› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

ZKM o sytuacji elbląskiej komunikacji miejskiej

› bieżące ponad rok temu    12.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 12 ocen 19 / 84%
A A A
ZKM o sytuacji elbląskiej komunikacji miejskiej fot. Bartłomiej Ryś

Trwa nasza dyskusja na temat kondycji i przyszłości komunikacji miejskiej. Tym razem głos w tej sprawie zabrał Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Artykuł „Nasza debata. Jak uzdrowić miejską komunikację w Elblągu?” wywołał duże zainteresowanie internautów. Tak duże zainteresowanie sprawami związanymi z komunikacją miejską cieszy, ponieważ jest to dziedzina bardzo ważna dla mieszkańców naszego miasta. Jednak wiele zawartych w nim tez i informacji wymaga sprostowania lub rozszerzenia, aby można spojrzeć na temat komunikacji miejskiej z prawidłowej, szerszej perspektywy.

Przede wszystkim , teza jakoby elbląska komunikacja miejska znajdowała się w „kryzysie” i „kiepskiej kondycji” jest co najmniej pochopna i wyolbrzymiona. Na jej poparcie przywoływany jest spadek liczby pasażerów. Należy podkreślić, że niestety jest to trend dotyczący praktycznie każdego miasta porównywalnego do Elbląga, a wynika przede wszystkim ze zmian demograficznych i migracji ludności (do większych miast i poza granice kraju).

Dodatkowo w Elblągu, w ciągu ponad dwóch lat, prowadzona była ogromna inwestycja - przebudowa DW 503 i DW 504, która poważnie ograniczyła funkcjonowanie komunikacji tramwajowej, przewożącej ponad 1/3 elbląskich pasażerów. Jest to druga przyczyna tak wyraźnego spadku liczby pasażerów. Nie bez znaczenia jest również wzrost liczby samochodów osobowych – co również jest niestety problemem w skali całego kraju.

Jednak wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie pod tym względem przełomowym. Według wstępnych szacunków, w tym roku udało nam się zahamować spadek liczby pasażerów, a nawet przewidywany jest wzrost tej liczby. Wynika to przede wszystkim z faktu zakończenia przebudowy torowisk tramwajowych i znacznego wzrostu jakości przewozów na liniach autobusowych. W nowych umowach z przewoźnikami postawiliśmy znacznie wyższe wymagania w zakresie taboru, co skutkuje tym, że obecnie ponad połowa autobusów to pojazdy fabrycznie nowe, lepiej wyposażone, bardziej bezpieczne (wszystkie posiadają monitoring wizyjny), komfortowe i bardziej przyjazne dla środowiska. Średni wiek wszystkich autobusów elbląskiej komunikacji miejskiej nie przekracza 3 lata – praktycznie żadne miasto w Polsce, porównywalne do Elbląga, nie może pochwalić się takim wskaźnikiem.

Dużo uwagi w działaniach ZKM w Elblągu zostało poświęconej również infrastrukturze przystankowej. W ciągu ostatniego roku zostało ustawionych 29 całkowicie nowych wiat przystankowych, a ponad 100 zostało wyremontowanych i odświeżonych. Na kolejnych trzech przystankach zamontowane zostały elektroniczne tablice informacyjne. Poczynione zostały już pierwsze kroki w zakresie odnowienia taboru tramwajowego – pierwsze dwa w pełni zmodernizowane tramwaje od kilku miesięcy wożą pasażerów . Czekamy na ukończenie prac trzeciego wagonu. Jest to dopiero początek i wszyscy mamy tego świadomość.

