› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Za około 3 lata z Żuławskiej nie wjedziemy na „siódemkę”

› inwestycje drogowe ponad rok temu    11.12.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Za około 3 lata z Żuławskiej nie wjedziemy na „siódemkę” fot. Konrad Kosacz

To już pewne. Skrzyżowanie ul. Żuławskiej z Obwodnicą Elbląga zostanie zlikwidowane. Równolegle z budową drogi ekspresowej z Elbląga do Gdańska, w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania powstanie wiadukt nad krajową „siódemką”. Pod koniec 2013 r. gotowa będzie pełna dokumentacja projektowa i budowlana tego przedsięwzięcia. Jego realizacja rozpocznie się nie wcześniej jak w 2014 r.

Dziś skrzyżowanie ul. Żuławskiej z drogą krajową nr 7, regulowane jest sygnalizacją świetlną, która znacznie spowalnia ruch na Obwodnicy Elbląga. W miejscu tym wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Docelowo cała Obwodnica ma być drogą ekspresową, z którą łączyć się będą wyłącznie węzły drogowe. Obecnie istnieją na niej dwa węzły: Elbląg Wschód (skrzyżowanie z ul. Pasłęcką i „berlinką”) oraz Elbląg Raczki (skrzyżowanie z ul. Warszawską). Równolegle z budową drugiej jezdni ekspresówki do Gdańska, realizowany będzie jeszcze jeden węzeł - Elbląg Zachód (zjazd do miasta w Kazimierzowie). Na skrzyżowaniu „siódemki” z Żuławską nie przewidziano budowy węzła, stąd konieczna jest jego likwidacja.

Tereny miasta z drogą powiatową w kierunku Helenowa, połączone zostaną wiaduktem drogowym nad obwodnicą. Razem z nim powstaną nowe lub przebudowane zostaną istniejące drogi lokalne, dojazdowe i zbiorcze w kierunku wiaduktu.

Zaprojektowany obiekt umożliwi w przyszłości rozbudowę drogi S-7 do przekroju 2x3 (2 jezdnie po 3 pasy ruchu każda). Inwestycja realizowana będzie w ramach budowy drogi S-7 na odcinku Koszwały – Kazimierzowo. Na razie nie jest znany termin jej rozpoczęcia. Spekuluje się, że roboty mogłyby ruszyć nie wcześniej niż w 2014 r. Obecnie trwa opracowywanie projektu budowy przyszłej ekspresówki, która połączy Elbląg z Gdańskiem. Dokumentacja, którą przygotowuje firma Transprojekt Gdański, ma być gotowa w lutym 2014 r.  

Inwestorem budowy wiaduktu nad „siódemką” jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie. GDDKiA rozstrzygnęła niedawno przetarg na wykonanie koncepcji programowej, materiałów do zmiany decyzji środowiskowej, projektu budowlanego i projektu wykonawczego wiaduktu drogowego nad drogą krajową projektowanej drogi S-7 wraz z dojazdami.

Nowy wiadukt wzdłuż ul. Żuławskiej zaprojektuje spółka Mosty Gdańsk. Podpisana 6 grudnia umowa, opiewa na kwotę 223 tys. zł. Gdańska firma będzie miała rok czasu na przekazanie do odbioru inwestorowi wszystkich opracowań.

W ramach prac projektowych przewidziano m.in. organizację spotkań informacyjnych z przedstawicielami władz samorządowych, mieszkańcami terenów, na których zlokalizowana jest inwestycja i innymi zainteresowanymi stronami. Dodatkowo wykonana zostanie strona internetowa projektu, aktualizowana przez cały czas trwania prac projektowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ soundshow.pl
ponad rok temu ocena: 100%  3
Przeciez kawałek dalej jest przejazd pod obwodnica. Czy nie taniej byloby poprowadzic tamtedy droge na druga strone niz budowac wiadukt?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ``tot
ponad rok temu ocena: 100%  2
Ciekawe czy cieszy się właściciel Citroena i Agromaxu?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Red
ponad rok temu ocena: 100% 1
Ich nic nie cieszy :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.