› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zagrożenie pożarowe w lasach w całym kraju

› bieżące ponad rok temu    12.08.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zagrożenie pożarowe w lasach w całym kraju fot. st. asp. Kamil Bernard

Przechodzące przez Polskę upały sprawiły, że na terenach leśnych występuje duże i średnie zagrożenie pożarowe. Co gorsze, sytuacja nie poprawi się w ciągu najbliższych dni z powodu ciągłych braków opadów deszczu.

Ściółka na terenach leśnych jest bardzo sucha, przez co ryzyko wystąpienia pożarów oraz ich rozprzestrzeniania się znacząco wzrasta. Obecnie w kraju jest kilka nadleśnictw, gdzie wprowadzono zakaz wstępu do lasu. W miniony weekend z powodu pożarów lasów i terenów uprawnych, strażacy interweniowali kilkaset razy.

Od ubiegłego tygodnia w okolicach Elbląga doszło na szczęście tylko do kilu zdarzeń związanych z pracą na roli. Strażacy dwa razy wyjeżdżali do palących się kombajnów i raz do pożaru samochodu ze zbożem. Ponadto z rozległych pożarów były dwa wyjazdy do pożarów ściernisk, dwa do pożarów traw i jedno do palącego się zboża. Jak mówią strażacy, na szczęście do tej pory nie musieli podejmować interwencji w lasach i oby tak zostało.

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz okresem żniw strażacy apelują o rozwagę i szczególną ostrożność. Rolnicy muszą być przygotowani na powstanie pożaru w trakcie prowadzenia prac na polach uprawnych. Wystarczy silniejszy podmuch wiatru i pożar bardzo szybko rozprzestrzenia się na coraz większej powierzchni. Uważać muszą również mieszkańcy i turyści podczas spacerów i wypoczynku na łonie natury. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający ogromne zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Dlatego razem ze strażakami apelujemy o rozwagę podczas spędzania wolnego czasu w lesie i jego najbliższym otoczeniu. Aktualną mapę zagrożenia pożarowego lasu można sprawdzić tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.