Nawiązując do artykułu odnośnie sposobu i zakresu finansowania komunikacji miejskiej, warto zauważyć, że nierozerwalnie łączy się to z cenami biletów i zakresem oraz ilością ulg dla pasażerów. Elbląska komunikacja miejska posiada jedne z najtańszych biletów w całym kraju - szczególnie jeżeli porównamy ceny miast podobnych pod względem wielkości. Posiadamy bardzo rozbudowany system ulg (50% i 100%), które są wyrazem troski władz miasta o osoby potrzebujące takiego wsparcia. Nikt nie proponuje ich ograniczania czy znoszenia, musimy mieć jednak świadomość, że wiążą się one ze sporymi kosztami. Samorząd w każdym mieście dopłaca do komunikacji miejskiej właśnie po to aby zapewnić możliwe jak najlepszy transport zbiorowy. Dzięki temu bilety mogą być tanie, możliwe jest wprowadzanie ulg a komunikacja może świadczyć usługi przewozowe przez większą część doby, od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych, nawet jeżeli liczba pasażerów jest stosunkowo niewielka.

Wiele mitów narosło wokół kosztów Zarządu Komunikacji Miejskiej - spółki której powierzono organizowanie komunikacji miejskiej. Warto w tym miejscu dodać, że niemal 100 % kosztów całej komunikacji miejskiej to koszt usług przewozowych (ponad 90 %) - a więc tego że autobusy i tramwaje kursują po naszym mieście - oraz koszty utrzymania infrastruktury przystankowej i parkingowej.

Proponowane w artykule wprowadzenie oszczędności bez pogarszania jakości usług, de facto udało nam się już wprowadzić. Dzięki konkurencji między przewoźnikami (przetargi na obsługę linii autobusowych), koszty obsługi linii autobusowych udało nam się obniżyć w stosunku do lat ubiegłych i to przy podniesieniu jakości usług! Głównie dzięki temu, a także dzięki zahamowaniu spadku liczby pasażerów, w roku 2015, po raz pierwszy nie będzie konieczne zwiększanie dopłaty do finansowania komunikacji miejskiej.

Trudno się zgodzić z podważaniem sensu wprowadzenia systemu EKM. Jednocześnie należy przypomnieć, że zdecydowana większość mieszkańców oraz radnych poprzednich kadencji była przeciwna wprowadzeniu obowiązku rejestrowania każdego przejazdu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, jednorazowy bilet papierowy również został zachowany. Właśnie dlatego dane z systemu na temat napełnienia nie są takie, jak pierwotnie zakładano i ułatwiają jedynie dokonywanie szacunków. Podkreślić należy przy tym , że ten system umożliwił wprowadzenie promocyjnych biletów na krótkie przejazdy, tanich biletów przesiadkowych oraz korzystnych biletów godzinnych i dobowych. Jednak najważniejsze – system umożliwił pełną i dokładną kontrolę punktualności i wszystkich wykonywanych kursów.

Komunikacja miejska nie jest idealna ponieważ wymaga wielu kompromisów. Kompromisów ponieważ każdy pasażer ma odmienne potrzeby więc komunikacja musi dostosować się do potrzeb większości, uwzględniając tam gdzie jest to tylko możliwe – potrzeby także małych grup pasażerów. Kompromisów, ponieważ środki jakie można przeznaczyć na funkcjonowanie komunikacji miejskiej są mocno ograniczone w stosunku do ogromnych i różnych potrzeb pasażerów. Odnosząc się do uwag w zakresie rozkładów jazdy, warto zwrócić uwagę, że rozkład jazdy w istocie cały czas ewoluuje, ponieważ ZKM wprowadza do niego kolejne zmiany, które muszą uwzględniać także wcześniejsze uwagi i postulatów pasażerów. Opisane „jeżdżenia stadami” jest tak naprawdę konsekwencją dużego zagęszczenia linii komunikacji miejskiej na najważniejszych ulicach. Owszem trasa niektórych linii pokrywa się, ale jedynie na pewnych fragmentach, a nie zapominajmy, że każda z linii ma konkretne zadania do wykonania - zapewnienie komunikacji pomiędzy konkretnymi częściami miasta. Rozkład jazdy nie jest układanką którą można ułożyć w ten sposób aby poszczególne jej części były w równych odstępach od siebie. Większość pasażerów chce dojechać z konkretnych miejsc do swojego celu na określoną godzinę (przede wszystkim do pracy i szkoły). Nawet kilku minutowe zmiany mogą mieć ogromne znacznie. Jak wynika z badań preferencji pasażerów, a także naszych obserwacji – to co cenią sobie najbardziej pasażerowie, to przede wszystkim bezpośredniość połączeń, nawet kosztem częstotliwości i czasu podróży. Dość często sugerowany pomysł organizowania połączeń przesiadkowych jest w istocie wbrew preferencjom pasażerów.

