główny inicjator upamiętnienia bohaterskich obrońcow Birczy w Elblągu.

Darczyńcami, którzy ofiarowali nieodpłatnie kamienne głazy oraz granitowo-marmurowe płytki na wystrój ronda są bracia Bogdan i Ireneusz Frieske z Próchnika oraz senator RP Władysław Mańkut. Sadzonki krzewów i kwiatów, które ozdobią rondo przekażą władze miasteczka i gminy Bircza.

----------------

Dla wszystkich, którzy chcą uzyskać więcej ifnormacji na temat obrońców Birczy polecamy nasz artykuł sprzed trzech miesięcy.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WieśniakzBiedrąga
ponad rok temu ocena: 0%  4
Przepraszam, ale wyrażenie "uroczyste" jest tu nadużyciem. Komisjia ds. nadawania nazw w Biedrągu do tej pory opiniowała propozycje, zgodnie z przyjętym porządkiem, nadania rondom nazw miast partnerskich. Wyjątek stanowi nadanie rondu im. Biedronki.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WOLNY ELBLAG
ponad rok temu ocena: 40%  3
Kto wymyśla takie nazwy?????? Bircza???? Ulmów???? Pewnie jacyś repatryjańci z za Buga bo zwykły Polak dałby normalną nazwę Polską.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ndndu
ponad rok temu ocena: 57%  2
A tym czasem na Ukrainie flagi Banderowskie wiszą już nawet na budynkach urzędów.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Y.
ponad rok temu ocena: 46%  1
Nazywajcie ronda neutralnie, bo przy każdej takiej uroczystości utrudniacie życie mieszkańcom. Historycznie można nazywać choćby place, skwerki, postawić pomnik...
odpowiedz oceń komentarz 6 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.