› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wynajem aut - jak zrobić to dobrze

› bieżące 6 miesięcy temu    21.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wynajem aut - jak zrobić to dobrze

Wyjeżdżając na wakacje, zwłaszcza za granicą często potrzebować będziemy samochodu, aby zwiedzić okolicę czy ruszyć w wymarzone wakacje objeżdżając dane państwo, czy region. W takim przypadku niezbędny nam będzie wynajęty samochód.

Wynajmowanie samochodu jest niezwykle wygodne podczas zagranicznych wakacji. Nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z transportu publicznego, nie jesteśmy też skazani na często drogie taksówki czy poruszanie się samolotami, jeśli chodzi i dalsze podróże. Samochód pozwala nam być wolnym i decydować samodzielnie, gdzie dziś chcemy pojechać i co zwiedzić. Zanim go jednak wypożyczymy, powinniśmy poznać kilka reguł i zasad, którymi należy się kierować o ile chcemy, żeby cały ten proces przebiegł w sposób komfortowy dla nas.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie dokładne ceny wynajmowanego pojazdu. Należy się przede wszystkim upewnić, że cena końcowa zawiera wszystkie podatki i opłaty dodatkowe. Bardzo ważnym zapisem w umowie jest limit przejechanych kilometrów. Musimy dowiedzieć się, ile będzie nas kosztował każdy kilometr, który pokonamy poza limitem. Możemy też skorzystać z umowy, która nie będzie przewidywała takiego limitu. Obie formy mają swoje zalety i wady. Umowa z limitem jest korzystna dla tych osób, które są w stanie dokładnie zaplanować trasę podróży i z góry wiedzą gdzie chcą się wybrać. Tym samym są one w stanie samodzielnie policzyć liczbę kilometrów i nie będą narażeni na przekraczanie limitów. Z kolei umowa bez limitu, to rozwiązanie korzystne dla osób, które chcą zapewnić sobie elastyczność w podróży, bez określania dokładnego celu i tym samym ilości kilometrów.

Oczywiście liczy się też wybór odpowiedniej firmy, która zajmuję się wynajmowaniem samochodów. Najlepiej jest w tym celu skorzystać z Internetu. Tam znajdziemy wszelkie tego typu przedsiębiorstwa jak choćby www.taniwynajemaut.pl. Na stronie internetowej możemy też dowiedzieć się, jakie są poszczególne warunki wypożyczenia pojazdu. Tu warto też zwrócić uwagę na zasady tankowania. W zależności od zasad danej wypożyczalni otrzymamy samochód z pełnym, pełnym do połowy lub prawie pustym bakiem. Ogólna zasada jest taka, że samochód należy zwrócić z taką samą ilością paliwa, z jaką go wypożyczamy. W niektórych przypadkach z wyprzedzeniem płaci się za ustaloną zawartość baku. W przypadku mniejszego zużycia otrzymuje się wtedy zwrot części kosztów benzyny. Ponieważ każdy operator kieruje się innymi zasadami, warto poświęcić kilka minut i dokładnie sprawdzić zasady tankowania. Zorientujmy się też, jak wyglądają dopłaty za poszczególne opcje. Najczęściej dodatkowe koszty będą dotyczyły sytuacji, kiedy wypożyczającym jest osoba poniżej dwudziestego piątego roku życia, autem będzie prowadził drugi kierowca czy też zachodzi potrzeba zainstalowania fotelika dla dziecka lub bagażnika na dach.

Wypożyczenie samochodu wiążę się też z podpisaniem odpowiedniego ubezpieczenia. Każda firma wynajmująca samochody podczas podpisywania umowy oferuje pełen wachlarz rozmaitych ubezpieczeń pokrywających różnego typu szkody. Przede wszystkim będziemy zmuszeni do wykupienia ubezpieczenia OC. Jednak nie musimy się martwić. Najczęściej jest ono już w cenie wynajmu. Pokrywa szkody wyrządzone przez kierowcę innej rzeczy lub osobie, w tym pasażerom auta, które prowadzi. Dodatkowo będziemy zmuszeni najprawdopodobniej do zapłacenia ubezpieczenia nieobowiązkowego. Te z kolei pokrywa szkody, jakie doznał pojazd w wyniku wypadku z naszej winy. Te zapisy warto jednak dokładnie prześledzić. Ubezpieczenie może pokrywać wszystkie szkody lub tylko określoną część, zależnie od udziału własnego. Ostatecznie jest jeszcze ubezpieczenie od kradzieży oraz dodatkowe ubezpieczenia, które pokrywają te szkody, które nie są przewidziane w podstawowych formułach ubezpieczenia. Chodzi tu na przykład o uszkodzenia przedniej szyby, następstwa nieszczęśliwych wypadków czy opłaty za młody wiek kierowcy.

Ostatecznie musimy jeszcze dowiedzieć się, jak konkretnie wygląda sprawa zwrotu samochodu. Wiele wypożyczalni ma swoje oddziały w kilku punktach miasta, zarówno na lotnisku, jak i w centrum, a wynajęcie auta w jednym punkcie i oddanie go w drugim wiąże się dopłatą. Ważna jest także elastyczność godziny zwrotu. Niektóre firmy traktują ten zapis dość swobodnie i mamy określony termin zwrotu pojazdu, ale bez samej godziny, a inne są w stanie naliczyć nam dodatkową opłatę w przypadku spóźnienia nawet o kilkanaście minut. Kiedy to wszystko już ustalimy, to pozostaje nam tylko zabrać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy oraz kartę kredytową i udać się do wypożyczalni samochodów. Musimy pamiętać o tym ostatnim dokumencie, bo bardzo wiele firm nie zgadza się wynajmować pojazdów bez karty kredytowej. Chcą one bowiem wcześniej zablokować depozyt, który jest zwracany przy oddaniu samochodu, aby w ten sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą. Tutaj ważna uwaga w zależności od samego pojazdu i jego modelu, kwota kaucji może wynieść nawet kilkaset euro. Warto zatem zabezpieczyć dodatkowe środki na koncie na ten cel.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.