› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wiadukt połączy Zatorze z centrum miasta. Tak będzie taniej, ale czy lepiej?

› bieżące ponad rok temu    13.05.2015
Paweł Makowski
komentarzy 6 ocen 9 / 44%
A A A
28 zdjęćWiadukt połączy Zatorze z centrum miasta. Tak będzie taniej, ale czy lepiej? fot. Ryszard Siwiec

Temat połączenia komunikacyjnego dzielnicy Zatorze z centrum miasta od kilku lat spędzał samorządowcom sen z powiek. Najczęściej powtarzano dwa hasła: tunel i wiadukt. Ten ostatni miał być budowany już wcześniej, jednak wówczas nie znaleziono inwestora. Do czasu, bowiem dziś na spotkaniu konsultacyjnym przedstawiciel gdańskiej firmy ZNAK Sp. z o. o. zaprezentował koncepcję połączenia Zatorza z centrum Elbląga właśnie za pomocą wiaduktu. Na ten pomysł zdecydowano się ze względów ekonomicznych.

Według wstępnych wyliczeń Tomasza Stawarza, przedstawiciela firmy ZNAK z Gdańska, będącej zarazem wykonawcą projektu połączenia Zatorza z centrum miasta, najodpowiedniejszym rozwiązaniem (bezkolizyjnym) będzie poprowadzenie wiaduktu wzdłuż ul. Lotniczej i Skrzydlatej. Nie chodzi o to, że jest to projekt najprostszy do wykonania, bowiem konstrukcja tunelu, czyli innego rozważanego wariantu, technicznie nie stanowiłaby problemu. Wszystko rozbija się jednak o pieniądze:

W dzisiejszych czasach problemy techniczne już w zasadzie nie występują. Wszystko rozbija się przede wszystkim o finansowanie czy też możliwość sfinansowania inwestycji. Nie znam takiego miasta w kraju, gdzie podobną inwestycję rzędu 26 mln zł udałoby się zrealizować bez środków zewnętrznych.

Dla porównania - budowa tunelu to już wydatek rzędu 40 mln zł. Pytany o to, czy miasto wie, jak uzyskać środki na sfinansowanie budowy wiaduktu, Bartosz Babraj, Kierownik Referatu ds. Funduszy Unijnych i Rozwoju odpowiedział:

Na chwilę obecną nie mamy źródeł finansowania wspomnianej inwestycji. Fundusze unijne jeszcze na dobre nie ruszyły, co nie znaczy, że nie będzie możliwości skorzystania z nich, by pozyskać środki na realizację tego rozwiązania komunikacyjnego. Być może znajdą się pieniądze na wykonanie części przewidzianych prac.

Tomasz Stawarz, mówiąc o wiadukcie w wariancie łukowym tłumaczył, że chciał, aby projekt jego firmy był w pewnym sensie charakterystyczny dla Elbląga, by zapadał w pamięć każdemu, kto odwiedzi nasze miasto i był z nim identyfikowany, stając się rozpoznawalnym elementem miejskiego krajobrazu. Ma on jednak świadomość, że w trakcie prac budowlanych dokona się zmiany zagospodarowania terenu pod inwestycję i jemu przyległych, co może budzić kontrowersje i wywołać sprzeciw mieszkańców.

Wspomniał bowiem, że na terenie, o którym mowa, tj. na działkach przy ul. Lotniczej, Skrzydlatej, konieczne będzie wyburzenie kilku budynków, w tym zabytkowej parowozowni, opuszczonych pomieszczeń mieszkalnych i usługowych. Ponadto na odcinku Akacjowa-Lotnicza zlokalizowano blisko 80 drzew. Niewielka ich część będzie musiała zostać usunięta.

Planujemy usunięcie 6-8 drzew, ale mamy nadzieję, że nie wywoła to tak dużego sprzeciwu mieszkańców, jak miało to miejsce przy okazji inwestycji wzdłuż ul. Moniuszki. Decyzja o wycięciu drzew podyktowana jest chęcią poprawienia standardów przebiegającej tam drogi i zwiększenia komfortu jazdy.

