› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wycieczka po S7 Elbląg-Gdańsk (zobacz fotorelację)

› inwestycje drogowe ponad rok temu    19.09.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
97 zdjęćWycieczka po S7 Elbląg-Gdańsk (zobacz fotorelację) fot. Bartłomiej Ryś

W miniony poniedziałek chętni dziennikarze mogli uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad po budowie drogi ekspresowej S7 pomiędzy Elblągiem a Gdańskiem. Zarówno przedstawiciele firmy Metrostav jak i Budimex poinformowali o postępie prac, zdradzili kilka liczb dotyczących budowy jak i przede wszystkim zapewniali, że termin ukończenia budowy (zaplanowany na październik 2018) zostanie dotrzymany. Jest to jedna z największych inwestycji drogowych w Polsce i, trzeba to przyznać, jedna z najbardziej skomplikowanych. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na podmokły teren Żuław. Na konferencjach obu firm dyrektorzy pokazywali, że głównym zadaniem ich drużyn ekspertów i inżynierów to utwardzenie terenu. Na jednym z etapów pracuje aż 19 zespołów, które zajmują się wyłącznie wbijaniem w podłoże specjalnych pali utwardzających.

- Zajmujemy się tym, czego tak naprawdę nie będzie później widać – mówił dyrektor projektu po stronie „Budimexu”.

W Metrostavie padły liczby. Lwią część z ponad 1,2 mld kontraktu pochłonęły prace związane utwardzeniem gruntu. Ile? Ponad 600 mln zł.

Utwardzenie gruntu to jedno a budowa przepraw – drugie. Metrostav, który podjął się zadania budowy drogi pomiędzy Gdańskiem a Nowym Dworem Gdańskim przed dziennikarzami pochwalił się przede wszystkim pracami związanymi z budową mostu przez Wisłę. Budimex natomiast podczas wycieczki zabrał dziennikarzy na budowę mostu przez Nogat koło Jazowej. Inżynierowie w obu przypadkach przekonywali i pokazywali zaproszonym gościom jak trudne są to konstrukcje. Dość powiedzieć, że przy tym drugim pracowali... płetwonurkowie, którzy m.in. drygowali działaniami operatora koparki.

Każdego dnia zarówno po jednej jak i drugiej stronie nowej S7 pracuje od 500 do 600 osób oraz od 350 do 380 sztuk różnego rodzaju pojazdów. Jeden z przedstawicieli podał kolejną szokującą liczbę: każdego dnia zużywane jest około 25 tys. ton piasku. Do wzmocnienia gruntu firma Budimex użyje aż 6 mln metrów drenów prefabrykowanych. To absolutne rekordy jeżeli mowa o budowie dróg w naszym regionie.

Co ważne, termin zostanie dotrzymany. „Miało być ciężko i jest ciężko” - mówił Kamil Czyżewski, dyrektor kontraktu w Budimexie. To jednak właśnie ta firma deklaruje, że prace może zakończyć nawet od 6 do 8 miesięcy wcześniej. Na dziś jest 32% zaawansowania prac, o 5-10% więcej, niż zakładał to inwestor.


 

 

 

ilość zdjęć 97 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.