› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ubezpieczenie OC - czym się kierować przy wyborze?

› poradnik ponad rok temu    27.03.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ubezpieczenie OC - czym się kierować przy wyborze?

Ubezpieczenie OC, w rozwinięciu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest polisą, która wymagana jest przez polskie prawo i powinien ją posiadać każdy samochód, który jeździ po drodze. Polisa ta ma głównie za zadanie chronić osoby, które mogą zostać poszkodowane w wypadku/kolizji samochodowej przez posiadacza polisy. Czym powinieneś się kierować podczas jej wyboru?

Ubezpieczenie OC jest polisą specyficzną, a zarazem egzekwowaną prawem od posiadacza każdego pojazdu. Umowa ubezpieczenia trwa 12 miesięcy. Polisa ta pokrywa szkody wyrządzone na drodze przez posiadacza ubezpieczenia. Jeśli chcesz również pokryć z ubezpieczenia koszty naprawy własnego pojazdu powinieneś również wykupić ubezpieczenie AC.

Kupowany samochód powinien posiadać ubezpieczenie najpóźniej w dniu jego rejestracji. Kary za brak ważnego OC są bardzo srogie i dotkliwe finansowo. Oprócz kary, kierowca poruszający się po drogach bez ważnego OC może otrzymać mandat od drogówki, dlatego nie warto jest kierować samochodem  bez ważnej polisy OC.

Cena

Oczywiście najważniejsza dla każdego zawsze będzie cena i to ona w głównej mierze zadecyduje o tym, czy ktoś daną polisę wybierze. Dlatego niekoniecznie powinieneś przedłużać polisę u swojego obecnego ubezpieczyciela, gdyż może się okazać, że inne Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaproponuje Ci o wiele lepsze warunki. Zazwyczaj ubezpieczyciele starają się przyciągać niską ceną nowych klientów, a starych przy tym pomijają. Skorzystaj więc z rankomatów i porównywarek dostępnych w internecie, nic nie szkodzi, abyś sprawdził dwa razy czy na rynku nie istnieje lepsza oferta, niż Twoja obecna.

Zakres ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia OC każdy kierowca je wykupujący posiada ustawowe minimum, które ubezpieczyciel musi zaproponować. Istnieją jednak różnego rodzaju usługi dodatkowe i być może właśnie one przekonają Cię do danej polisy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku polisy Auto Casco, która jest nieobligatoryjna, w tym przypadku oferty ubezpieczycieli bywają różne i powinieneś samodzielnie porównać oferty.

Promocje

Kupując w pakiecie OC z AC możesz bardzo często skorzystać z promocji. Być może zniżki z OC przenoszą się wtedy na AC, jednakże dzięki takim pakietom ubezpieczyciel zarabia więcej, więc też może zaproponować Ci niższą cenę, niż kiedy kupowałbyś oba ubezpieczenia osobno.

Zniżki na inne ubezpieczenia

Często oferty OC łączą się ze zniżkami na inne rodzaje ubezpieczeń, co pozwoli Ci sporo zaoszczędzić, jeśli oczywiście tych ubezpieczeń potrzebujesz. Wśród ofert ze zniżkami można wymienić te kierowane do właścicieli aut jak Assistance, AC czy ubezpieczenie szyb, ale też inne jak ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie mieszkania.

Opinia równie ważna

Ubezpieczyciele robiący wszystko, co tylko mogą, aby nie wypłacić pieniędzy to zmora wielu klientów Towarzystw Ubezpieczeniowych, niech więc cena nie będzie jedynym wyznacznikiem wyboru ubezpieczyciela. Jakość usług jest równie ważna, więc poczytaj opinie o danym ubezpieczycielu, dowiedz się jak najwięcej, może ubezpiecz się tam, gdzie sąsiad, który ze swojego OC jest zadowolony.

Różnice w ubezpieczeniach wynikają z wielu czynników i tego, na której grupie docelowej najbardziej ubezpieczycielowi (sprawdź oferty ubezpieczeń OC na: http://www.totalmoney.pl/ubezpieczenia-oc-ac). Jedni będą skłonni zaryzykować i nieco obniżyć składki młodym kierowcom, inni niestety będą wymagać dużo wyższej kwoty. Wszystko zależy od podejścia danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.