› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wymiana opon za zimowe – kaprys czy konieczność?

› poradnik ponad rok temu    3.02.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A

Wiele osób uważa, że dobry kierowca poradzi sobie w każdych warunkach, nawet jeśli na drodze zalega śnieg i lód. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z zimowego ogumienia – z jednej strony zapewni nam ono lepszy komfort jazdy, z drugiej zaś zmniejszy ryzyko wypadku.

Wybór odpowiednich opon zimowych może jednak okazać się dość skomplikowany. Pod uwagę należy wziąć sporo czynników. Postanowiliśmy więc pokrótce omówić kilka podstawowych parametrów tego typu sprzętu.

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie opon, musimy zdecydować, czy kupowane przez nas opony mają pochodzić z rynku wtórnego, czy też interesować nas będą tylko nowe egzemplarze. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kupno używanych opon z pewnością będzie się wiązało z pewną oszczędnością, jednak musimy pamiętać, że im bardziej starty bieżnik, tym mniejsza przyczepność opony. Nowe opony zimowe to z kolei dość spory wydatek, ale w zamian otrzymamy komplet ogumienia, który pozwoli nam cieszyć się pełnią bezpieczeństwa.

Opony zimowe muszą być także dobrane do powierzchni, po której mają się poruszać. Jeśli używamy samochodu przede wszystkim do jazdy po mieście, poszukajmy ogumienia zapewniającego jak najkrótszą drogę hamowania. Jeśli wybieramy się w długą trasę, zadbajmy o to, aby nasze opony charakteryzowała cicha praca.

Nie bez znaczenia okaże się również rodzaj bieżnika opony. W przypadku mniejszych i mniej zwrotnych aut, sprawdzi się standardowe ogumienie z bieżnikiem symetrycznym. Posiadacze aut sportowych lub o nieco większych gabarytach docenią z kolei możliwości, jakie dają bieżniki kierunkowe i asymetryczne.

Ważną rolę odgrywa również producent ogumienia. Popularne firmy wysokie wyniki sprzedaży zawdzięczają przecież dobrym jakościowo produktom. Poniżej zamieszczamy ranking topowych producentów ostatniego sezonu. Danych do jego stworzenia dostarczyła nam internetowa porównywarka cen Skąpiec.pl.

Ranking producentów opon zimowych:

 

Lp.

 

Nazwa

 

Odsłony

 

1

 

Opony zimowe Continental

 

11.39%

 

2

 

Opony zimowe Michelin

 

10.97%

 

3

 

Opony zimowe Goodyear

 

10.31%

 

4

 

Opony zimowe Dębica

 

9.08%

 

5

 

Opony zimowe Kleber

 

5.68%

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.