› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Za szybko o 10 km/h? Nie dostaniesz mandatu.

› bieżące ponad rok temu    25.11.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Od 1 lipca w kodeksie drogowym odnaleźć można przepis, który umożliwia uniknięcie otrzymania zdjęcia wraz z mandatem, jeśli zostało wykonane przez stacjonarny fotoradar. Powód? Niedoskonałość prędkościomierzy montowanych w autach.

Wskazania prędkościomierza w większości aut nie są precyzyjne. W zależności od modelu mogą one zawyżać, lub zaniżać faktyczną prędkość pojazdu. Z tego też powodu autorzy nowych przepisów uznali, że potrzebna jest dopuszczalna granica, która będzie zakładała błędne wartości prędkościomierza. Jak podaje "Rzeczpospolita", pierwotnie tolerancja  miała wynosić 5 km/h, jednak ostatecznie została podwyższona do 10 km/h. Przepis ten nie uchroni nas jednak przed mandatem, jeżeli prędkość pojazdu została zarejestrowana przez urządzenie przenośne, bądź wideo rejestrator.

Od stycznia 2011 weszły również w życie przepisy, które podwyższają dopuszczalne prędkości do 140 km/h na autostradach – wcześniej było to 130 km/h. Jadąc drogą ekspresową, możemy obecnie rozwinąć prędkość 120 km/h przy wcześniejszej granicy 110 km/h. Podwyższoną prędkość mogą rozwinąć jednak tylko osoby legitymujące się kategoriami A oraz B prawa jazdy, motocykliści oraz kierowcy aut osobowych i ciężarowych do 3,5 tony.

[rp.pl]

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.