› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wymiana rozrządu - co robić, gdy części samochodowe szwankują?

› poradnik ponad rok temu    7.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wymiana rozrządu - co robić, gdy części samochodowe szwankują?

Spora grupa kierowców ma niewielkie rozeznanie o tym, gdzie w ich samochodzie znajduje się rozrząd i jak często należy go wymieniać. Tymczasem zaniedbanie tego obowiązku może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje, włącznie z poważną awarią, która skutecznie unieruchomi nasze auto na długi czas.

Czym jest rozrząd?

Przede wszystkim warto przynajmniej pobieżnie orientować się, czym jest rozrząd i za jakie funkcje w naszym pojeździe odpowiada. Rozrząd to układ różnych podzespołów, których wspólnym celem jest doprowadzanie paliwa do silnika oraz odprowadzanie z niego spalin. Nie powinno więc dziwić, że każda, choćby najmniejsza awaria tego układu pociąga za sobą bardzo poważne skutki dla silnika.

Jak często należy wymieniać rozrząd?

O ile, jeśli chodzi o wszystkie pozostałe części samochodowe, zwykle łatwo określić stopień ich zużycia, o tyle w przypadku rozrządu nie jest to tak oczywiste. Pasek rozrządu nie daje praktycznie żadnych zauważalnych objawów zużycia. Zaleca się, by wymienić go od razu po zakupie auta, jeśli kupujemy samochód z drugiej ręki, jednak to, ilu świeżo upieczonych właścicieli samochodów rzeczywiście to robi to zupełnie osobna kwestia.

Konkretna liczba kilometrów, po której rozrząd powinien być wymieniony, zawsze jest określona przez producenta samochodu w instrukcji jego użytkowania. I znów — ilu z nas kiedykolwiek miało w ręku taką instrukcję? No właśnie.

Z tego względu orientacyjnie przyjmuje się, że rozrząd powinien być wymieniany co 6-7 lat albo co 50-100 tys. km. Im starsze auto, tym częściej należy wykonywać taką wymianę, ponieważ z biegiem czasu poszczególne podzespoły stają się bardziej podatne na zużycie.

A jeśli zapomnimy o wymianie tej ważnej części samochodu?

Tak jak już wspominaliśmy, niewymienienie rozrządu nas czas może być tragiczne w skutkach dla naszego auta. Jeśli dojdzie do tego, że pasek pęknie, uszkodzeniu może ulec cała jednostka napędowa auta. Jeśli tak się stanie, w żadnym wypadku nie powinniśmy próbować odpalać samochodu, bo w ten sposób możemy tylko pogorszyć swoją sytuację.

Najlepszym rozwiązaniem jest zaholowanie pojazdu do zaufanego warsztatu i profesjonalna diagnostyka. W większości przypadków naprawa samochodu po takiej awarii jest możliwa, ale niestety bardzo kosztowna. Konieczny będzie prawdopodobnie remont całej jednostki napędowej, a być może nawet wymiana całego silnika na nowy. Aby nie narażać się na stres i tak ogromne koszty, warto zatem dbać o regularne wymienianie rozrządu i to w całości, zamiast ograniczać się do wymiany poszczególnych podzespołów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.