› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wyciągarki – wspomóż się w jeździe off-roadowej

› bieżące ponad rok temu    19.10.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wyciągarki – wspomóż się w jeździe off-roadowej

Popularność off-roadu rośnie, a wraz z nią rośnie także liczba osób zupełnie nieprzygotowanych do tego hobby. Czym to się odznacza? Przede wszystkim wysokim prawdopodobieństwem utknięcia w jednym z wielu standardowych utrudnień na każdej off-roadowej trasie, szczególnie tej pokrytej błotem oraz wodą. To spory problem zarówno dla samego właściciela, jak i pozostałych uczestników. Jak sobie z tym radzić? Przystosowując auto do panujących tam warunków.

Czym jest off-road?

Jedni kierowcy preferują czyste ulice, prażące słońce oraz bezchmurne niebo, podczas gdy inni wolą intensywny zapach benzyny, błoto i niepogodę podczas podróży po wyznaczonych trasach off-road to sport, który co roku przyciąga tysiące zmotoryzowanych znudzonych jazdą po krystalicznie czystych nawierzchniach asfaltowych. Niestety niewielu z nich ma świadomość tego, że nie jest to sport dostępny dla wszystkich. Należy przede wszystkim przystosować do niego nie tylko siebie i odrzucić pewne obawy czy strach, lecz także samochód, który w stanie fabrycznym z pewnością nie poradzi sobie z tak trudnymi warunkami.

Jak przygotować auto do off-roadu?

Auto startujące w off-roadzie musi być do niego przygotowane. To absolutna podstawa i przekona się o tym z całą pewnością każdy, kto będzie chciał spróbować swoich sił na trasie autem fabrycznym. Utknięcie w wąskim przesmyku czy na stromym podjeździe czeka tuż za rogiem. Przygotuj:

  • Zawieszenie – auto użytkowane na trasie będzie narażone na bardzo szybkie zużycie układu zawieszenia, co wynika przede wszystkim z ogromnych nierówności i dużych wzniesień. Warto auto nieco podwyższyć, lecz także wzmocnić, czasami także zdemontować kilka elementów ograniczających ruch układu po najechaniu na dużą nierówność.
  • Orurowanie auta – podróż po bezdrożach, gdzie na każdym kroku czyhają duże gałęzie i kamienie, wiąże się z wieloma uszkodzeniami karoserii. W takim przypadku warto zastosować specjalne rury, które będą chronić newralgiczne elementy pojazdu, w tym reflektory przednie i tylne. Z uszkodzonymi lampami nie da się jeździć po drodze publicznej zgodnie z prawem.
  • Oświetlenie – jak już jesteśmy przy reflektorach, to warto pamiętać, że czasami będziesz podróżować po bezdrożach w całkowitych ciemnościach. Wówczas niezbędne okażą się specjalne listwy o bardzo mocnym snopie światła – nielegalne na ulicy, legalne na bezdrożach.

Wyciągarki – niezbędny element każdego auta terenowego

Nie można także pominąć wyciągarki. To urządzenia podłączane z przodu samochodu, które służą, jak sama nazwa wskazuje, do wyciągania auta z opresji, przeważnie po jego ugrzęźnięciu w wodzie, błocie lub na bardzo stromym podjeździe. Luźną część wyciągarki (linę syntetyczną lub stalową) należy podłączyć do twardego elementu infrastruktury. Całą resztą zajmie się wyciągarka od https://terenowiec.pl/pl/. Warto mieć ze sobą zapasową linę.

Czym się kierować podczas off-roadowej jazdy?

Off-road to bardzo trudny sport, który wiąże się z uszkodzeniami auta, jego skrajnym zabrudzeniem, a tym samym ze sporymi stratami finansowymi. Wielu uczestników szalonych rajdów odbudowuje swoje samochody po każdym wyścigu, aby zrobić to ponownie tuż po ukończeniu kolejnego. To niekończąca się zabawa, która przyciąga coraz więcej osób. Warto jednak zachować umiar oraz ostrożność. Podróżuj powoli, lecz skutecznie, unikaj także bezpośrednich konfrontacji i wyścigów z innymi uczestnikami, ponadto nie darz zbyt dużym zaufaniem całej trasy. Jeśli nie wiesz, co czeka za rogiem, koniecznie zwolnij – być może znajduje się tam duży uskok, który mógłby spowodować niekontrolowane wzbicie auta w powietrze.

źródło zdjęć: freepik.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.