› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Używany samochód z ważnym OC – co zrobić z polisą?

› poradnik ponad rok temu    19.02.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A

Zakup używanego auta to nie tylko odbiór kompletu kluczyków, sprawdzenie dokumentacji i stanu technicznego pojazdu lub zapłacenie podatku od wzbogacenia. To także obowiązek zachowania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej OC, o którym trzeba pamiętać.

Ubezpieczenie OC chroni cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego. Przed obowiązkiem wykupienia tego ubezpieczenia nie możesz się w żaden sposób uchylać. Jego niedopełnienie może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Z czego wynika obowiązek posiadania OC?

Obowiązek posiadania ważnego OC nakłada na ciebie ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W każdym 12-miesięcznym okresie ubezpieczenia auta powinieneś opłacić składkę na ubezpieczenie OC. Jeśli tego nie zrobisz, możesz się spodziewać srogich kar finansowych nałożonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo, jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy, UFG będzie domagał się od ciebie zwrotu odszkodowania, które wypłaci na rzecz poszkodowanych.

Co ważne, wykupić obowiązkowe OC musisz niezależnie od tego, czy twoje auto porusza się po drodze, czy też stoi unieruchomione na parkingu. Nieopłacenie przez ciebie składki na nowy okres ochronny jest skrupulatnie monitorowane w bazie informatycznej Funduszu. Możesz się wówczas spodziewać wezwania do zapłaty kary finansowej.

Jakie są drogi postępowania z OC?

Bezpośrednio po zakupie auta możesz wybrać dwie drogi postępowania:

1) wykorzystać OC poprzedniego właściciela i jeździć nim do ostatniego dnia ważności ubezpieczenia,

2) wypowiedzieć polisę poprzednika w dowolnym momencie i podpisać nową umowę.

Korzystanie z polisy poprzedniego właściciela jest dość wygodne. Może się jednak okazać, że towarzystwo dokona rekalkulacji składki – np. uwzględniającej twoje zniżki za bezszkodową jazdę. W tej sytuacji powinieneś sprawdzić (korzystając np. z kalkulacji przeprowadzonych przez doświadczonych ekspertów od ubezpieczeń), czy inny ubezpieczyciel nie zaproponuje ci tańszego ubezpieczenia. Wysokość składki jest bowiem uzależniona od wielu czynników (np. zakupu online, płatności kartą kredytową), co w konsekwencji może przekładać się na różne warunki cenowe w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. To właśnie cena polisy OC oraz renoma, którą ma na przykład firma Aviva, powinna być dla ciebie podstawowym kryterium wyboru. Zakres tego ubezpieczenia jest bowiem regulowany prawem i jednolity we wszystkich firmach ubezpieczeniowych.

Jak działa automatyzm w zakresie OC?

Jeśli wybierzesz pierwszą ze wskazanych wyżej dróg do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej – czyli będziesz jeździł na polisie OC poprzednika – musisz pamiętać, że nie przedłuży się ona automatycznie po zakończeniu okresu jej ważności (nie trzeba jej też wypowiadać). Musisz wówczas wyszukać korzystne dla ciebie ubezpieczenie i podpisać umowę na kolejny 12-miesięczny okres. W odniesieniu do tej umowy zadziała już automatyzm wznowienia polisy (jest to, zapewniana wskazaną wyżej ustawą, tzw. klauzula prolongacyjna). Oczywiście, w tym przypadku także nie musisz zgadzać się na warunki finansowe zaproponowane przez ubezpieczyciela. Jeśli na rynku znajdziesz lepszą ofertę, możesz zrezygnować z obecnego ubezpieczenia. Wtedy jednak – na 1 dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczeniowego – musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mojek
ponad rok temu ocena: 0%  3
Zależy czy termin ważności polisy jest jeszcze długi czy nie. Polisę z tego co wiem można przepisać na nowego właściciela, a składki są opłacone. OC przechodzi z pojazdem. Jak ktoś jest nadgorliwy to lata i zmienia polisę, wypowiada i niepotrzebnie najada się stresu.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacek
ponad rok temu ocena: 0%  2
To jest kwestia uzgodnień między kupującym a sprzedającym. Oczywiście w przypadku jazdy na ubezpieczeniu sprzedającego, ten ponosi konkretne straty finansowe.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ paris
ponad rok temu ocena: 0%  1
Dobrze wiedzieć że nie należy wypowiadać umowy po zakupie samochodu, zwykle kiedy kończy się ubezpieczenie poprzedniego właściciela zmieniam towarzystwo ubezpieczeniowe na takie któe mi odpowiada.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.