› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wysokie składki ubezpieczenia OC dla młodych - jak z tym walczyć?

› bieżące ponad rok temu    17.07.2013
Marcin Walędzik
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
Wysokie składki ubezpieczenia OC dla młodych - jak z tym walczyć? fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Młodzi, często niedoświadczeni kierowcy, mają nie lada problem przy decyzji o wyborze i kupnie ubezpieczenia OC. To kolejny krok po podjęciu decyzji o kupnie auta. Nie sztuka bowiem mieć auto, sztuką jest bezkolizyjna  jazda i zdolność do opłacania składek za ubezpieczenie komunikacyjne. Z roku na rok te ceny jednak rosną. Wiadomo, że opłaca się jeździć bezkolizyjnie, ale jakie jeszcze czynniki wpływają na wysokość opłacanej składki? Jak w tym temacie mają się odnaleźć ludzie młodzi, których nie stać na wysokie opłaty i jakie mogą podjąć kroki by płacić mniej? Oczywiście opłaca się jeździć bezkolizyjne. 

Wiele osób sądzi, że ostateczna cena zależy od wartości auta i pojemności jego silnika. Znane są przykłady, że właściciel małego auta, któremu przytrafiło się kilka kolizji zapłacił wyższą stawkę za ubezpieczenie niż kierowca nowego auta o dużej wartości. Co roku egzamin na prawo jazdy zdaje wiele osób młodych, którzy dopiero ukończyli swój 18-ty rok życia lub są niewiele starsi. Powszechnie wiadomo, że osoby do 26-go roku życia ponoszą wyższe koszty za ubezpieczenie. Jak więc tacy kierowcy mogą obniżyć koszty swojego ubezpieczenia OC?

Ubezpieczyciele wymieniają szereg czynników, które decydują o cenie danego ubezpieczenia. Zaliczane są do nich przede wszystkim: rodzaj pojazdu, rok produkcji, parametry techniczne, przeznaczenie danego auta (do jazdy prywatnej lub np. pracy jako przedstawiciel handlowy), data pierwszej rejestracji, wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy, okres bezkolizyjnej jazdy i wiek współwłaściciela pojazdy (jeśli jest).

Młodzi kierowcy (do 26 roku życia) ze względu na to, że różne badania przeprowadzone przez Policję i ekspertów od nauki jazdy potwierdzają ich często występującą brawurę i brak wyobraźni za kierownicą, brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, większe ryzyko doprowadzenia do wypadku, płacą wyższą składkę niż pozostali użytkownicy samochodów.

Jak zatem młodzi posiadacze aut (poniżej 26 roku życia) mogą zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC? Najczęściej stosowanym sposobem na szukanie oszczędności jest ustanowienie współwłaściciela pojazdy. W tym celu wystarczy wybrać osobę, która ma sporo zniżki za bezkolizyjną jazdę lub długo opłaca już składki ubezpieczeniowe. Wtedy firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę zniżki tej osoby, więc często nawet kilkaset złotych młody kierowca ma w kieszeni.

Oprócz dopisania jako współwłaściciela innej osoby, kierowcy decydują się także na całkowite zarejestrowanie innej osoby jako jedynego właściciela pojazdu. Jeszcze inną opcją jest zwiększenie udziału własnego w AC. By nie płacić wyższej składki, ubezpieczający może na siebie przyjąć wyższe ryzyko. Decydując się na polisę młody kierowca może wybrać czy woli wyższą składkę np. o 10% czy otrzymać niższe o 10% odszkodowanie w razie wypadku. Inną opcją na obniżenie wysokości składki za OC jest metoda polegająca na wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia w tej samej firmie. Niejednokrotnie zdarzą się, że przy zakupie w pakiecie np. jeszcze ubezpieczenia na mieszkanie, kierowca może liczyć od kilku do kilkunastu procent zniżki. - Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych stosuje dodatkowe zniżki dla swoich lojalnych klientów, ciężko jednak określić procentowo ile te zniżki wynoszą, gdyż każdy klient ma swój indywidualny przebieg ubezpieczenia na podstawie którego wyliczane są składki. - podkreślają osoby z podanej wyżej już firmy. Poza standardowym OC właściciel pojazdu może również dokupić w pakiecie ubezpieczenie NNW lub AC, dzięki temu płacąc jednorazowo kierowca zapłaci mniej niż miałby każde z tych ubezpieczeń kupić osobno.

Czynnikiem mocno wpływającym na wysokość ubezpieczenia jest także historia ubezpieczeniowa kierowcy. Im dłużej posiada już OC tym większe zniżki nabywa. Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe nagradzają kierowców za bezszkodową jazdę. -  Za każdy rok bezszkodowej jazdy klienci w większości towarzystw ubezpieczeniowych otrzymują 10% zniżki przy zakupie ubezpieczenia. Maksymalnie klient może uzyskać 60%-ową zniżkę, aby ją uzyskać należy ubezpieczać pojazdy nie krócej niż 6 lat i być klientem bezszkodowym. Każda ewentualna szkoda powoduje 10% zwyżkę - informują przedstawiciele firmy CUK Ubezpieczenia. Poszczególni ubezpieczyciele samodzielnie przygotowują ofertę dla klientów, dlatego mogą się od tej reguły zdarzyć wyjątki, jak choćby w Warcie, gdzie na otrzymanie 60% zniżki można liczyć również nie posiadając żadnej historii ubezpieczeniowej. Jedyny wówczas warunek to skończone 35 lat życia.

Spora część kierowców liczy także na to, że firma w której są ubezpieczeni „od lat” będzie wobec nich lojalna i przyzna dodatkowe zniżki z tego tytułu. – Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych stosuje dodatkowe zniżki dla swoich lojalnych klientów, ciężko jednak określić procentowo ile te zniżki wynoszą, gdyż każdy klient ma swój indywidualny przebieg ubezpieczenia na podstawie którego wyliczane są składki - dodają pracownicy z CUK Ubezpieczenia. Warto pamiętać także o tym, składki opłacane jednorazowo są trochę tańsze niż te rozłożone na raty.

Wszystkim ubezpieczającym radzimy także by decydując się na wykupienie ubezpieczenia OC przejrzeć ogólnodostępne kalkulatory i symulatory, które znajdują się na większości stron internetowych firm ubezpieczeniowych i portalach motoryzacyjnych. Nie zawsze bowiem ta pierwsza jest najtańsza, często warto poszukać jej dłużej, ale dzięki temu zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych, które jak każdy kierowca wie, bardzo szybko mogą się przydać, np. na wymianę niektórych elementów mechanicznych samochodu czy też drobne mandaty.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.