› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zmiany, zmiany, zmiany... Jak to jest z budową Browarnej

› inwestycje drogowe ponad rok temu    9.10.2013
Marcin Walędzik
komentarzy 2 ocen 6 / 100%
A A A
67 zdjęćZmiany, zmiany, zmiany... Jak to jest z budową Browarnej fot. Marcin Walędzik

Kompleksowa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 503 to jedna z największych inwestycji w dziejach współczesnego Elbląga. W listopadzie 2011 roku ruszyły pierwsze prace. Trwają do dziś. Ich zakończenie planowane jest na.. No właśnie, kiedy? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym remontu Browarnej, jednego z fragmentów przebudowy 503.

Droga 503, biegnąca przez miasto Elbląg, liczy odcinek o długości ok. 2600 metrów, od Placu Słowiańskiego, przez Pocztową, Robotniczą, Browarną, Obrońców Pokoju (wraz ze skrzyżowaniem), aż do Elektrycznej (bez skrzyżowania). Postanowiliśmy przygotować co jakiś czas raport z budowy poszczególnych odcinków, wraz z prezentacją aktualnych zdjęć danych odcinków. Na początek...

Browarna

Na przełomie lutego i marca br. zdemontowano tory tramwajowe i zakończono roboty rozbiórkowe wzdłuż Browarnej, na odcinku od skrzyżowania z Trasą Unii Europejskiej do ul. Grażyny. Usunięto wtedy również kolizji teletechniczne na wysokości zajezdni tramwajowej, rozpoczęto także prace nad kanalizacją sanitarną. W marcu drogowcy zamknęli też ul. Browarną, na wysokości wjazdu na most Unii Europejskiej (od ul. Brzeskiej i Rechniewskiego). Prowadzone prace budowlane umożliwiają dojazd do ul. Grażyny jedynie od strony Portowej.

Z początkiem sierpnia Eurovia wprowadziła kolejne zmiany. Przeniesiono ruch na nowo wybudowany odcinek ulicy Browarnej i ponowne uruchomiono skrzyżowania ulic: Lubranieckiej, Krakusa i Obrońców Pokoju z ulicą Browarną. Od 13 września wjazd na rondo przy Browarnej odbywa się od północnej strony jezdni (przy murze oporowym).

Od końca września nastąpiły już zmiany w organizacji ruchu na Browarnej. Chodzi dokładnie o odcinek od Jaśminowej do Straży Pożarnej. Ruch odbywa się wzdłuż pasa jezdni znajdującego się od strony zajezdni tramwajowej. Mieszkańcy budynków przy Browarnej 29-32 dojeżdżają do swoich domów od strony Jaśminowej. Taki stan rzeczy jak zapowiada Eurovia ma się odbywać do 14 listopada.

1 października wprowadzono kolejne zmiany na Browarnej, tym razem od skrzyżowana z Trasą Unii Europejskiej. Drogowcy ustanowili ruch na nowo powstały odcinek wschodni jezdni. Zachodnia strona (od Browaru) jest zamknięta i dostępna jedynie dla ekip remontowych.

Na odcinku między ul. Robotniczą i ul. Brzeską założono przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, bez przebudowy części linii tramwajowej. Odnowieniu ulegają też wloty skrzyżowań, wjazdy, przejazdy i perony. W miejscach obecnych przystanków tramwajowych, gdzie następuje wsiadanie i wysiadanie pasażerów na ulicę, skorygowano przebieg drogi i zaprojektowano typowe perony oddzielone od jezdni. Zamknięte zostaną dwa skrzyżowania z ulicami Pływacką i ul. Dolną. Dojazd do nich będzie możliwy od strony nowoprojektowanej drogi lokalnej.

Dalszy odcinek ul. Browarnej, od ul. Brzeskiej do ul. Obrońców Pokoju przebudowany będzie na przekrój dwujezdniowy, z szerokim pasem dzielącym i torowiskiem tramwajowym dwutorowym po jego środku. Wprowadzenie takiego szerokiego przekroju drogowego jest możliwe jedynie przy dość znacznym wyburzeniu istniejącej zabudowy. Na wysokości ul. Lubranieckiej i przed zjazdem tramwaju w ul. Obrońców Pokoju zaprojektowano obustronne perony.

Skrzyżowania ul. Browarnej z ul. Lubraniecką, z ul. Krakusa, ul. Obrońców Pokoju i nowoprojektowaną drogą lokalną w rejonie dworca kolejowego Elbląg Zdrój zaprojektowano na prawe skręty, bez przejazdów przez pas dzielący drogi głównej. Zjazd w jednokierunkową ulicę Obrońców Pokoju wyposażono w dodatkowy pas dla skrętu w prawo.

W miejscu istniejących miejsc postojowych przy budynku dworca Elbląg Zdrój zaprojektowano nowe parkingi. Wzdłuż tego odcinka ulicy Browarnej, obok obustronnych chodników, zaprojektowano jednostronną dwukierunkową ścieżkę rowerową, na fragmencie oddzieloną od jezdni pasem zieleni. Na wysokości obecnego przystanku autobusowego na jezdni zaprojektowano zatokę autobusową.

Browarna - Brzeska - Trasa Unii Europejskiej

Przed rozpoczęciem remontu w tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Dochodziło tam jednak dość często do kolizji i wypadków drogowych. Obecnie jest tam budowane rondo z torowiskiem tramwajowym przechodzącym przez wyspę na środku ronda. Z uwagi na linię tramwajową, na rondzie zaprojektowano sygnalizację wzbudzaną. Z kolei ze względu na kolizję ruchu kołowego i tramwajowego z przejściem/przejazdem rowerowym, zaprojektowano sygnalizację świetlną nieobejmującą relacji prawych skrętów z ul. Browarnej. Harmonogram pracy sygnalizacji uwarunkowany będzie ruchem tramwajowym.

W związku z przebudową w/w odcinków powstaną nowe sygnalizacje świetlne, przy skrzyżowaniach Lubranieckiej z Browarną i Obrońców Pokoju z Browarną.

Do końca października ma się zakończyć przebudowa torowiska od zajezdni przy Browarnej do skrzyżowania z Obrońców Pokoju. W tym samym czasie mają być zakończone prace na odcinku od ul. Grażyny do Trasy UE

 

ilość zdjęć 67 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Brunszwik
ponad rok temu ocena: 80%  2
Wilk wam wszystko załatwi, do wyborow zapomnimy o wszystkich remontach!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin 48
ponad rok temu ocena: 0%  1
Pobożne życzenia, palcem na wodzie pisane
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.