› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wiadukt w kiepskim stanie. Potrzebny gruntowny remont

› bieżące ponad rok temu    23.12.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
Wiadukt w kiepskim stanie. Potrzebny gruntowny remont fot. Konrad Kosacz

W 2014 r. nastąpi gruntowny remont wiaduktu w ciągu ul. Nowodworskiej. Urząd Miejski już zaczął poszukiwania firmy, która wykona dokumentację projektową odnowy tego obiektu. Pozostaje tylko pytanie, czy wiadukt będzie cały czas udostępniony do ruchu czy zostanie zamknięty?

Już w czerwcu br. firma EMprojekt z Katowic, która wykonywała ekspertyzę techniczną wiaduktu, alarmowała o jego fatalnym stanie i zalecała natychmiastowe jego zamknięcie. Wskazywano groźbę katastrofy budowlanej.

Firma z Katowic wnioskowała o wyłączenie obiektu z eksploatacji w trybie awaryjnym z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną. Przeglądy obiektu (z dokumentacją fotograficzną) zalecano prowadzić w czasookresie tygodniowym do czasu wykonania podparcia tymczasowego. Należało wykonać podparcie tymczasowe w osiach podpór słupów dwudzielnych (podpory nr 4, 8, 13, 17) w trybie awaryjnym z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną do 31 sierpnia 2013. Zalecono wykonanie remontu obiektu ze zmianą podparcia ustroju nośnego w okresie do 30 listopada 2014 r. Miasto nie zdecydowało się na całkowite wyłączenie wiaduktu z ruchu i dlatego wykonano serię podpór, które mają obiekt zabezpieczyć. Ograniczono także szybkość jazdy po obiekcie do 20 km/h i zakazano ruchu pojazdom powyżej 3,5 tony.

Remont generalny obiektu jest jednak nieunikniony i musi odbyć się w 2014 r. Urząd Miejski szuka obecnie firmy, która przygotuję dokumentację projektową remontu obiektu, w szczególności: opracowanie dokumentacji projektowej remontu ze zmianą podparcia konstrukcji obiektu, remont podpór dwudzielnych i zmianę podparcia konstrukcji nośnej, remont - wymianę dylatacji blokowych na modułowe jedowkładkowe, naprawę belek zaprawami naprawczymi, naprawę gzymsów zaprawami naprawczymi, prace towarzyszące wykonaniu zakresu jw. oraz obejmujące remont pozostały elementów obiektu tj. belek podporęczowych, gzymsów, dźwigarów głównych, nawierzchni na obiekcie i dojazdach, nasypów i skarp przyczółków oczepów podpór dwudzielnych.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ stolec
ponad rok temu ocena: 0%  1
A kiedy ktoś zajmie się mostem Unii Europejskiej - dość nowy a już nawierzchnia jezdni jest niebezpiecznie uszkodzona - chodzi o oba łączenia przęseł (dylatacji, czy jak to się fachowo zwie) kierowcy wiedzą o co chodzi, gdy się tam przejeżdża, uszkodzenie powstało ponad 2 lata temu i jakoś nie przeszkadza to nikomu. Czyżby konstruktorzy nie przewidzieli że takie rozwiązanie jak tam zastosowano nie wytrzyma ruchu ciężarowego?- pewnie chodziło o oszczędności jak zwykle.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.