› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zasady BHP w pracy lakierniczej. O czym należy pamiętać?

› poradnik ponad rok temu    23.10.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zasady BHP w pracy lakierniczej. O czym należy pamiętać?

W wielu zakładach pracy dochodzi do wypadków. Jedną z przyczyn jest błąd ludzki. Nieprzestrzeganie zasad BHP często prowadzi do uszkodzeń ciała, czy zatruć środkami chemicznymi. Ponadto warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary finansowe, które są nakładane zarówno na pracownika, jak i jego przełożonego. Dlatego bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu, czyli odzieży, obuwia i maski lakierniczej.

Czynności jakie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem pracy

Przed przystąpieniem do pracy każdy pracownik musi założyć odpowiednią odzież roboczą. Powinna ona być wykonana z materiałów niepalnych, a jednocześnie odporna na wilgoć. Bardzo ważna jest także trwałość, dlatego często stosuje się materiały z dodatkiem poliestru i bawełny, które zostały dodatkowo wzmocnione. Każdy lakiernik powinien posiadać także specjalistyczne buty robocze, które koniecznie powinny być odporne na chemikalia i posiadać antypoślizgową podeszwę, co chroni przed upadkiem. Istotne znaczenie ma także dodatkowe wzmocnienie obuwia podnoskiem stalowym lub kompozytowym. Nim przejdzie się do pracy należy także przygotować rękawice ochronne oraz odpowiednią maskę lakierniczą wyposażoną w filtr, np. węglowy. Teraz należy przygotować stanowisko pracy. Zatem przynieść urządzenia pomocnicze, przyrządy i narzędzia. Również odpady muszą być składowane w odpowiednim miejscu. Na samym końcu należy zaplanować pracę i poszczególne czynności, które będzie się wykonywać.

Czego nie wolno robić podczas pracy?

Podczas wykonywanych prac lakierniczych należy pobierać tylko ilość materiału, która jest niezbędna do danych napraw. Wszystkie urządzenia elektryczne bądź też pneumatyczne muszą być regularnie sprawdzane, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zabronione jest ich stosowanie. Bardzo ważny jest także sposób nanoszenia materiałów, które zawierają związki ołowiu bądź też chromu. W tym przypadku absolutnie zabronione jest ich szlifowanie. Pracownik może pracować maksymalnie do 4 godzin w miejscach, gdzie stosuje się farby i lotne rozpuszczalniki. Absolutnie w taki miejscu pracy nie można spożywać posiłków ani też ich przechowywać. Podczas każdej pracy należy stosować środki ochrony osobistej takie jak okulary ochronne, ochronniki słuchu. Bardzo ważne jest także zastosowanie ochrony dróg oddechowych w postaci maski lakierniczej, przy czym każdy pracownik powinien posiadać swoją, kilku nie może stosować tej samej.

Jak malować konstrukcje kratowe czy też prowadzić pracę na pomoście?

Każda praca na wysokości wymaga stosowania odpowiednich sprzętów. Na samym początku warto wiedzieć, że stosowanie rusztowań jest wymagane. Używa się również podnośników ruchomych. Całkowitym złamaniem zasad BHP jest stosowanie drabin. Oczywiście podnośniki czy rusztowania muszą być całkowicie sprawne i posiadać poręcze ochronne i deski krawężnikowe. Nawet w przypadku rusztowań ruchomych zabronione jest ich przesuwanie, jeżeli na platformie znajdują się pracownicy. Jeżeli prace odbywają się na konstrukcjach kratowych i nie ma możliwości zastosowania rusztowań, to konieczne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa. Nie można także ręcznie przenosić dużych ciężarów, które przekraczają ustalone normy.

Czynności po zakończeniu pracy i zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych

Po zakończeniu pracy każdy pracownik jest zobowiązany do uporządkowania stanowiska pracy. Należy także odłączyć sprzęt z zasilania i odłożyć go w odpowiednie miejsce. Dopiero wtedy można zdjąć strój roboczy. Jeżeli w pracy dojdzie do wypadku, nawet drobnego skaleczenia, to bezwzględnie należy oczyścić daną ranę. Każdy wypadek w miejscu pracy trzeba zgłaszać przełożonemu. Nie można także ingerować w stanowisko pracy. Musi zostać w takim stanie w jakim było.

Wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia o napędzie mechanicznym podlegają okresowej kontroli, która powinna być przeprowadzana co miesiąc, wraz ze stosowaniem skutecznej izolacji. Wszystkie aparaty elektryczne, które zaliczane są do pierwszej klasy ochrony przeciwpożarowej mogą być stosowane tylko w przypadku ochrony w postaci zerowania uziemienia ochronnego bądź też wyłączników ochronnych. Jednocześnie każdy pracownik może odmówić wykonywania pracy, jeżeli warunki nie są zgodne z BHP i stanowią dla niego zagrożenie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.