› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zajeżdżanie drogi oraz wulgarne gesty. Donieś na piratów drogowych (+wideo)

› policja ponad rok temu    17.02.2020
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Zajeżdżanie drogi oraz wulgarne gesty. Donieś na piratów drogowych (+wideo)  fot. archiwum elblag.net

Policja wymienia w oficjalnym komunikacie cechy drogowego agresora: jazda „na zderzaku”, błyskanie światłami, trąbienie klaksonem, zajeżdżanie drogi, nagłe hamowanie, a do tego wulgarne gesty i pokrzykiwania. Publikuje ku przestrodze filmik z niebezpiecznymi zachowaniami kierowców. 

Policjanci apelują o przesyłanie nagrań wideo o niebezpiecznych zachowaniach kierowców.

Kompletny materiał można przesłać na adres mailowy stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl (maksymalny rozmiar pliku to 35 MB), lub dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki policji. Potrzebne dodatkowe informacje, takie jak:  data, godzina, miejscowość lub odcinek drogi na którym doszło do zdarzenia
markę i numer rejestracyjny pojazdu pirata drogowego

Dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania, policjantom niezbędne też będą dane kontaktowe zgłaszającego i dane ewentualnych świadków zdarzenia

- wyjaśniają policjanci z drogówki. 

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania skrzynki „Stop Agresji Drogowej” znajdują się tutaj. 

W 2019 roku policjanci z Warmii i Mazur otrzymali około 300 takich filmowych zgłoszeń. Dzięki nim blisko 200 kierowców poniosło konsekwencje popełnionych wykroczeń. W większości przypadków sprawy zakończyły się ukaraniem sprawców wykroczeń mandatami karnymi. W kilkunastu przypadkach zostały one przekazane do sądów z wnioskami o ukaranie.

Niestety niektóre nagrania i przekazane wraz z nimi informacje nie pozwoliły na to, aby bezmyślny kierowca poniósł konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Wynikało to m.in. ze zbyt niskiej jakości nagrania, która nie pozwalała na skuteczne odczytanie numerów rejestracyjnych auta.
Zarejestrowane zdarzenia najlepiej obrazują, jak wyglądają główne przewinienia bezmyślnych kierowców na naszych drogach. 

Lekceważenie znaków poziomych i pionowych, wyprzedanie w miejscach niedozwolonych, przy ograniczonej widzialności, omijanie samochodów zatrzymujących się przed przejściami dla pieszych, przejeżdżanie „na czerwonym”, wyprzedzanie „na trzeciego”, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu

- wyliczają policjanci. 

W przedstawionych przypadkach te zdarzenia kończą się szczęśliwie, w takim sensie, że nie dochodzi do wypadku, nikt nie ginie, nikt nie odnosi ran. 

Jednak nie zmienia to faktu, że doszło tu do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spowodowanego nieuzasadnioną brawurą i bezmyślnym lekceważeniem przepisów ruchu drogowego i drogowej kultury

- komentują policjanci.

Obejrzyj filmik z "wyczynami" piratów drogowych. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ plkj
ponad rok temu ocena: 0%  3
konfidencja
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MALINA
ponad rok temu ocena: 33%  2
Kary x 2 to zaboli tych piratów.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pieszy
ponad rok temu ocena: 73%  1
A jak można donieść na rowerzystów, którzy np. nie zatrzymują się przed przejściem podczas, gdy kierowca się zatrzyma? albo na tych, co jadą 30km/h po chodniku strasząc i zagrażając przechodniom? Jakieś rady od policji?
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.