› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zamiast remontu ulic przy Częstochowskiej będzie remont… Sienkiewicza i Orzeszkowej

› bieżące ponad rok temu    11.12.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 12 ocen 12 / 58%
A A A
Zamiast remontu ulic przy Częstochowskiej będzie remont… Sienkiewicza i Orzeszkowej fot. Konrad Kacprzak

Taką decyzję podjął poprzedni Prezydent Elbląga Jerzy Wilk. O całej sprawie poinformowała nas radna Maria Kosecka, która od 1998 roku „walczy” o remont Częstochowskiej i ulic przyległych. Przesunięcie środków dziwi, ponieważ porównując stan nawierzchni na Częstochowskiej i Sieniewicza różnicę widać gołym okiem.

Maria Kosecka po raz pierwszy interweniowała w sprawie ulicy Częstochowskiej w 1998 roku. Ówczesny prezydent nie uwzględnił jednak wniosku argumentując to trwającą budową kościoła i ruchem ciężkiego sprzętu budowlanego. Radna nie spoczęła na laurach i konsekwentnie na sesjach RM wspominała o niezbędnym remoncie. Ostatnie, tym razem skuteczne, wystąpienie jest datowane na 29.05.2012r. Wsparte ono zostało zebraniem podpisów przez mieszkańców ulic wymagających naprawy. Adresatem był urzędujący Prezydent Grzegorz Nowaczyk, który wniosek ujął w planie inwestycyjnym z założeniem rozpoczęcia prac w 2014r. w zakresie remontu ulic Częstochowska, Winnicka, Iławska, Sosnowa.

Podczas sesji Rady Miejskiej 6 listopada br. nastąpiło jednak przesunięcie środków na inny obszar miasta. Prezydent Jerzy Wilk przesunął uprzednio zatwierdzone środki na wykonanie innego zadania pod nazwą: „Przebudowa ul. Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej I etap”, na którą planuje się wydać kwotę 10 mln zł. Argumentem miała być troska o „zrównoważony rozwój miasta”.

Gdy przyjrzymy się tym ulicom, w jakim znajdują się stanie, to nawet laik zauważy różnicę na niekorzyść ulic, o które w swojej interpelacji zabiegała Maria Kosecka. Sprawę tę na ostatniej sesji zgłaszał również Radny Edward Stasiuk zwracając uwagę, że wprowadzone ulice Orzeszkowa i Sienkiewicza nie znajdowały się wcześniej w ogóle w wykazie do remontu.

Koszt remontu (łączny, etap I oraz II) ulic Sienkiewicza i Orzeszkowej to 17 mln złotych. Jednocześnie zmniejszono nakłady w wysokości 886 912 zł na ul. Częstochowską oraz 1.8 mln na przebudowę ul. Szucha, Gdyńskiej, Skierniewickiej oraz Szczecińskiej. Takie posunięcie władz jest co najmniej dziwne. Warto wspomnieć, że ulica Częstochowska to dukty piaskowo-brukowe wykonane w okresie przed 1945r, natomiast Sieniewicza i Orzeszkowa to zwykłe ulice asfaltowe.

Pozostają pytania: dlaczego Jerzy Wilk zdecydował się wydać cztery razy więcej pieniędzy na remont ulic, które tak naprawdę są w dobry stanie? Maria Kosecka zastanawia się, czy na tym na polegać zrównoważony rozwój miasta? Zapytaliśmy biuro prasowe obecnego Prezydenta Wróblewskiego czy tą decyzję nadal podtrzymuje. Łukasz Mierzejewski całkowicie dementuje te doniesienia jakoby środki zostały przesunięte.

Departament Rozwoju Inwestycji i Dróg nie potwierdza informacji o przesunięciu pieniędzy przeznaczonych na remont ulicy Częstochowskiej i wykorzystanie ich na remont ulic Sienkiewicza i Orzeszkowej.

