› poradnik |
ponad rok temu
8.03.2021 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Nie uda się przewidzieć, kiedy będziemy musieli zapanować nad pojazdem z powodu wystrzału opony lub poślizgu. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki wpływają na wybuch koła oraz jak należy wtedy postępować. O tym, jak rozpoznać, że dany dźwięk był skutkiem pęknięcia opony i wiele więcej znajdziesz w poniższym artykule.
Wybuch opony to zjawisko polegające na pęknięciu koła podczas jazdy autem. Każdy wystrzał opony jest bardzo niebezpieczny. Jednak podczas tych najwyższych prędkości, człowiek częściej panikuje i nie wie co zrobić. W skrócie:
Według statystyk najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w okresie letnim. W tym czasie, od późnej wiosny do wczesnej ciepłej jesieni zdarza się najwięcej wystrzałów opon. Istnieje kilka czynników, które doprowadzają do uszkodzenia koła:
W zależności od danej sytuacji czy ciężaru samochodu można się spodziewać różnych dźwięków. Charakterystyczny odgłos powietrza wydobywającego się z koła. Nawet taki dźwięk jak głośny huk, który odbija się echem we wnętrzu pojazdu. Co więcej, pod koniec całego zdarzenia uda się usłyszeć jak opona uderza o nawierzchnię. To wszystko może świadczyć o wystrzale koła.
Przede wszystkim jednym z najważniejszych zadań kierowcy, zawsze i wszędzie, to odpowiednia pozycja podczas jazdy samochodem. Kierowca powinien zawsze trzymać kierownicę obiema rękami. Jest to na tyle istotne, że podczas wybuchu opony prowadzący samochodem będzie bardzo zaskoczony. Co gorsza, trzymając kierownicę tylko jedną ręką, nie będziemy w stanie zapanować nad autem.
Jeśli wystrzał opony nie nastąpił na drodze szybkiego ruchu, to połowa sukcesu. Nie zapominaj jednak, że każda sytuacja stwarza niebezpieczeństwo. Na drodze nie liczysz się tylko Ty, ale również inne pojazdy. Jeśli nie ma takiej potrzeby, wystarczy "zdjąć nogę z gazu" i powoli wytracać prędkość. Najważniejszy, by spokojnie opanować swoje ruchy, nie reagować gwałtownie i w miarę płynnie operować kierownicą. Po tak efektywnym opanowaniu samochodu często wystarczy przy około 45 km/h zacząć hamować. Ostatnim etapem jest znalezienie bezpiecznego miejsca na postój i wymiana opony na nową.
Pojawiały się już sytuacje, gdzie trudno utrzymać kierownicę, auto gdzieś zjeżdża na pobocze lub przeciwny pas ruchu. Wtedy ostatecznym rozwiązaniem jest dodanie gazu. Najbezpieczniej jest tak postępować, gdy na trasie przed nami nie istnieje żadne auto. Dodanie gazu pomaga w utrzymaniu kierownicy i w pewien sposób buduje pewność siebie u kierowcy. Najlepiej nacisnąć pedał gazu od razu po wystrzale, aby zmniejszyć lub całkowicie zniwelować największe kłopoty. Po fazie dodania gazu i stabilizacji kierunku jazdy należy stopniowo "ściągać nogę" z gazu.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |