› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W tym szaleństwie jest metoda? O elbląskich absurdach

› bieżące ponad rok temu    7.12.2014
Paweł Makowski
komentarzy 21 ocen 36 / 67%
A A A
W tym szaleństwie jest metoda? O elbląskich absurdach fot. Paweł Makowski

Czasem rezultaty błędnych decyzji mogą być naprawdę zaskakujące. Nierzadko wywołują ogólne zdziwienie, wzbudzają rozbawienie a nawet wywołują śmiech. Z uwagi na ich absurd często używa się wobec nich określenia "bareizmy" od nazwiska znanego polskiego reżysera, który był mistrzem w ukazywaniu polskich niedorzeczności. Również w Elblągu ich nie brakuje.

Trudno jest czasem podjąć decyzję, która ma poprawić sytuację w naszym mieście, czy to pod względem komunikacyjnym, architektonicznym, infrastrukturalnym. Presja czasu, kłopoty ze środkami na inwestycje wydają się mieć istotny wpływ na to, jak wygląda efekt końcowy poszczególnych działań. Czasem jednak w grę wchodzą po prostu nieprzemyślane decyzje. To "dzięki" nim możemy oglądać to, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

Prezentujemy wam pięć swoistych "perełek" wśród elbląskich niedorzeczności.

1 # Ratusz Staromiejski

Okazuje się, źe w planach przewidziano schody tylko dla jednego wejścia - głównego. Pozostałe wyposażono w... parapety. Oczywiście nikt nie będzie miał problemu z wejściem i wyjściem z budynku, o ile zawsze nosi przy sobie drabinę albo coś, co posłuży jako stopień.

 

2 # Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1

Wszystko wydaje się być w porządku: jest droga dla rowerów, jest oznaczenie. W zasadzie każdy wie o co chodzi...

... a może jednak nie? Odwracamy się i naszym oczom ukazuje się... to, co widać na powyższym zdjęciu. Jak tu jeździć po ścieżce dla rowerów, po której nie można jeździć (i która za chwilę ginie w gąszczu chwastów)?

 

3 # Stare Miasto

 

Widać, że nie wszyscy pojmują, jak trudno jest się poruszać osobom niepełnosprawnym. Miejsca parkingowe, które miały być ułatwieniem, bywają bardziej kłopotliwe, niż to by się mogło wydawać. Nawet, jeśli zaparkuje tu jakiś samochód, to już słupki, które ktoś postawił, skutecznie uniemożliwią wyjście z auta...

 

4 # Zjazd przy Sądzie Okręgowym

Zaiste, czas to pieniądz. Tuż przy przejściu dla pieszych ustawiono znak, który wszystko tłumaczy. W dni robocze postój przy przejściu jest płatny, ale tylko w godzinach od 9:00 do 17:00. Czyli w pozostałe dni można spokojnie zatrzymywać się przy przejściu bezpłatnie. (Okazuje się jednak, że znak nie jest tak absurdalny, jak pierwotnie sądzono. Jest tam, gdzie jest, bowiem dotyczy strefy płatnego parkowania, która nie została ujęta na zdjęciu).

 

5 # Ul. Gen. Grota-Roweckiego

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Normalny przystanek, zadaszenie, ogónie nic nie wzbudza podejrzeń, ale do czasu...

...aż spojrzymy w prawo. Wówczas naszym oczom ukaże się koniec przystanku, ale i koniec torów tramwajowych. Jak by tego było mało, dalej zasadzono trawę, a nawet jakieś kwiaty. W przyszłości tędy ma zostać poprowadzona linia tramwajowa... ale o jak odległej przyszłości mówimy? No i jaki był sens w sadzeniu kwiatów, skoro później wszystkie się wykopie, żeby położyć tory?

To nasze TOP 5 elbląskich absurdów, ale zapewne jest ich w naszym mieście więcej. Gdzie jeszcze dostrzegacie podobne niedorzeczności?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (21)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ John
ponad rok temu 21
3# Stare miasto. Kopertę na swojej prywatnej posesji namalowała wspólnota by parkujące samochody nie blokowały wejścia do klatki. Gdy to nie poskutkowało postawiono słupki - póki co do klatki wejść można. Szanowny redaktor pomylił się. Jak się okazuje - koperty to nie tylko miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ uoh
ponad rok temu ocena: 100%  20
Tak te swiatła dla pieszych przy banku milenium na królewieckiej to jakiś KIT
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Snake
ponad rok temu 19
numer 5, nawet w programie na tvn turbo tak uznano
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 100%  18
kolejny buble znajduje sie na krolewieckiej obok banku millenium. chcac przejsc z banku przez tory w kierunku tego dworku co na dole jest tancbuda stoi sygnalizacja. pytam sie po co? czerwoneswieci sie nawet wtedy gdy nie ejdzie tramwaj a jedzie raz na 5 minut wiec po co tam stac? czy nie lepiej zeby sie zapalalo wtedy gdy zbliza sie tramwaj? tam i tak kazdy pzechodzi na czerwony. zlikwidujcie ten sygnalizator i podajcie do publicznej wiadomosci nazwisko i adres glaba ktory go tam postawil!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SIB
ponad rok temu ocena: 100%  17
Na 2 parkingach SPP wzdłuż Hetmańskiej, między Rossmannem a wejściem do H15 powstały słupki uniemożliwiające stawianie samochodów na chodniku. Jednocześnie słupki sprawiają, że parkowanie na wspomnianych parkingach jest karkołomnym zajęciem, obarczonym wysokim ryzykiem uszkodzenia pojazdu. Przestrzeń przy miejscach parkingowych jest tak mała, że tylko doświadczeni kierowcy dadzą radę wjechać/wyjechać. Jeśli dołożymy do tego zaspy śnieżne na linii słupków, to na parkingu zostanie miejsce tylko dla rowerów, bo bezpieczne manewrowanie autem pozostanie tylko wspomnieniem... Myślenie nie boli, chyba że ktoś czuje inaczej.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ brak słów
ponad rok temu ocena: 100%  16
Słupy stojące na środku drogi dla rowerów ,albo ich wysokość zagraża przechodniom ponieważ sama tablica jest za nisko umocowana dalej nie chce mi się pisać ale zastanawiam się co za KOŁKI siedza w tym urzędzie ? A może dopiero widać kogo się tam zatrudnia nie ważne żeś głupi ważne żeś swój.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Amadeuszz
ponad rok temu ocena: 100%  15
Takie rzeczy tylko w E... lblągu,aż brak słów
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yrdyt
ponad rok temu ocena: 100%  14
Bardzo dobrze ze ktoś zwrócił na to uwagę..Elbląg otrzymał nie tylko nowe nawierzchnie ulic ale i mnóstwo dodatkowych słupków i znaków które w wiekszosci są zbędne i szpecą.Zastanawiałam się czy ktoś zadbał o to żeby kolega miał zlecenie na robotę czy o co kaman.Może tto ktoś sprawdzi i zapyta w UM.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 100%  13
totalna amatorszczyzna wykazali sie wlodarze tego miasteczka jak i projektanci ktorzy zatwierdzili i wykonali skrzyzowanie grota roweckiego/armi krajowej/12 lutego, gdzie nie polozono orow na tym ze skrzyzowaniu. i za jkis czas znowyu rozwala cale skrzyzowanie zeby polozyc torowisko. a wystarczylo tylko polozy tory na samym skrzyzowaniu w asfalcie i za jakis czas dobudowac torowisk na tych trawnikach. tak wasnie ci niudacznicy zydo-czerwoni marnotrawia nasze pieniadze. bedziemy placic za remont tego skrzyzowania 2 razy! kto jest za to odpowiedzialny? slonina i wroblewski!
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie chce mi sie pisac
ponad rok temu ocena: 100%  12
Na valej prostej od Biedronki do 1LO nie ma smietnika obie strony ,. bezsensow jest duzo w naszym miescie , JAK te Papraki nie potrafia kostki klasc jak np na starym miescie zero pojecia o roboci .!!!! ! Amatorka jezdzi sie jak po gow,, fakt ze ta kosta top tez shit, Najlepiej zerwac asfalt tam gdzie stare uice miasta i kostka pod kosta po niemcu tylko dobra ekipa co yulozy i
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nickt
ponad rok temu ocena: 100%  11
Przystanek przystankiem na niedokończonej linii ..... ale ten piasek żeby się ktoś nie wyłożył ....... bezpieczeństwo przyszłych pasażerów to podstawa ......
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Johny
ponad rok temu ocena: 93%  10
4 # Zjazd przy Sądzie Okręgowym - Znak D-44 radziłbym autorowi artykułu zapoznać się z jego definicją i jak należy go interpretować, a dopiero później się wypowiadać. Wychodzi lekkie niedouczenie.
odpowiedz oceń komentarz 13 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ morgan
ponad rok temu ocena: 13% 9
nie każdy jest tak zaznajomiony ze znakami, jak ty; czemu od razu niedouczenie? może on tego po prostu nie sprawdził :-).
~ Staś
ponad rok temu ocena: 64%  8
Marny ten artykuł :-)
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ktostaki
ponad rok temu ocena: 90%  7
co do zdjęcia nr 4 to znak mówiący o rozpoczęciu strefy płatnego parkowania - więc nie rozumiem gdzie tam absurd, chyba tylko dla niedouczonych kierowców i z tego co kojarzę w Elblągu nie ma szkoły o nazwie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 - też niedouczenie??
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mimoza
ponad rok temu ocena: 50% 6
No, może bez tej 1 (ona jest raczej w domyśle), ale mamy ZSO. Jest w I LO. Jest i ZSO nr 2 (patrz II LO). A autorowi pewnie/być może chodziło o samo umiejscowienie znaku, który można zinterpretować w sposób, w jaki zrobił to autor artykułu...
~ pisman
ponad rok temu ocena: 80%  5
Zdjęcie nr 3.Słupki uniemożliwiają tarasowanie przez samochody wejść do klatki schodowej. I bardzo dobrze - tak miało być. Koperta to oznakowanie wcześniejsze.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gs
ponad rok temu ocena: 100%  4
Skrzyżowanie Grota Roweckiego/12 lutego/ Armii Krajowej. Jadąc od Grota Roweckiego przy lewym pasie, obok sygnalizatora świetlnego, stoi działający sygnalizator dla tramwajów, ale nie ma torowiska...
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ds
ponad rok temu ocena: 43%  3
Co co zdjęcia nr 5 - nie rozumiem - czepiacie się, że nie poprowadzono torów w skrzyżowaniu przy FENIKSIE dla przyszłej linii tramwajowej, a tutaj gdzie ktoś pomyślał i wyprowadził tory w kierunku nowej linii tramwajowej to się wyśmiewacie... eh...- jedynie fakt istnienia tutaj wiaty mozna wysmiewac.
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 100%  2
Najlepszy jest ten terminal informacyjny na budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. 12 Lutego. Nie dość że ten terminal jest niewidoczny dla przechodniów, to jeszcze dookoła zastawili go barierkami.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 0% 1
ten terminal to wcisneli na sile. stoi gdzies za barierkami, na dodatek pod spodem nie ma chodnika, a mozna bylo go zawiesic przy glownym wejscu do budynku. widac jurkowi motorowce to nie przeszkadzalo
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.