› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wszystko, co warto wiedzieć o ochronie samochodu

› biznes 2 miesiące temu    26.02.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wszystko, co warto wiedzieć o ochronie samochodu

Niedawno zakupiłeś swój pierwszy samochód? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak odpowiednio zadbać o jego ochronę. Przekonaj się, co należy, a co warto wozić w aucie. Poznaj też odpowiedzi na pytania związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Które jest obowiązkowe? Na jaką fakultatywną polisę warto się zdecydować? Podejmij najlepsze decyzje dla siebie i swojego pojazdu.

Co trzeba, a co warto wozić w samochodzie?

By postępować zgodnie z prawem, a co za tym idzie uniknąć płacenia kary i otrzymania punktów karnych, musisz wiedzieć, co należy do Twoich obowiązków, a co jest obligatoryjne. Zacznijmy od przedmiotów, do których wożenia w samochodzie jesteś zobligowany prawnie. W zależności od kraju mogą to być gaśnica, kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, dodatkowa opona i narzędzia do jej założenia czy wymienne żarówki i bezpieczniki. W Polsce musisz wozić tylko dwa przedmioty: gaśnicę oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak lub niewłaściwe przewożenie grozi Ci kara.

Gaśnicę musisz mieć zawsze pod ręką. Możesz ją ulokować np. pod fotelem. W razie wypadku, gdyby drzwi zostały zablokowane, tylko szybki dostęp do gaśnicy da Ci szansę na opanowanie ognia. Z kolei w bagażniku – poza obowiązkowym trójkątem ostrzegawczym – warto mieć apteczkę i kamizelkę odblaskową. Te przedmioty nie kosztuję wiele, a są naprawdę przydatne.

Co warto wozić w schowku?

W schowku woź kartki z podpowiedziami. Wydrukuj wzór oświadczenia o wypadku, kolizji i szkodzie parkingowej, by w jednej z tych sytuacji wiedzieć, co uwzględnić w dokumencie. Wydrukuj też listę kontrolek, które mogą się zapalić na desce rozdzielczej. Znajdziesz ją w tym poradniku: Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?. Niektóre wymagają natychmiastowej reakcji.

Jakie ubezpieczenie muszę wykupić?

Jako posiadacz samochodu jesteś zobowiązany do zakupu tylko jednego, podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego, a jest nim OC. Dzięki tej polisie unikniesz odpowiedzialności cywilnej oraz płacenia odszkodowania z własnej kieszeni, kiedy doprowadzisz do wypadku, kolizji lub drobniejszej szkody. Z kolei poszkodowany otrzyma należne mu pieniądze na leczenie czy naprawę uszkodzeń pojazdu.

Pamiętaj, że nie musisz – i nie powinieneś! – przepłacać na polisie OC. Przed zakupem skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, czyli darmowego internetowego narzędzia do wyliczania składki. Wpisz swoje dane, by otrzymać listę personalizowanych ofert ustawionych od najtańszej od najdroższej.

Które dodatkowe polisy cieszą się popularnością?

Najpopularniejsze dodatkowe ubezpieczenie samochodowe to autocasco (AC). By kupić je taniej, zdecyduj się na pakiet OC+AC. Umożliwi Ci uzyskanie pieniędzy za uszkodzenia samochodu bez względu na to, kto był sprawcy (a nawet na to, czy sprawca został ustalony).

Przydatne jest też ubezpieczenie NNW, na które chętnie decydują się osoby często przewożące pasażerów, szczególnie bliskich. Ta polisa sprawia, że kiedy dojdzie do wypadku z Twojej winy i ranny zostaniesz Ty lub Twoi pasażerowie, otrzymacie pieniądze wyliczone procentowo z sumy ubezpieczenia na podstawie rozległości urazu. 100% stawki wypłacane jest w przypadku urazu skutkującego inwalidztwem oraz śmierci.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.