› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Uwaga na zwierzęta...

› bieżące ponad rok temu    6.09.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Nawet lekka sarna, która waży 20 kg, może być śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Większość dróg nie jest chroniona przez zwierzętami specjalnymi siatkami, a zimą często szukają pożywienia w pobliżu ruchliwych ulic, dlatego należy zwolnić i zachować ostrożność, szczególnie po zmierzchu na drogach przebiegających przez lasy. W 2009 roku 13 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w wypadkach spowodowanych przez obiekty i zwierzęta na drodze.

20-kilogramowa sarna uderzona przez samochód jadący 100 km/h działa jak przedmiot o wadze prawie pół tony. Instynktowna dla tego zwierzęcia próba przeskoczenia samochodu i obniżony w wyniku hamowania przód auta grożą tym, że zwierzę wpadnie do środka auta, zagrażając życiu jadących w nim osób.

O ile zwierzęta, które mogą wbiec na drogę na otwartej przestrzeni zwykle można dostrzec odpowiednio wcześnie, to w lasach często pojawiają się one nagle, nawet w ciągu dnia. Widząc znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami warto więc zredukować prędkość tak, by mieć możliwość uniknięcia zderzenia.

Zderzenia z dzikimi zwierzętami można uniknąć na wiele sposobów. Przy odpowiednio dużym dystansie dzielącym auto od zwierzęcia należy wyłączyć światła drogowe, by zaoszczędzić mu stresu i zwolnić, dając czas na ucieczkę do lasu. Jeśli dystans jest za mały, rozwiązaniem jest jedynie hamowanie awaryjne lub próba ominięcia go (o ile wokół nie ma innych pojazdów), a w ostateczności uderzenie go w świadomy sposób. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, by zminimalizować ryzyko wpadnięcia zwierzęcia do samochodu, tuż przed nim należy puszczając hamulec, co sprawi że przód auta uniesie się.
 

źródło:

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.