- mówił przedstawiciel firmy ZNAK z Gdańska. Podkreślał, że wspomniany odcinek w momencie uruchomienia wiaduktu stanie się bardzo ważnym połączeniem między Rondem Kaliningrad i Zatorzem. Zwrócił również uwagę na korzyści, płynące ze zmian, jak np. nowe drogi rowerowe wzdłuż ul. Kilińskiego, Lotniczej i Skrzydlatej czy wykonanie dwóch zatok autobusowych przy EUH-E.

Projekt przebudowy ul. Lotniczej w taki sposób, by stanowiła lepsze połączenie Zatorza z centrum miasta, zakłada oprócz wiaduktu również wykonanie tzw. łącznika w ciągu wspomnianej drogi (patrz ilustracja poniżej) i dwóch skrzyżowań w formie rond. W planach jest również przebudowa ul. Fredry i Kilińskiego. Ten ostatni pomysł wzbudził dużo emocji wśród przedsiębiorców, zgromadzonych na sali.

Wskazywano m. in. na to, że ulokowanie skrzyżowania/ronda przy zbiegu ul. Kilińskiego to nienajlepszy pomysł, bowiem ulica ta jest wąska i nie poradzi sobie z dużym natężeniem ruchu, gdy stanie się tzw. ulicą zbiorczą. Lepszym rozwiązaniem byłoby ulokowanie ronda na ul. Fredry, która jest szersza od poprzedniej i ma lepsze warunki. Również ulokowanie zatoki autobusowej na ul. Kilińskiego to zdaniem przedsiębiorców zupełnie nietrafiony pomysł.

Widząc taką reakcję, Tomasz Stawarz zaproponował przebudowę ul. Kilińskiego i zmianę jej klasy. Podniesiono jednak kwestię tego, iż ulica ta kończy się mostkiem, który nie wytrzyma naporu aut cięższych niż 3,5 tony. Również na to znalazłoby się rozwiązanie – wzmocnienie przeprawy, by poradziła sobie ze znacznie cięższymi pojazdami. Jak ostatecznie wyglądać będzie projekt przebudowy ul. Lotniczej po uwzględnieniu uwag i spostrzeżeń przedsiębiorców? I kiedy ruszą prace, zmierzające do budowy wiaduktu? Tego na razie nie wiemy.

ilość zdjęć 28 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ NoName
ponad rok temu ocena: 0%  6
W cywilizowanych krajach budowa takiego wiaduktu to drobna formalność. A w naszej Polsce ludowej najpierw kilkadziesiąt lat planowania, potem kilka lat biurokracji, aż w końcu zbudują byle jaki most który po kilku latach użytkowania będzie nadawał się do remontu.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ citizen 76
ponad rok temu ocena: 0%  5
W takim Malborku wybudowali tunel pod torami . Skoro już były prezydent Wilk otworzył nową ulicę przez byłą jednostkę wojskową na Lotniczej to może miasto zadba o jej stan techniczny?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 33%  4
zanim wybudują ostatni człowiek z Eg wyjedzie
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podróżnik
ponad rok temu ocena: 50%  3
W takim Solcu Kujawskim wykonano pod torami kolejowymi szeroki 2 paśmie tunel a w elblazkowie poza gadanie nic nie ma. Juz ja zobaczę ten wiadukt .
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ izka
ponad rok temu ocena: 43%  2
projekt zajebisty !!!! Panie Wróblewski zbieraj kase bo chcemy by projekt ten nie był tylko na papierku !!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cieciorka
ponad rok temu ocena: 50%  1
A na spotkaniu tłumy mieszkańców osiedla Zatorze-BRAWO organizatorzy Ileż to razy już byłam na takich spotkaniach z których kompletnie nic nie wynikało! Ileż to razy słyszałam o zlecanych analizach i ich wynikach w sprawie wiaduktu, tunelu, rynny....!I Ilość mieszkańców świadczy najlepiej jak mieszkańcy oceniają takie spotkania. Elbląg to wyjątkowe miasto pod każdym względem a zwłaszcza pod względem konsultowania przez pseudo specjalistów na temat opracowań przez wybitne firmy zewnętrzne. Rozumiem, że żadna firma w Elblągu nie mogła zrobić kolejnych analiz? Tylko Elbląga żal! Szkoda, że uczestniczący w spotkaniu dziennikarze nie pamiętają o decyzjach po wcześniejszych spotkaniach i wcześniejszych analizach. Bardzo chciałabym przeczytać felietony dr Kuli i dr Gawrońskiego co o tym myślą?
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.