› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Za 4 lata pojedziemy ekspresówką prosto na tor wyścigowy

› inwestycje drogowe ponad rok temu    26.01.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 8 ocen 3 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstu fot. www.hauraton.com

To prawdziwy przełom dla fanów motoryzacji. W październiku 2018 roku do Gdańska pojedziemy nowiutką, wybudowaną za 3,22 mld zł drogą ekspresową. W 2020 natomiast zakończy się budowa toru Formuły 1 w ramach Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji. Jak podaje Radio Gdańsk, wybrano już inwestora.

Nie oszukujmy się: po wybudowaniu drogi ekspresowej do Gdańska, Elbląg stanie się jego sypialnią. Nie mamy jednak powodów do narzekań. Tu będziemy mogli wypocząć i odciąć się od charakterystycznego, dużego natężenia ulicznego, natomiast w Trójmieście będziemy pracować, korzystać z usług, robić zakupy w galeriach handlowych. Co w tym złego? Właściwie tylko to, że nadal należymy do województwa warmińsko-mazurskiego i podlegamy pod Olsztyn. Na szczęście nas, elblążan, nikt nie przymusi do tego, gdzie tak naprawdę chcemy jechać i wydać nasze pieniądze.

Informowaliśmy już wielokrotnie, że w Elblągu jest bardzo duże grono osób, które interesuje się szeroko pojętą motoryzacją. Ta olbrzymia „fala” zalewa miasto już od wielu lat. Wśród nich na pewno znajdzie się duży odsetek osób, które chętnie skorzystałyby z toru wyścigowego, na którym można zarówno sprawdzić osiągi swojej maszyny jak i własne umiejętności. I właśnie dla takich osób mamy bardzo dobre wiadomości: tor powstanie w Gdańsku. I to tor Formuły 1! Jak podaje Radio Gdańsk, dziś wybrano inwestora. Jest nią Bałtycka Grupa Inwestycyjna, która jest znana głównie z zakończonej niedawno budowy dworca w Sopocie.

Jak podaje Radio Gdańsk:

Główną częścią Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji ma być tor o długości ok. 4,5 km, który docelowo ma być przystosowany technicznie nawet do organizacji zawodów Formuły 1. - Oprócz tego chcemy wybudować tory dla motocrossu, gokartów oraz, co dla nas bardzo istotne, szkoły bezpiecznej jazdy. W planach jest też oczywiście cała infrastruktura potrzebna do organizacji wyścigów samochodowych czy motocyklowych - mówi Jarosław Sulewski, prezes BGI.

NCSMiR w założeniu ma być miejscem, w którym czas spędzą nie tylko fani motoryzacji, ale całe rodziny. Stąd m.in. pomysł budowy parku rozrywki, hotelu czy SPA. Kompleks ma mieć jednak głównie charakter motoryzacyjny, dlatego też prezes BGI liczy, że uda się namówić dilerów samochodowych na uruchomienie tam swoich salonów.

Co ważne, będzie to pierwszy tor w Polsce z prawdziwego zdarzenia. Ten poznański, co przyznają sami kierowcy, nie spełnia standardów XXI wieku. Kiedy więc otwarcie?

- Same uzgodnienia środowiskowe zajmą 2 lata. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to liczymy, że tor będzie gotowy za 4 lata - mówi Sulewski dla Radia Gdańsk. Cała inwestycja jest szacowana na ok. 300 mln zł, sam tor powinien pochłonąć ok. 1/3 tej kwoty.

Przeczytaj więcej na: radiogdansk.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Eg
ponad rok temu ocena: 33%  8
Olsztyn robi zakupy w Białymstoku, podziwia te miasto i żyje nim.My Gdańskiem się pidniecamy. Co w tym złego?Myślę że nic ale po co w E-gu władza?Oni nic nie robią tylko kasę biorą. ARTYKUŁ SUPER, PROSZĘ WIĘCEJ PISAĆ O 3MIEŚCIE.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 73%  7
News z PRAWDZIWIE elbląskiego regionu - brawo dla Redakcji i oby tego rodzaju (tzn. z zachodu zamiast ze wschodu) informacji więcej. "(...) nadal należymy do województwa warmińsko-mazurskiego i podlegamy pod Olsztyn. Na szczęście nas, elblążan, nikt nie przymusi do tego, gdzie tak naprawdę chcemy jechać i wydać nasze pieniądze" - bardzo trafne spostrzeżenie Redaktora, choć niestety podział administracyjny w założeniu powinien łączyć a nie dzielić naturalne (społeczne, kulturowe, historyczne, geograficzne) regiony, a w przypadku Elbląga ewidentnie jest przeciwnie.
odpowiedz oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 09
ponad rok temu ocena: 83% 6
Zgoda i od razu refleksja. Gdańsk zawsze był 2 piętra wyżej od Elbląga, taka kolej rzeczy. Ale Olsztyn na potęgę buduje. Ostatnie fanaberie (lądowisko w lesie i linia tramwajowa ok. 750 mln). W kolejce inwestycje sportowe (remont Uranii i stadion dalsze 100-150 mln). Skąd? Od 1998 jesteśmy permanentnie goleni. Jeśli nic się nie zmieni (a się nie zanosi, bo obecnej władzy samorządowej to pasuje), to za 5 lat zostanie tu 50 tys. ludzi. Nie wiem dlaczego nowi parlamentarzyści, mający podobno tak grubo u herszta Jarka nie robią nic, by ten stan rzeczy zmienić - przenieść granicę woj. pomorskiego za Gronowo Elbląskie.
oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ frc
ponad rok temu ocena: 14% 5
Ty olsztyniaku swoich ston tam nie macie?
~ Only VW, I love VAG, Tuning moje życia, gleba, Gang Albanii
ponad rok temu ocena: 17%  4
W końcu będzie gdzie wypróbować te wszystkie Golfy i Passaty z kolorowymi, fabrycznymi kołami i dziesiątkami naklejek typu "pokaż cycki", "oj tam, oj tam" itd.
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plum
ponad rok temu ocena: 57%  3
Nareszcie jakiś news związany z Gdańskiem, a nie jak o pseudolotnisku Mazury-Ostołęka.
odpowiedz oceń komentarz 8 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ raf
ponad rok temu ocena: 75%  2
Mamy nie narzekać, ze Elbląg będzie sypialnia w której nic nie będzie?! Mam nadzieję, ze to była ironia...
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szaleniec
ponad rok temu ocena: 50% 1
aż dziw bierze na takie słowa.. świetnie, może całkiem zaorać, a te kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców przymusowo przesiedlić gdzieś na Orunię... będzie bliżej do czegokolwiek, będzie dalej od szuwarów, będzie piękniej... Za miliardy Polski powiatowej kilka(naście) miast w Polsce realizuje ambicje (leczy kompleksy) wyznaczające na kilka dekad nową linię podziału :( To nie zaczęło się 5 lat temu, ale lat temu 15. Tunele, lotniska, tory, stadiony, hale widowiskowe, dworce, trasy średnicowe to wszystko dla 1/3 Polaków skupionych wokół największych ośrodków.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.