› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wymiana opon – na jaki wydatek trzeba się przygotować?

› bieżące ponad rok temu    25.01.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wymiana opon – na jaki wydatek trzeba się przygotować?

Jeśli ktoś jeszcze nie wymienił opon na zimowe, powinien to zrobić jak najszybciej. Odpowiednie ogumienie zwiększa bezpieczeństwo i panowanie nad samochodem w czasie trudnej, zimowej aury. Na jaki wydatek należy się przygotować, wymieniając opony na zimowe?

Tuż przed zimą pojawiają się kolejki u wulkanizatorów, co jest dowodem na to, że Polacy mają już świadomość tego, iż należy zmieniać opony sezonowo. Z badania wykonanego przez firmę SW Research wynika, że robi tak ponad 83% naszych rodaków – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Opony zimowe są używane przez polskiego kierowcę średnio przez 3 lata (dla porównania opony letnie średnio przez 2 lata). Wymiana opon, a do tego ich zakup, to wydatek, który warto ponieść dla własnego bezpieczeństwa.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Z wymianą opon na zimowe nie warto zwlekać, ale i nie można się za bardzo spieszyć. Jeśli będzie się jeździło „zimówkami” po rozgrzanym asfalcie, może dojść do uszkodzenia opon. Jednocześnie wymiana przy pierwszych przymrozkach może być reakcją spóźnioną.

O takich działaniach warto pomyśleć już w październiku, chociaż wszystko zależy oczywiście od warunków pogodowych. Przyjmuje się, że najlepiej założyć opony zimowe, gdy temperatura coraz częściej zaczyna spadać poniżej 7 st. C. Warto dodać, że wcześniejsza decyzja o wymianie opon pozwoli często uniknąć długich kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych, gdy pojawią się przymrozki lub spadnie pierwszy śnieg.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Warto uświadomić sobie, że są zasadnicze różnice między oponami zimowymi a letnimi. Te pierwsze zbudowane są z innej mieszanki gum, która nie twardnieje w niskich temperaturach, za to zyskuje wtedy odpowiednią sztywność. W zimę opona letnia staje się twarda, a przez to traci przyczepność. Bieżnik opony zimowej jest skonstruowany nieco inaczej niż opony letniej – jego rowki (lamelki) w czasie ruchu obrotowego same się oczyszczają z ubitego śniegu, dzięki czemu opona nie traci przyczepności.

Ile kosztuje wymiana opon?

Cena opon zimowych zależy od wielu czynników. Produkty znanych marek to oczywiście wyższy koszt zakupu (opony wysokiej jakości – segment premium). Nieco tańsze są opony zaliczane do klasy średniej, a najtańsze jest ogumienie z klasy budżetowej/ekonomicznej. Na cenę wpływają także różne inne cechy, takie jak na przykład parametr hamowania, opory toczenia, głośność, rozmiar itd. W rezultacie za jedną oponę trzeba zapłacić od 140 do ponad 500 zł. Jednocześnie należy wymieniać od razu komplet opon, żeby zapewnić użytkownikom samochodu jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.   

Jak sfinansować zakup opon zimowych?

Na dobrych oponach nie warto oszczędzać. Z raportu przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wynika, że aż jedna trzecia wypadków w Polsce jest związana ze złym stanem ogumienia pojazdów. Opony należy również zmieniać sezonowo. Jazda na letnich oponach to duże ryzyko. Badania pokazują, że na mokrej nawierzchni przy 6 st. C droga hamowania na takich oponach jest o 6 m dłuższa niż na oponach zimowych. Trzeba zatem wymienić przed zimą opony, a do tego najlepiej wybrać ogumienie dobrej jakości, nie oszczędzając na tym. Jak sfinansować taki wydatek? 

– Zimowa aura może zaskoczyć każdego, dlatego warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w opony zimowe. Jeśli takiego wydatku nie można sfinansować środkami z domowego budżetu, warto wziąć pod uwagę szybką pożyczkę przez Internet. Przemawia za tym kilka argumentów – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Po pierwsze, chwilówka online pozwala pożyczyć pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności, jakie pojawiają się na przykład w banku. Dodatkowo pożyczka przez Internet to wygodne rozwiązanie, ponieważ można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. To również bezpieczny sposób na sfinansowanie mniejszych i większych wydatków, bo firmy pożyczkowe korzystają z zaawansowanych rozwiązań chroniących przed wyłudzeniami – podkreśla ekspert.

Pożyczka przez internet to wygodne rozwiązanie, które pozwoli pozyskać środki na zakup szybko i bez zbędnych formalności.

Opony zimowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku można znaleźć wiele różnych opon zimowych. Z tego powodu przed dokonaniem wyboru trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przede wszystkim opony muszą być dostosowane do naszego samochodu i zgodne z zaleceniami producenta. Trzeba wybrać zatem ogumienie o odpowiednim rozmiarze (podawany w calach).

Przy okazji warto się zastanowić czy wybrać szerszą, czy węższą oponę. Zimą lepiej sprawdzają się węższe, ponieważ ułatwiają jazdę po śniegu. Z drugiej strony szersze zapewniają krótszą drogę hamowania. Trzeba także zwrócić uwagę na indeks nośności i indeks prędkości. Warto również sprawdzić w Internecie, jak wybrane opony sprawdzały się w testach.

Czy można samemu wymienić opony?

Przed sezonem zimowym warsztaty wulkanizacyjne są oblegane przez właścicieli samochodów. W takiej sytuacji część kierowców zastanawia się, czy samemu wymienić opony. To oczywiście jak najbardziej możliwe. Z najłatwiejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy zimowe opony są już założone na zapasowych felgach. Wtedy wystarczy po prostu wymienić całe koła.

Bardziej skomplikowana jest wymiana, która wymaga przełożenia opon na feldze. W takim wypadku lepiej skorzystać z usług dobrego warsztatu. Z pomocą specjalistów opony wymienia niemal 78% Polaków. Warsztaty dysponują odpowiednimi narzędziami i maszynami, co gwarantuje, że opony zostaną poprawnie przełożone.

Wymiana opon to wydatek, na którym nie wolno oszczędzać, ponieważ to od nich zależy bezpieczeństwo użytkowników samochodów. Warto zatem wybierać opony wysokiej klasy, a do tego wymieniać je sezonowo w specjalistycznych warsztatach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.