› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

W Ostródzie najprawdopodobniej będą autobusy elektryczne. Elbląg pójdzie tym śladem?

› region ponad rok temu    2.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
W Ostródzie najprawdopodobniej będą autobusy elektryczne. Elbląg pójdzie tym śladem? fot. facebook.com

31 lipca Gmina Miejska Ostróda rozpisała przetarg na 12 autobusów miejskich, z czego dwa to autobusy o napędzie elektrycznym. Warto dodać, że wszystkie pojazdy mają być wyposażone w klimatyzację.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa autobusów w ramach projektu "Zrównoważony transport miejski w Ostródzie", w tym:

 • dziesięciu sztuk fabrycznie nowych, niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów (pojazdów) o długości całkowitej 11,5- 12,2 metrów przeznaczonych do wykonywania przewozów w publicznej komunikacji miejskiej;
 • dwóch sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów (pojazdów) o długości całkowitej 8,5-9,2 metrów z napędem elektrycznym.

Projekt jest uzależniony od dofinansowania w ramach RPO dla województwa warmińsko–mazurskiego. W razie jego braku zamówienie może zostać unieważnione.

Każdy z dziesięciu standardowych autobusów ma pomieścić 85 pasażerów, z czego 25–29 na miejscach siedzących, natomiast 11 miejsc ma być dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Maksymalną wysokość pojazdów określono na 3,2 m. Mają być napędzane silnikami spełniającymi normę emisji spalin Euro 6. W każdym ma się znaleźć troje drzwi, a także miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy.

Dwa zamawiane przez Ostródę autobusy elektryczne mogą być nieco wyższe (3,4 m). Każdy z nich musi pomieścić minimum 40 pasażerów, z czego połowę na miejscach siedzących. Dwa miejsca musza być dostępne z poziomu niskiej podłogi. Również te pojazdy muszą mieć miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy. Napęd silnikiem lub silnikami elektrycznymi powinien zapewniać możliwość rozpędzenia się przy napełnionym pojeździe do 20 km/h w 6 sekund, do 40 km/h w 15 sekund i do 60 km/h w 28 sekund.

Warto dodać, że polskie miasta, które planują odnowić tabor transportu miejskiego mogą skorzystać z programu Niskoemisyjny Transport Miejski, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest od realizowany od ubiegłego roku, a zakończy się 2023 r. Umowy w ramach programu można podpisywać do 2020 roku. 

NFOŚiGW dofinansowuje przedsięwzięcia, które wpłyną na zmniejszenie zużycia paliw i energii w komunikacji miejskiej, co przełoży się na niższą emisję szkodliwych gazów, poprawi jakość powietrza w miastach oraz komfort podróżnych. Dofinansowanie przewidywane jest dla nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów i trolejbusów. 

Jak dotąd 45 miast i gmin w Polsce zadeklarowało wolę wdrażania elektromobilności. Niedawno chęć zakupu elektrycznych autobusów zakomunikowały 4 nowe miasta: Czechowice-dziedzice, Grudziądz, Płock i Szczecin. Ogólnie w całej Polsce miasta deklarują gotowośc kupna 819 autobusów elektrycznych do 2020 roku. Jeśli wszystkie transakcje dojdą do skutku, to e-busy będą wtedy stanowiły około 7 procent taboru autobusowego w Polsce.

Przypomnijmy,  ze rządowy program "E-bus" zakłada stworzenie polskiego rynku autobusów elektrycznych, którego wartość ma wynosić 2,5 mld zł rocznie. Celem programu jest wyprodukowanie autobusu elektrycznego zbudowanego w większości z polskich komponentów, dostępnego cenowo i efektywnego w eksploatacji. Do 2025 r. planowana sprzedaż wynosiłaby około tysiąca sztuk rocznie. Na razie jeździ tylko 31 e-busów w pięciu polskich miastach, którymi są: Warszawa, Kraków, Inowrocław, Jaworzno, Lublin. Zgodnie z planami polskich samorządowców oraz prognozami rządowymi, za pięć lat, będzie już ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym w Polsce.