Ponieważ chcemy doskonalić rozkłady jazdy, przygotowujemy się do przeprowadzenia w pierwszych miesiącach nowego roku kompleksowych badań napełnienia. Na ich podstawie, a także przy wykorzystaniu danych z Systemu EKM oraz zgłaszanych opinii mieszkańców, przeprowadzimy dokładną analizę rozkładów jazdy i dokonamy koniecznych zmian.


Michał Górecki
specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu

 

Zachęcamy do dyskusji na temat uzdrowienia komunikacji miejskiej w naszym mieście. Czekamy na Wasze głosy, opinie, pomysły pod adresem: redakcja@elblag.net.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lolek
ponad rok temu ocena: 0%  12
Jeden zasadniczy bład jest że zkm pozwolił na wprowadzenie pojazdów nisko wejściowych tylko z przodu wymagana niska podłoga a powinni wprowadzic zakaz używania takich pojazdów tylko w pelni niska podloga to wtedy mielibyśmy może solarisy albo coś innego
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ johnny
ponad rok temu ocena: 0%  11
Najlepszy jest nowy rozklad jazdy jako dodatek do ,,Dziennika Elblaskiego''.Jest to rodzaj krzyzowki-lamiglowki gdzie trzeba sobie dodawac minuty w zaleznosci od przystanku z ktorego chcemy jechac i ile chcemy ich dodac bo sa dwie rubryczki lub trzyW jednej rubryczce sa minuty i w drugiej minuty w odstepach czterech minut.Nadmienie ze trzcionka owego rozkladu jest tak mala i nieczytelna dla osob starszych ze glowa boli.Jedna rubryka z przystankami a obok oddzielna rubryka z samymi godzinami.Nowy rozklad wcale nie jest nowy a godziny niby nowego niepokrywaja sie z tym obecnym.PORAZKA!!!!!!!!!!!!Mlodzi sobie poradza ale starsi-MASAKRA!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karolewicz
ponad rok temu ocena: 21%  10
Mam taką uwagę. NIGDZIE NIE WIDZIAŁEM TAK WOLNO JEŻDŻĄCYCH AUTOBUSÓW JAK W ELBLĄGU. CZY INNI INTERNAUCI ZGADZAJĄ SIE Z TĄ OPINIĄ? PROSZĘ O OPINIĘ. Zwiększając szybkość jazdy nie tylko szybciej dotrę do pracy ale także mniejsza liczba autobusów przewiezie większą liczbę pasażerów co poprawi wyniki ekonomiczne firm przewozowych. Jadąc autobusem lub samochodem za nim mam wrażenie że to karawan. Nawet rowerzyści jadą szybciej i niejednokrotnie widziałem tego samego rowerzystę na kolejnych przystankach. Rozumiem że kierowcy jeżdżą zgodnie z rozkładem. Ale pytanie dlaczego ktoś taki rozkład opracował i zatwierdził. Czy obecna prędkość 25 do 30 km w porywach to nie przesada? Jak doda się do tego czas postoju na przystankach to porażka. Czy żaden z opracowujących rozkłady jazdy w Elblągu nigdy nie jechał autobusem w Trójmieście, Warszawie Wrocławiu, Poznaniu ??? Czy chodzi tu o stworzenie wrażenia że Elbląg jest tak WIELKIM miastem że autobusem trzeba jechać przez całe miasto tak długo.
odpowiedz oceń komentarz 3 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 24%  9
Złe linie, czasy i.t.d Wszystko wymaga poprawienia i przystosowania do potrzeb mieszkańców, a nie dla wygody kilku osób.
odpowiedz oceń komentarz 4 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblazanin
ponad rok temu ocena: 44%  8
A co z wprowadzeniem biletów za ilość przejechanych przystanków? Była propozycja, aby to było 0,20 za przystanek!!!