Pieniądze na remont Częstochowskiej są zarezerwowane w budżecie miasta na 2015 rok, podpisana jest umowa z wykonawcą. Częstochowska jest w trakcie realizacji i trudno by było na tym etapie odstąpić od tych prac. Planowane ich zakończenie to przełom maja i czerwca przyszłego roku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ marek elblaski
ponad rok temu ocena: 25%  12
To ulica Orzeszkowej a nie Orzeszkowa,trzeba być kretynem,nie redaktorem,by wypisywać takie bzdury.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mlexer elblag
ponad rok temu ocena: 33%  11
co to sa za fanaberie. co mnie obchodzi ulica czestochowska.........w przenosni. ksiadz proboszcz juz o to zadbal a ja jadac z mazur na grunwaldzka jade teraz ulica kosciuszki, agrykola, sienkiewicza, orzeszkowej, mickiewicza, latwa, szybka,nowa droga,,,,,ale dlaczego nie ma ronda na ulicach gornoslaska, agrykola, sienkiewicza, kto to projektuje KTO KONTROLUJE TE PROJEKTY jak powiedzial moj wujek, gdzie jest kontrola dzialan URZEDNIKOW to oni odpowiadaja za bledy administarcyjne i drogowe to do nich musimy miec wymagania i sprawowac nad nimi obywatelski nadzor. w um eg nie ma chyba zadnej koordynacji i nadzoru.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jan marian rakieta
ponad rok temu ocena: 25%  10
A co z obietnicami radnych pis-u w kampani wyborczej,wyremontujemy ulice... OBIECALI ludzie wybrali a pan WILK z pis-u ciach i po TEMACIE . COŚ jeszcze chcecie OBYWATELE...od pis-u
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zniecierpliwiony
ponad rok temu ocena: 63%  9
Ulice przyległe do Częstochowskiej sa w fatalnym stanie - od wielu lat o remont tych ulic i Czestochowskiej zabiegała Maria Kosecka .Konsekwentnie powtarzała, że mieszkańcy sa zniecierpliwieni .W końcu to Grzegorz Nowaczyk zadecydował o ujęciu w planie inwestycyjnym remontu ulicy Częstochowskiej .I o co bicie tej piany - nawet o to ,że walczyła o remont
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kedlaw998
ponad rok temu ocena: 60%  8
Cytat ( Jednocześnie zmniejszono nakłady w wysokości 886 912 zł na ul. Częstochowską oraz 1.8 mln na przebudowę ul. Szucha, Gdyńskiej, Skierniewickiej oraz Szczecińskiej) tyle ma kosztować zasypanie dziur na ul Szucha zwykłą szlaką. Taki remont to chyba jakieś kpiny
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 27%  7
Kosecka to wredna niedobra kobieta jest!! i na dodate kłamliwa.obłudna jak wszyscy POpaprancy
odpowiedz oceń komentarz 3 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ktos tam
ponad rok temu ocena: 63%  6
Przecież Orzeszkowa i Sienkiewicza są w dobrym stanie ... Po co malować trawę na zielono ??
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 58%  5
Bo Sienkiewicza to najkrótsza droga Wilka z Urzędu Miejskiego do domu. Nie brał pod uwagę przegranej, a pani Kosecka pewnie mieszka w okolicach Częstochowskiej?
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eg
ponad rok temu ocena: 67%  4
Macie za złe głosowanie :-p
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobrze poinformowany
ponad rok temu ocena: 63%  3
Przecież są na tą okoliczność dokumenty przygotowane za czasów Prezydentury J. Wilka w postaci projektu budżetu na 2015r. Wystarczy się z tym zapoznać.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WYBORCA
ponad rok temu ocena: 57%  2
Radna Kosecka sieje ferment w ratuszu.
odpowiedz oceń komentarz 8 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblazanin
ponad rok temu ocena: 63%  1
Artykuł jest zmanipulowany ponieważ aktualnie umieszczone zdjęcie pokazuje WŁAŚNIE REMONTOWANĄ ulicę Częstochowską - zwykły laik, Kowalski zrozumie to tak, że to ulica Częstochowska nie będzie remontowana!!!! Czy ulicy "PRZY" Częstochowskiej nie mają swojej nazwy? Mają!!! Sosnowa, Winnicka, Iławska. Ale co trudno Wam napisać taki tytuł? Matko boska naprawdę portal schodzi na dół takimi tytułami, nierzetelnością dziennikarską.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.