"E-bus" może być jednym z projektów dekady, jeżeli chodzi o polska gospodarkę. Ten projekt ma olbrzymią użyteczność z punktu widzenia gospodarki, czy społeczeństwa. Z jednej strony mówimy o zaawansowanych technologiach, z drugiej strony mówimy o ochronie środowiska, czystości w mieście. Jest to projekt duży, ponieważ branża motoryzacyjna w każdym kraju wysokorozwiniętym jest jednym z kluczowych sektorów. Ten projekt jest bardzo ciekawy, na pewno chcielibyśmy się w niego zaangażować

- powiedział niedawno prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Czy Elbląg pójdzie w ślady miast, które kupiły, bądź też planują zakup autobusów elektrycznych?

Nasze miasto już inwestuje w ekologiczny transport miejski. Chodzi mianowicie o Tramwaje Elbląskie. To może stanowić pewną barierę jeśli chodzi o wydatkowanie pieniądzy na zakup "zielonych" autobusów, tym bardziej, że w ostatnim czasie na rozwój komunikacji tramwajowej miasto wydało bardzo duże środki. Pewne ruchy są jednak wykonywane. W zmienionym pod koniec ubiegłego roku projekcie budżetu Elbląga na 2017 rok dodano zapis mówiący o przeznaczeniu 25 tysięcy złotych na  punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

Liczba planowanych e-busów w polskich miastach i gminach

1.Brzeziny (2)
2.Bydgoszcz (20)
3.Ciechanów (8)
4.Czechowice  – Dziedzice(4)
5.Głowno Gmina (2)
6.Gorzów Wielkopolski (3)
7.Grudziądz (8)
8.Grudziądz Gmina (4)
9.Inowrocław (15)
10.Izabelin (0)
11.Jasło (5)
12.Jawor (4)
13.Jaworzno (20)
14.Jerzmanowice-Przeginia (4)
15.Kalisz (15)
16.Katowice (20)
17.Koło (1)
18.Kraków (100)
19.Lubin (10)
20.Lublin (66)
21.Łomża (10)
22.Nowy Sącz (4)
23.Ostrów Wlkp.(5)
24.Płock (11)
25.Polkowice (10)
26.Pomiechówek (8)
27.Poznań (15)
28.Rzeszów (60)
29.Siedlce (10)
30.Sokółka (6)
31.Sosnowiec (3)
32.Stalowa Wola (15)
33.Szczecin (16)
34.Środa Wlkp. (5)
35.Świdnik (10)
36.Tczew  (10)
37.Tomaszów Mazowiecki (10)
38.Toruń (50)
39.Tychy (2)
40.Warszawa (120)
41.Wrocław (50)
42.Września (16)
43.Zakliczyn (2)
44.Zielona Góra (47)
45.Żywiec (13)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ johny
ponad rok temu ocena: 0%  7
A są autobusy na węgiel?? To może takie to i dotacja będzie większa...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Me
ponad rok temu 6
Elbląg w ogóle nie posiada autobusów, jedynie kupuje usługi od przewoźników ,którzy je mają, a to zasadnicza różnica..Tramwaje ???? raczej z nazwy tylko. Przykro na to patrzeć....
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WM
ponad rok temu 5
Zanim napiszesz komentarz dokształć się. Miasto posiada 100% udziałów w ZKM i Tramwajach Elbląskich. Zadałem sobie trochę trudu, żeby to odszukać: 1. http://www.elblag.eu/urzad_m/s... 2. http://www.zkm.elblag.com.pl/p...
~ WM
ponad rok temu ocena: 100% 4
Na co przykro patrzeć malkontencie? Na rozwój linii tramwajowych? Na to, że mamy tramwaje w przeciwieństwie do większości miast? Wytłumacz proszę.
~ zz
ponad rok temu 3
TO PRAWDA, Mamy najgorszą komunikację miejską w PL Takie autobusy jak SOR czy IVECO lub MAZ nie powinny jeździć; w większości miast w Polsce jeżdżą solarisy, mercedesy czy many. A u nas ...
~ Anonimek1
ponad rok temu ocena: 67%  2
Inowrocław 15 autobusów, Kalisz 15, Łomża 10, Grudziądz 8, Sokółka 6, a Elbląg 0. Bez komentarza...
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Grottgera
ponad rok temu ocena: 75% 1
Elbląg ma tramwaje. Jest to jakieś uzasadnienie, choć kilka autobusów mogliby zakupić.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.