› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Za nieodśnieżony samochód możesz otrzymać nawet 500 zł mandatu

› poradnik ponad rok temu    16.01.2013
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Za nieodśnieżony samochód możesz otrzymać nawet 500 zł mandatu fot. Piotr Giziński

Problemy z odpalaniem samochodu, większe zużycie paliwa, zamarzanie płynów i zamków to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się kierowcy podczas zimy. O dodatkowe koszty w tym okresie nie jest trudno, zwłaszcza jeśli kierowca nie zadba dostatecznie o auto i komfort jazdy. Na czym jeszcze może stracić kierowca zimą?

Samochodem tylko bez śniegu
Jak się okazuje, nie tylko nieodśnieżone drogi mogą być częstą przyczyną wypadków. Czynnikiem mocno wpływającym na jazdę w okresie zimowym jest również stopień przygotowania auta. Nie dotyczy to tylko kwestii wymiany opon zimowych. O czym powinni pamiętać zmotoryzowani ruszający rano do pracy po obfitych, całonocnych opadach śniegu i minusowej temperaturze? Przede wszystkim konieczne jest dokładne odśnieżenie całego auta.

Zgodnie z ustawą „prawo o ruchu drogowym” (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Poruszając się autem, kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. W zaistniałej sytuacji niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.

Jak przygotować samochód?
Jak wielu kierowców niesłusznie sądzi przed jazdą wystarczy tylko pozbyć się zabrudzeń ze świateł oraz tablic rejestracyjnych. Czysta musi być również przednia i tylna szyba oraz lusterka. Konieczne jest także usunięcie śniegu z dachu, gdyż w przypadku gwałtownego hamowania, pozostały śnieg (często w postaci zmarzniętej bryły) może wylądować na przedniej szybie, tym samym utrudniając dalsze prowadzenie pojazdu i powodując wypadek.

- Okres zimowy sprzyja zwiększonej liczbie kolizji oraz innych zdarzeń na drodze. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie dróg, ale  również  samochodu, którym się poruszamy - wyjaśnia Małgorzata Słodownik manager z firmy Flotis.pl. - Między innymi należy pamiętać, że śnieg pozostający na dachu pojazdu może być zwiewany na przednią szybę ograniczając tym samym widoczność lub po prostu wylądować na szybie auta jadącego za nami - dodaje M. Słodownik.

Co na to Policja?
Choć policjant nie może ukarać kierowcy punktami karnymi za nieodśnieżony samochód, to za nieczytelne tablice rejestracyjne już tak. Kierujący samochodem może w takiej sytuacji otrzymać 3 punkty karne. Ważny jest również fakt, iż za nieusunięcie śniegu grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Należy także  pamiętać, iż Policja ma prawo zatrzymać do kontroli samochód i nakazać jego odśnieżenie lub zeskrobanie lodu. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i uszczerbku dla portfela warto wstać 15 minut wcześniej i odpowiednio przygotować auto do drogi. W sposób znaczący zwiększa to bezpieczeństwo zarówno dla kierującego jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

źródło: Flotis.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ NoName
ponad rok temu ocena: 0%  1
Najlepsze to są te stare golfy z rejestracjami NEB w których odśnieżą tylko małą dziurkę na przedniej szybie niczym w czołgu
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.