› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Urzędnicy nie próżnują. Jest kolejny przetarg na remont Mostu UE

› bieżące ponad rok temu    12.06.2015
Paweł Makowski
komentarzy 13 ocen 11 / 82%
A A A
16 zdjęćUrzędnicy nie próżnują. Jest kolejny przetarg na remont Mostu UE fot. Ryszard Siwiec

Od kilku lat zwraca się uwagę na konieczność remontu Mostu UE ze szczególnym uwzględnieniem wymiany dylatacji, które w obecnej chwili nie spełniają swojej roli co może doprowadzić do groźnych odkształceń i uszkodzenia nawierzchni lub - co gorsza - do groźnego w skutkach wypadku. Po tym, jak dwa poprzednie przetargi unieważniono ze względu na zbyt wysokie ceny nadesłanych ofert, postanowiono po raz kolejny poszukać firmy, która podejmie się remontu. Czy tym razem się uda?

Ogłoszony w ubiegłym roku w sierpniu przetarg, mający wyłonić firmę, które podejmie się wymiany dylatacji na Moście Unii Europejskiej, zakończył się niepowodzeniem. Wszystko dlatego, że żadna z przedstawionych ofert nie spełniała wymogów cenowych (przedstawione kwoty, przewidziane jako zapłata za wykonanie zadania, były zbyt wysokie). Miesiące mijały i most, który miał być dla kierowców ułatwieniem, stał się utrapieniem. Mówią o nim, że to swoista "tykająca bomba" i mogą się jedynie przyglądać, jak niszczeje.

Zakończył się (dodajmy - pomyślnie) ogłoszony niedawno przetarg, w którym można było zgłaszać propozycje odnośnie pełnienia funkcji Inżyniera Budowy. Dlaczego jest to tak ważne? Bowiem wspomniana osoba/firma będzie nadzorować nie tylko to, czy dokumentacja, związana z remontem mostu jest sporządzona prawidłowo. Będzie również pełnić nadzór inwestorski nad przebiegiem inwestycji, czyli wymianą dylatacji i niezbędną naprawą płyty pomostu w strefie mocowań oraz oczyszczeniem skorodowanego zbrojenia czy wykonaniem nowej nawierzchni.

Firma, której ofertę wybrano to Biuro Usług Inwestycyjnych Grzegorz Walczak z Gronowa Górnego. Zaproponowana przez nią cena to 24.600 zł brutto. Wybór odpowiedniej firmy to pierwszy i zarazem niezwykle ważny krok ku rozpoczęciu remontu Mostu UE.

***

W maju ogłoszono kolejny przetarg, tym razem dotyczy on już przeprowadzenia prac remontowych. Realizacja zadania pn. "Odnowa urządzeń dylatacyjnych Mostu nad rzeką Elbląg w ciągu drogi powiadotej 2109N - ul. Trasy Unii Europejskiej w Elblągu wraz z robotami towarzyszącymi oraz konserwacyjno-utrzymaniowymi" polegać ma m. in. na całkowitej wymianie dylatacji wraz z naprawą płyt pomostu w strefie mocowań, oczyszczeniu skorodowanego zbrojenia czy dokonaniu napraw uszkodzonych powłok malarskich. Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie odtworzenie nawierzchni z żywicy na kapach gzymsowych.

Uczestnictwo w przetargu zagwarantuje wpłata wadium w wysokości 15 tys. zł, a same oferty można składać do dnia 28 maja br. Czy znajdzie się firma, chcąca podjąć się tego niewątpliwie ważnego dla elblążan zadania?

---AKTUALIZACJA (09.06)---

Wygląda na to, że na remont dylatacji na Moście Unii Europejskiej przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dlaczego? Dwie firmy, które złożyły oferty w przetargu wyceniły swoje usługi zbyt wysoko, W związku z czym zdecydowano się unieważnić postępowanie. Jak poinformował nas Łukasz Mierzejewski, inspektor ds. kontaktu z mediami elbląskiego UM:

Ofertę w przetargu zgłosiła firma z Warszawy - Przedsiębiorstwo Budowlane INTOP, którego cena za wykonanie zadania (ponad 733 tys. zł.) przewyższała kwotę, jaką miasto może przeznaczyć na jego realizację. Druga z firm, gdański POLWAR S. A., również podała cenę (ponad 914 tys. zł.), przewyższającą możliwości finansowe miasta.

