› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zakup samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

8 miesięcy temu    27.09.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zakup samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

Co musisz wiedzieć przed zakupem samochodu używanego? O czym trzeba pamiętać, zanim podejmiesz decyzję?

Zakup samochodu używanego

Kupno używanego samochodu to znakomity sposób na nabycie pojazdu w przyzwoitym stanie i dobrej cenie. W tym poradniku nie skupimy się jednak na formalnościach związanych z nabyciem auta czy sposobach na sfinansowanie zakupu, jak np. kredyt na używany samochód, tylko na kwestiach związanych z oględzinami samego auta.

Przede wszystkim bardzo ważne jest sprawdzenie historii pojazdu. Jeśli to auto z Polski, skorzystaj z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, aby w ten sposób uzyskać takie informacje jak lista właścicieli, stan licznika czy ewentualne kradzieże. W przypadku auta spoza Polski lepiej skorzystać z dekodera VIN. W tym celu możesz skorzystać z jednego z portali, gdzie po uiszczeniu kilkudziesięciu złotych otrzymasz pełną historię auta. Możesz też sprawdzić, czy auto nie jest zastawem – taką informację uzyskasz w rejestrze zastawów prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Nie zapomnij również dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone. Sprawdzisz to na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując VIN auta.

Na co zwrócić uwagę przy oględzinach pojazdu?

Jeżeli masz już pewność, że zakup danego auta jest w porządku pod względem prawnym, czas przejść do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Nie musisz być ekspertem w tej dziedzinie, choć oczywiście w miarę możliwości warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonej osoby. Mimo to wiele elementów możesz dostrzec samodzielnie.

Na początek przyjrzyj się spasowaniu elementów karoserii, które mogą świadczyć o kolizjach. Najczęściej pojawiają się między pokrywą silnika i przednimi błotnikami oraz klapą bagażnika i tylnymi błotnikami. Oprócz tego sprawdź szyby, zderzaki oraz reflektory. W przypadku szyb porównaj też ich numery, które powinny być takie same, co świadczy o tym, że nie były wymieniane. Odnośnie do wypadków i kolizji ważne są także elementy konstrukcji nośnej, chodzi tu m.in. o wgłębienia na wnęce na koło zapasowe czy ślady spawania pod pokrywą silnika.

Następnie przejdź do karoserii. Szukaj ognisk korozji czy śladów amatorskich napraw. Grubość lakieru sprawdzisz za pomocą prostego w obsłudze miernika. Taki sprzęt możesz samodzielnie kupić już za 50 zł. Wyniki pomiaru nie powinny przekraczać 180 mikronów. Kolejny etap oględzin to silnik. Czujność powinna wzbudzić przesadna czystość – to częsty sposób na zamaskowanie ewentualnych wycieków. Jakość oleju silnikowego możesz sprawdzić, rozsmarowując kilka kropel w palcach – powinien on tworzyć jednolitą warstwę. Koniecznie poproś też o uruchomienie silnika, a także jazdę próbną.

Źródła:

 1. https://rankomat.pl/samochod/zakup-uzywanego-samochodu-przez-posrednika
 2. https://motofakty.pl/top-15-na-co-zwrocic-uwage-kupujac-uzywany-samochod/ar/c4-16272027
 3. https://www.euromaster.pl/porady/kupno-auta-uzywanego
 4. https://go-racing.pl/blog/kupno-samochodu-uzywanego-wszystko-co-powinienes-wiedziec/

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.