› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wiadukt zastąpi skrzyżowanie ul. Żuławskiej z „siódemką”

› inwestycje drogowe ponad rok temu    13.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Wiadukt zastąpi skrzyżowanie ul. Żuławskiej z „siódemką” fot. Konrad Kosacz

W ciągu najbliższych kilku lat zlikwidowane zostanie niebezpieczne skrzyżowanie ul. Żuławskiej z Obwodnicą Elbląga. W zamian powstać ma wiadukt drogowy nad obecną drogą krajową nr 7, a w przyszłości, będącą w fazie projektowania, drogą ekspresową S-7.

Skrzyżowanie ul. Żuławskiej z drogą krajową nr 7 wyposażone jest w sygnalizację świetlną. Mimo to, w tym miejscu nierzadko dochodzi do groźnych kolizji i wypadków drogowych. Docelowo cała Obwodnica Elbląga ma być drogą ekspresową, z którą łączyć się będą wyłącznie węzły drogowe. Na skrzyżowaniu „siódemki” z Żuławską nie przewidziano budowy węzła, stąd konieczna jest jego likwidacja (w pobliżu znajdować się będą dwa inne węzły - Elbląg Zachód i Elbląg Raczki).

Tereny miejskie z drogą powiatową w kierunku Helenowa, połączone zostaną wiaduktem drogowym nad obwodnicą. Zadanie obejmować będzie także budowę i przebudowę dróg lokalnych, dojazdowych i zbiorczych w kierunku wiaduktu. Zaprojektowany wiadukt oraz drogi dojazdowe mają umożliwić w przyszłości rozbudowę drogi S-7 do przekroju 2x3. Cała inwestycja dowiązania zostanie do projektu budowy drogi S-7 na odcinku Koszwały – Kazimierzowo. Oznacza to, że prace budowlane będą prowadzone równolegle. Na razie nie jest znany termin ich rozpoczęcia. Spekuluje się, że roboty mogłyby ruszyć nie wcześniej niż w 2014 r.

Inwestorem budowy wiaduktu nad „siódemką” jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie. GDDKiA ogłosiła w lipcu przetarg na wykonanie koncepcji programowej, materiałów do zmiany decyzji środowiskowej, projektu budowlanego i projektu wykonawczego wiaduktu drogowego nad drogą krajową projektowanej drogi S-7 wraz z dojazdami. W ramach prac projektowych przewidziano m.in. organizację spotkań informacyjnych z przedstawicielami władz samorządowych, mieszkańcami terenów, na których zlokalizowana jest inwestycja i innymi zainteresowanymi stronami. Dodatkowo wykonana zostanie strona internetowa projektu, aktualizowana przez cały czas trwania prac projektowych. Według planów pełna dokumentacja projektowa miała być gotowa najdalej do grudnia 2013 r.  

W połowie sierpnia przetarg jednak unieważniono. W uzasadnieniu czytamy, że „oferta z najniższą ceną (239 tys. zł), przewyższała kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (209 tys. zł), a zamawiający nie mógł zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty”. Jednocześnie olsztyński odział GDDKiA poinformował, że niezwłocznie podejmie działania zmierzające do ogłoszenia kolejnego przetargu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.