---AKTUALIZACJA (12.06)---

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o unieważnieniu przetargu na remont Mostu UE ze szczególnym uwzględnieniem wymiany dylatacji. Urzędnikom musi bardzo zależeć na remoncie tego obiektu, gdyż dziś ogłoszono kolejny przetarg. Zakres zadań nie uległ zmianie. Ofert można składać do końca czerwca. Czy tym razem uda się znaleźć firmę, która naprawi most? Pozostaje czekać na rozwój wypadków. Miejmy jednak nadzieję, że remont ruszy wkrótce, bo niektórzy kierowcy otwarcie przyznają, że boją się na niego wjeżdżać przez to, w jakim jest stanie.

Jak wygląda Most Unii Europejskiej przed remontem i dlaczego jego przebudowa jest tak istotna? Zobaczcie naszą galerie zdjęć.

ilość zdjęć 16 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 0%  13
To radni podejmuja jakie drogi będą remontowane, ile pieniędzyt na to przeznaczyć. Co sądzicie o radnych Elbląga mozna pisać tu http://www.portalsamorzadowy.pl/ocen-radnych/miasto/elblag,27.html
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec_Eg
ponad rok temu ocena: 50%  12
jakoś dziwnie zawyżona naprawa tej dylatacji, nieprawdaż...?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 33%  11
Jak będą zwlekać z wymianą dylatacji to ten most zacznie się sypać tak samo jak wiadukt przy Nowodworskiej.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jedynaczka
ponad rok temu ocena: 63%  10
Ta beznadziejna kładka bez drogi dla rowerów i chodnika. Zabrakło kasy na poszerzenie jej o 50 cm...........kpina. Zupełnie bezużyteczna dla wielu mieszkańców. Proponuję, by pracownicy z urzędu miasta dyżurowali przy kładce kolejowej i w razie potrzeby przenosili rowery....
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 60%  9
nie most a kładka Słoniny!!! gówno co po paru latach sie rozwala.Wyrzucone pieniądze w błoto2 tys lat temu budowano mosty które stoją po dzis dzień bez remontu!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ikiv
ponad rok temu ocena: 50%  8
" od kilku lat " ten most ma kilka lat
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piotr44
ponad rok temu ocena: 25%  7
Dajcie spokój. Unia uszczęśliwia nas na siłę.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obwodnica
ponad rok temu ocena: 63%  6
Bardzo straszne jest to jak ludzie mający wpływ na nasze życie mają tak znaczne ograniczenia w logicznym myśleniu. Bezsilność w takich sprawach przeraża - jesteśmy skazani na totalną ignorancję włodarzy.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
ponad rok temu ocena: 80%  5
Teraz remont mostu na ul. Nowodworskiej. Później remont mostu UE. Można było zaplanować te remonty w jedym czasie. Skrócił by się okres objazdów.Trochę myślenia nikomu jeszcze nie zaszkodziło.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k8765
ponad rok temu ocena: 63% 4
niestety w EG mamy władze do du...........
~ turban
ponad rok temu ocena: 88%  3
tego mostu nie ma co remontowac. on sie nadaje do gruntownej przebudowy aby wreszcie byly tam chodniki, drogi dla rowerow i po dwa pasy w jednym kierunku. obecny most to jakies nieporozumienie.
odpowiedz oceń komentarz 15 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 85%  2
Odetvhna z ulga ta po remoncie. Na razie czekaja nas ciezkie czasy. Remont wiaduktu na Malbork, remont wiaduktu na Nowodworskiej, remont mostu UE!
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 56% 1
i wjazdowe korki lekko licząc 30 minut samego stania... ale mądre głowy w um pewnie pomyślały o wszystkim.... wstawcie sygnalizację tymczasową albo policjanta na skrzyżowaniu zuławskiej i warszawskiej bo w lewo skręcić to masakra ostatnio stałem z 30 minut....
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.