› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wypowiedzenie OC – kiedy i gdzie wysłać?

› poradnik ponad rok temu    16.12.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wypowiedzenie OC – kiedy i gdzie wysłać?

Jeśli z jakiś powodów chcesz zrezygnować z polisy OC, którą posiadasz, i zakupić inną - nic nie stoi na przeszkodzie. To naturalne, że zmieniamy ubezpieczycieli. W ten sposób możemy skorzystać z atrakcyjniejszych cenowo ofert. Nikt nie chce przecież przepłacać. Jak jednak skutecznie wypowiedzieć umowę OC? Podpowiadamy procedurę krok po kroku. To istotne, bowiem samo podpisanie nowej umowy nie wystarczy.

Wypowiedzenie umowy OC - w jakich sytuacjach wypowiadamy polisę?

Powody, dla których wypowiadamy umowę ubezpieczenia bywają różne. Najczęściej jednak kierowcy znajdują po prostu tańsze OC, np. korzystając z internetowych porównywarek ubezpieczeń OC, jak na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Jeśli i Ty znalazłeś korzystniejszą ofertę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, z pewnością będziesz zainteresowany nową umową i wypowiedzeniem dotychczasowej, która dobiega końca. W jakich jeszcze przypadkach wypowiadamy polisę OC? Otóż wśród innych najczęstszych powodów, dla których rezygnujemy z dotychczasowego rozwiązania należą:

 • tzw. podwójne ubezpieczenie - w tym przypadku dotychczasowe OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, a my w międzyczasie kupujemy nową polisę; tutaj musimy wypowiedzieć odnowioną umowę;
 • chęć rezygnacji z polisy OC poprzedniego właściciela samochodu - gdy kupujemy samochód "z drugiej ręki" i nie chcemy korzystać z OC poprzedniego właściciela, możemy wypowiedzieć polisę, a poprzedni właściciel dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony;
 • kradzież samochodu, jego zezłomowanie lub też sprzedaż pojazdu za granicą.

W każdym z tych przypadków wypowiedzenie OC będzie wyglądało trochę inaczej (różnice dotyczą podstawy prawnej, na którą się powołamy). Jest jednak szereg elementów wspólnych dla każdego wypowiedzenia ubezpieczenia.

Wypowiedzenie umowy OC - to powinieneś wiedzieć

Jak złożyć wypowiedzenie OC? Co powinno ono zawierać? Czy możemy zrezygnować z ubezpieczenia w dowolnej chwili? - To najczęściej zadawane przez kierowców pytania. Zatem wyjaśniamy.

1. Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC musi być sporządzone na piśmie. Wśród informacji, które zawrzesz w dokumencie powinny się znaleźć: data i miejsce sporządzenia pisma, Twoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer rejestracyjny i marka pojazdu, nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej, numer polisy OC, podstawa prawna wypowiedzenia.

2. Wypowiedzenie OC możesz przesłać pocztą, osobiście wręczyć agentowi ubezpieczeniowemu lub też przesłać faksem bądź pocztą elektroniczną (skan dokumentu z odręcznym podpisem). W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe udostępniają na swoich stronach internetowych gotowe formularze wypowiedzenia, które można także wypełnić online (po wcześniejszym zalogowaniu się klienta w systemie).

3. Wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy.

4. Automatycznie przedłużoną polisę możesz wypowiedzieć w każdej chwili.

5. Jeśli zawarłeś umowę przez telefon lub internet, możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni.

6. Polisa, którą masz po poprzednim właścicielu samochodu nie przedłuży się automatycznie. Tutaj umowę możesz wypowiedzieć w dowolnej chwili w trybie art. 31 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Pamiętaj, że umowa OC rozwiązuje się po wyrejestrowaniu pojazdu. Istotne jednak, aby o fakcie wyrejestrowania powiadomić ubezpieczyciela. Stosowne potwierdzenie dokonania tej czynności otrzymamy w wydziale komunikacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.