› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt

› inwestycje drogowe ponad rok temu    9.01.2013
Rafał Kadłubowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
4 zdjęćZetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt fot. Konrad Kosacz

Dolny odcinek ulicy Saperów jeszcze w tym roku czeka przebudowa. Miasto planuje wydłużyć i poszerzyć prawoskręt z ul. Saperów w ul. Bema. Istniejący pas do skrętu w prawo jest zbyt krótki i nie spełnia swojego zadania, często powodując zatory. Niestety jego wydłużenie skutkować będzie wycinką kilku ponad stuletnich lip.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku miasto wykonało I etap przebudowy ulicy Saperów. Polegał on na budowie nowych miejsc postojowych oraz ułożeniu nowego chodnika, po stronie wschodniej na odcinku od pętli tramwajowej do ul. Czarnieckiego oraz po stronie zachodniej na odcinku od ul. Mierosławskiego do ul. Bema. Na wysokości budynku przy ul. Saperów 9-11, jesienią ubiegłego roku wycięto sześć stuletnich, zdrowych lip, które kolidowały z przebiegiem nowego chodnika. Wycinka drzew, które zostały zasadzone przez Niemców wraz z wybudowaniem koszar w 1912 roku, wywołała zdziwienie i oburzenie mieszkańców okolicznych domów.

W tym roku planowane jest usunięcie kolejnych drzew rosnących przy ul. Saperów. Magistrat zamierza bowiem wykonać nowe nawierzchnie na pozostałych chodnikach w ciągu ul. Saperów oraz wydłużyć prawoskręt w ul. Bema.

- Obecnie ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na wykonanie wydłużenia i poszerzenia prawoskrętu z ul. Saperów w ul. Bema – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Podyktowane jest to potrzebą skrócenia postoju pojazdów, które ze względu na wąskie gardło tego skrzyżowania nie mają możliwości płynnego jego opuszczenia, pomimo, że sygnalizacja świetlna umożliwia taki manewr.

Poszerzenie prawoskrętu kolidować będzie z rosnącymi pomiędzy jezdnią a chodnikiem lipami. Miasto przewiduje wycinkę tych drzew.
- Zarządca drogi aktualnie wystąpił do odpowiednich służb z wnioskiem o wyrażenie zgody na ich wycinkę – potwierdza pracownik Biura Prasowego elbląskiego magistratu.

Dokumentacja projektowa dla tego zadania, ma być gotowa do końca kwietnia 2013 r. Projekt zawierać będzie opracowania branży drogowej wraz z urządzeniami drogi tj. przebudową oświetlenia i kanalizacji deszczowej dla odwodnienia drogi oraz usunięcia kolizji uzbrojenia podziemnego z przebudowywanym odcinkiem.

Według zapowiedzi urzędników, roboty drogowe mają rozpocząć się w drugiej połowie roku 2013, po wyłonieniu w drodze przetargu nieograniczonego wykonawcy robót. W roku 2014 planowane jest z kolei ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej na całej długości i szerokości ul. Saperów.

Na przedmiotową inwestycję w budżecie miasta zabezpieczono środki finansowe na lata 2013 i 2014 w wysokości 1 mln 50 tys. zł.

 • Zetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt
 • Zetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt
 • Zetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt
 • Zetną stare drzewa na Saperów, by wydłużyć prawoskręt
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rwel
ponad rok temu ocena: 100%  2
na ostatnim, 4-tym zdjęciu widać jak-na-dłoni, że można było pas do prawoskrętu już przy poprzedniej przebudowie zaprojektować i wykonać choć ciut dłuższy, a jeżdżący tam doskonale wiedzą, że w ciągu doby najczęściej do płynnego ruchu brakuje tam dosłownie kilku metrów - klasyka braku wyobraźni urzędników dopuszczających projekt.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mm
ponad rok temu ocena: 50%  1
Co tam takie stare drzewa wycinać starocie i działać a drzewa nowe i ładniejsze posadzić.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.