› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wielkie inwestycje na kolei w naszym województwie. Jego elbląska część została praktycznie pominięta

› inwestycje drogowe ponad rok temu    27.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Elektryczny zespół trakcyjny EN57 – zdjęcie poglądowe stanowiące ilustrację do poniższego artykułu; Elektryczny zespół trakcyjny EN57 – zdjęcie poglądowe stanowiące ilustrację do poniższego artykułu;  fot. facebook.com / #En57JednostkiEzt

W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim czekają nas duże inwestycje w infrastrukturę kolejową. Realizowane będą również niewielkie inwestycje w tabor.

Dzisiaj, 27 lutego, w Olsztynie nastąpiło podpisanie umowy na zakup zmodernizowanego trójczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego na bazie konstrukcji EN57. Jego dostawcą są Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”, które złożyły jedyną ofertę w postępowaniu przetargowym (dokładnie: 11,99 mln zł brutto), okreslając termin wykonania zamówienia na 240 dni. Jak informuje urząd marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego zespół trakcyjny powienien dotrzeć na Warmię i Mazury do października 2018 roku. Będzie eksploatowany na zeletryfikowanych liniach kolejowych, m.in.: Olsztyn – Działdowo, Olsztyn – Iława – Jabłonowo Pomorskie, Olsztyn – Działdowo – Iława oraz.... Olsztyn – Elbląg, Jest zatem szansa, że i elblążanie coś z tego skorzystają.

Jak informuje urząd:

Zmodernizowany EN57 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi. Zaplanowano również specjalne miejsca na przewóz rowerów. Pojemność zakupionych wagonów osobowych to 332 osoby (ilość miejsc siedzących min. 160; ilość miejsc stojących min. 170 i 2 miejsca dla osób na wózku inwalidzkim).

To oczywiście nie jedyna tegoroczna inwestycja. Duże wydatki są planowane w bieżącym roku na modernizację linii kolejowych. Niestety najwyraźniej w tym przypadku zapomniano o naszej części województwa.

Aktualnie modernizowana jest m.in. linia z Działdowa do Olsztyna (linia nr 216; roboty rozpoczęły się 22 stycznia), na którą przeznaczono aż 267,6 mln zł netto. Już 1 marca rozpocznie się wyceniana na 290 mln zł netto modernizacja linii Szczytno – Pisz – Ełk (linia nr 219). Projekt będzie realizowany ze środków Programu Rozwoju Polski Wschodniej, Przewidziano ponadto prace projektowe na linii Gutkowo – Braniewo (linia nr 221) oraz Ełk – Korsze (linia nr 38). Ta ostatnia inwestycja ma umożliwić szybsze przejazdy elektrycznymi pociągami przez Ełk do Białegostoku.

Po raz kolejny zapomniano o kolei nadzalewowej (czyli linii nr 254), która w dalszym ciągu niszczeje. Nie zapominajmy także, że nie istnieje już najkrótsze połączenie pomiędzy Olsztynem a Gdańskiem, czyli linia kolejowa Małdyty – Malbork (linia nr 222), którą rozebrano w latach 2006–2008. Czy taki sam los czeka linię 254? Oby tak się nie stało. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 50%  2
Gdzie sa poslowie z naszego regionu???????????
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wh
ponad rok temu ocena: 33%  1
Jak te turbokible wyglada w zime? Tyle siana ladowac, w modernizacje tego gowna. Takie mamy samorzady, gdzie woli sie pudrowac stare EZT, niz inwestowac w cos nowoczesnego.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.