› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ubezpieczenie samochodu za 320 zł - to możliwe?

› poradnik ponad rok temu    23.02.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ubezpieczenie samochodu za 320 zł - to możliwe?

W styczniu br. najtańsze ubezpieczenie OC kosztowało średnio 739 zł. Niektórzy kierowcy mogli jednak kupić znacznie tańszą polisę. Nawet za 320 złotych! Jakie czynniki składają się na najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia?

W styczniu 2018 roku wśród najtańszych ofert porównywarki Ubezpieczamy Auto pojawiła się propozycja ubezpieczenia Volkswagena Golfa za 320 zł. Otrzymał ją 61-letni kierowca z Lublińca. Oferty ze składką w granicach 300-400 złotych trafiały również do innych właścicieli pojazdów. Specjaliści ubezpieczamy-auto.pl wyjaśniają, jakie czynniki mogą mieć największy wpływ na cenę polisy.

Po pierwsze – wiek właściciela auta

Kierowcy w średnim wieku lub starsi są postrzegani przez ubezpieczycieli jako najbardziej rozważni na drodze. Natomiast z najmniej korzystną oceną ryzyka ubezpieczeniowego muszą się liczyć osoby w wieku od 18 do 25 lat.

W styczniu 2018 roku najmłodsza grupa wiekowa (18-25 lat) płaciła za ubezpieczenie pojazdu średnio 1960 złotych, czyli aż 165% więcej od średniej ceny OC w całym kraju.

Wraz z wyższym wiekiem kierowcy, malały średnie ceny OC:

26-45 lat: 718 złotych (2,9% taniej od średniej w kraju),

46-55 lat: 648 złotych (14% mniej),

56 lat lub więcej: 625 złotych (18% taniej).

Po drugie - staż za kierownicą i zniżki za bezszkodową jazdę

Zazwyczaj, w parze z wiekiem kierowcy idzie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz długość historii bezszkodowej jazdy. Jak zmieniała się cena polisy OC po uwzględnieniu tych czynników?

 • Osoby, które właśnie uzyskały uprawnienia do prowadzenia pojazdów lub od ich otrzymania nie minęło 5 lat, wydawały na najtańszą polisę 2046 zł.
 • Bardziej doświadczeni kierowcy (prawo jazdy od 6 do 10 lat) płacili już znacznie mniej, bo 867 złotych.
 • Osoby, które posiadają prawo jazdy przynajmniej od 11 lat, otrzymywały oferty OC średnio za 645 zł, czyli tańsze od średnich składek w kraju o 14,6%.

W styczniu br. brak wypracowanych zniżek w OC podwajał koszt polisy OC prawie dwukrotnie. Kierowcy, którzy deklarowali 60% lub więcej zniżek na ostatniej polisie płacili za obowiązkowe ubezpieczenie 645 złotych. Tymczasem osoby bez zniżek wydawały na OC średnio 1219 złotych.

Kierowca, który w styczniu zapłacił za OC 320 złotych posiada prawo jazdy od 1980 roku i ubezpiecza samochody od kilkunastu lat. Z tego tytułu wypracował 60% zniżek w OC i AC. A więc oprócz wieku, również te czynniki mogły zdecydować o taniej ofercie ubezpieczenia.


Po trzecie – miejsce zamieszkania

Niemniej ważną rolę podczas wyceny składki OC odgrywa miejsce zamieszkania użytkownika auta. Najniższe składki płacą mieszkańcy małych miejscowości, ponieważ najczęściej poruszają się po mało ruchliwych i zatłoczonych drogach. Ubezpieczyciele oceniają również możliwość wystąpienia wypadku lub kolizji na podstawie statystyk wypadkowych w wybranych regionie, gęstości zaludnienia czy rozmieszczenia sieci dróg.

Ile w styczniu za OC płacili mieszkańcy poszczególnych województw? Średnio od 617 zł do 858 złotych. Najtańsze oferty trafiały do kierowców z woj. podkarpackiego (617 zł), świętokrzyskiego (644 zł) i opolskiego (650 zł), a najdroższe do właścicieli aut z pomorskiego (858 zł) i dolnośląskiego (833 zł).

Fakt zarejestrowania auta np. w województwie pomorskim nie przekreśla oczywiście szans na tanią polisę. Najlepiej sprawdzić propozycje ubezpieczenia osobiście na podstawie indywidualnych danych, np.: w porównywarce ubezpieczeń samochodowych Ubezpieczamy Auto.

Po czwarte – stan cywilny

Osoby w związkach małżeńskich mogą kupić tańsze OC niż kawalerowie i panny. Z analizy porównywarki Ubezpieczamy Auto wynika, że w styczniu br. osoby pozostające w oficjalnym związku wydawały na najtańszą polisę średnio 661 złotych, o 63,8% mniej niż kierowcy stanu wolnego (1083 zł).

Chcesz płacić mniej za OC? Sprawdź oferty wielu towarzystw

Aby kupić tanią polisę OC nie wystarczy pochwalić się korzystnymi w ocenie ryzyka danymi. Musimy pamiętać, że każdy ubezpieczyciel preferuje inne czynniki. Aby skumulowały się one i zaowocowały najkorzystniejszą ofertą, trzeba znaleźć najbardziej nam przychylną firmę. Wystarczy w tym celu skorzystać z internetowej porównywarki, zestawić ze sobą oferty ubezpieczenia samochodu jak największej grupy towarzystw i wybrać najtańszą z nich.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.