› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wiadukt na wykończeniu. Wkrótce skończą się objazdy (+ foto)

› inwestycje drogowe ponad rok temu    23.11.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
9 zdjęćWiadukt na wykończeniu. Wkrótce skończą się objazdy (+ foto) fot. Amadeusz Żołdak

Wszystko wskazuje na to, że generalny wykonawca inwestycji wyburzenia starego i budowy nowego wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 22 w kierunku Malborka, czyli firma Vistal Gdynia S.A., dotrzyma słowa i zakończy wszystkie prace z końcem listopada. Na obiekcie trwają ostatnie prace wykończeniowe związane z układaniem asfaltowej nawierzchni jezdni na wiadukcie i dojazdach. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 19,5 miliona złotych.

Firma Vistal wykonuje wiadukt nad linią kolejową nr 254 Tropy-Braniewo w konsorcjum z firmą MOST z Sopotu. Zamawiającym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (oddział w Olsztynie). Cztery i pół miliona złotych z 19 i pół pochodzi z budżetu Elbląga jako że obiekt w 20% jest usytuowany w granicach administracyjnych miasta. Wiadukt posiada klasę A, co oznacza, że wytrzyma obciążenie nawet 50 ton i będzie służył wszystkim przez najbliższe 80, a nawet więcej lat. Wykonawca udzieli również 10-letniej gwarancji.

Stary dwunastoprzęsłowy wiadukt został wybudowany w 1982 roku. Z powodu bardzo złego stanu technicznego zdecydowano o jego wyburzeniu i postawieniu na jego miejscu zupełnie nowego obiektu poszerzonego o ciąg pieszo-rowerowy. Początek prac rozbiórkowych zaczął się pod koniec ubiegłego roku. Na czas trwania prac w ciągu objazdu tymczasowego ul. Warszawską i drogą powiatową 1121N zbudowano tymczasowy przejazd kolejowy, który po zakończeniu zostanie zlikwidowany.

Zakres robót objął: rozbiórkę elementów istniejącego żelbetowego (dźwigary strunobetonowe) wiaduktu o długości całkowitej 228,24 m i szerokości 13,40 m wybudowanego w 1982 roku, budowę nowego wiaduktu o zespolonej, stalowo-żelbetowej konstrukcji 5 przęseł ze wszystkimi elementami wyposażenia: nawierzchnią na jezdni i chodnikach, barierami ochronnymi, dylatacjami, balustradami, odwodnieniami itp., przebudowę dojazdów do wiaduktu, remont nawierzchni w ciągu objazdu tymczasowego, budowę kanalizacji deszczowej oraz przebudowa urządzeń melioracyjnych, budowę i rozbiórkę tymczasowego oświetlenia wraz budową zasilań SSP dla przejazdu kolejowego kat. B, budowę tymczasowego torowiska przejazdu kolejowego kat. B, budowę urządzeń SRK oraz systemu TVU przejazdu kolejowego kat. B, budowę i rozbiórkę urządzeń tymczasowej organizacji ruchu na objazdach na czas robót.

Dane techniczne:

Nośność obiektu: klasa obc.”A” wg PN–85/S–10030

Długość obiektu: ~191,40m (bez skrzydeł)

Rozpiętości teoretyczne przęseł: 37,90m+38,32m+ 37,90m+ 38,32m+ 37,90m

Szerokość całkowita obiektu: 15,10m

Szerokość jezdni: 10,0m

Szerokość ciąg pieszo – rowerowy: 2,5m

Spadek poprzeczny jezdni: daszkowy – 2%

Spadek poprzeczny chodników: chodnik lewy – 4%

chodnik prawy -3%

Oś podłużna: obiekt znajduje się w luku R=5000m

Kąt skrzyżowania z linia kolejową 254: ~69,77°

Skrajnia kolejowa „C” H=5,6m

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

ilość zdjęć 9 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gość
ponad rok temu ocena: 33%  1
Czyli można zainwestować pieniądze w coś praktycznego i co chyba najważniejsze wykonawcą jest polska firma, a nie Chiny czy tam inni....
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.