› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Unikatowy most w Dzierzgonce zostanie zamknięty na 6 miesięcy

› inwestycje drogowe ponad rok temu    7.12.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Unikatowy most w Dzierzgonce zostanie zamknięty na 6 miesięcy fot. Pockets Full of Sand

Od 10 grudnia, na około pół roku zamknięty zostanie drogowy most obrotowy w Dzierzgonce (gm. Markusy). Znajdujący się w bardzo złym stanie technicznym zabytkowy obiekt, przejdzie kapitalny remont. Po modernizacji jego nośność zwiększy się z 2,5 do 10 ton.

Przecinający rzekę Dzierzgoń most, znajduje się w ciągu drogi Karczowiska Górne - Markusy – Marwica. Zabytek został zbudowany przed drugą wojną światową i zaliczany jest do grupy około 10 mostów obrotowych zachowanych w Polsce.

Stan ogólny obiektu jest bardzo zły. W najgorszym stanie, zagrażającym bezpieczeństwu ruchu samochodowego, jest drewniana nawierzchnia jezdni oraz ruszt jezdni złożony z poprzecznic i podłużnic. Nawierzchnia drewniana jest częściowo zbutwiała i występują lokalne ubytki drewna. Ponadto stalowa konstrukcja mostu od strony lustra rzeki jest silnie skorodowana.

Wprowadzone latem tego roku ograniczenie nośności mostu (do 2,5 ton) oraz wprowadzone  przewężenie jezdni do szerokości 2,5 metra, nie było przestrzegane przez kierowców cięższych pojazdów. Przez most nadal przejeżdżały ciągniki rolnicze oraz samochody ciężarowe. Prowadziło to do przyspieszonej degradacji mostu i systematycznego uszkadzania drewnianej nawierzchni.

Na modernizację mostu, Zarząd Dróg Powiatowych w Elblągu z siedzibą w Pasłęku od lat nie posiadał funduszy. Dzięki wsparciu środkami gminy Markusy (185 tys. zł), inwestycja w końcu może ruszyć.

W połowie listopada Zarząd Dróg Powiatowych podpisał umowę z wykonawcą robót remontowych. Most zmodernizuje wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Usług Drogowo-Mostowych z Braniewa. Koszt prac wyceniono na 349 tys. zł.

Główny front prac rozpocznie się z chwilą zamknięcia mostu dla ruchu kołowego, co ma nastąpić 10 grudnia. Kierowców obowiązywać będą objazdy. Ruch pieszy zostanie utrzymany. Z myślą o niezmotoryzowanych mieszkańcach okolic, na czas remontu powstanie specjalna kładka. 


W ciągu 6 miesięcy, istniejąca nawierzchnia jezdni i chodników zostanie w całości rozebrana i zastąpiona nową z drewna dębowego. Wykonany zostanie nowy pomost oraz wzmocniona konstrukcja stalowa jezdni, połączona z wymianą zniszczonych elementów na identyczne. Konstrukcja stalowa mostu oraz balustrady zostaną oczyszczone i zyskają nowe zabezpieczenie antykorozyjne oraz będą pomalowane na kolor grafitowy. Zakres prac obejmie także remont filara oraz przyczółków oraz wykonanie nowych schodków zejściowych z chodników na poziom terenu.

Wszystkie prace mają zakończyć się najdalej do końca maja 2013 r.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mar
ponad rok temu ocena: 0%  1
Objazd którędy?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.