odpowiedz oceń komentarz 8 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czy możliwa zmiana trasy tramwaju "1"?
ponad rok temu ocena: 23%  7
tramwaj "1" mógłby jezdzić z ul.Druskiej, pętla , po trasie jak dotychczas do petli przy ul.Saperów. gwrntuję, że zawsze byłby pełny młodzieżą szkolna i studentami. " 5" dubluje trase "4", zatem, proponowałbym zamontować rozjazd z ul.Płk. Dąbka w kierunku ul.Obronców Pokoju, tak by tramwaj nr "5" jeżdził " w kółko ", przez centrum miasta. Koncowe przystanki miałby np. na starej pętli przy ul.Obronców Pokoju. Tą pętlę wystarczyłoby troszku zmodyfikowac by było to możliw. "4" bez zmian i "2' zwiększyć częstotliwośc. Da się niewielkimi kosztami to zrobić, ale pewnie mr. G. rzecznik ZKM powie znow, ze to..."nie możliwe".
odpowiedz oceń komentarz 5 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ no jak?
ponad rok temu ocena: 60% 6
A jak wtedy dojechać z dworca na Browarną?
~ bilety
ponad rok temu ocena: 37%  5
darmozjady i brak odpowiedzialności za przekręty
odpowiedz oceń komentarz 7 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2014
ponad rok temu ocena: 36%  4
Odpowiedż ZKM nawet z rozmachem. Zbyt mało w niej jednak konkretów. Zadnego odniesienia do rozwoju komunikacji na zachód , w stronę 7-mki. Brak informacji o tym , co już ZKM wie , czyli gdzie widzi konieczność zmian. Jeżeli takiej konieczności nie widzi , a dopiero zamierza spojrzeć , to bardzo zle. ZKM nie zaskakuje mówiąc o cenach biletów. Nic innego powiedziec nie mogli. Przemilczano też kwestie przyspieszenia czasu jazdy. Pasazer nie tylko chce dojechać , ale on nie może tracić w ciągu dnia 1,5 godziny na przejazd w tak niewielkim mieście. Trzy wagony po remoncie , to za mało , by mówic o rozwoju tramwajów w Elblągu. Podły stan torowisk / np. Grunwaldzka / i brak tramwaju w strone Odrodzenia. To według mnie priorytetowe kwestie w tej sprawie. A autobusy to fakt , że nowe. Ale według mnie oprócz Iveco , pozostałe marki to raczej eksperyment. Generalnie ZKM nic nie kosztuje , odwala kawał roboty i tylko zli ludzie tego nie doceniają.
odpowiedz oceń komentarz 9 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NIE DLA ZKM
ponad rok temu ocena: 52%  3
- autobusy są nowe ale bardzo obciachowe szczególnie te na 13-stkach i na 31 to są takie elbląskie przegubowce podzielone na trzy ... SZKODA BILETU na takie coś nawet nie wiadomo jakie to marki - a gdzie te ładne mercedesy co jeździły przed wakacjami na liniach 11 i 17 ? a solarisy z 7 ? Miasta o podobnej wielkości do E-g mają dużo ładniejsze autobusy np Słupsk - panowie z zkm . Jeżdżę dużo po kraju ale takie autobusowe wynalazki to tylko w Elblągu
odpowiedz oceń komentarz 13 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 0% 2
mi sie wydaje ze autobus nie musi byc specjalnie ladny, ma byc nowy i czysty >.>
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 48%  1
Do plecenia bzdur potrzebny specjalista?A udoskonalenie rozkladu to chyba tak żeby kierowca,motorniczy nie miał czasu nawet skorzystac z toalety!
odpowiedz oceń komentarz 10 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.