› poradnik |
ponad rok temu
13.07.2022 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Poruszanie się pojazdem mechanicznym po polskich drogach wymaga stosowania się do obowiązujących przepisów – przede wszystkim tych związanych z ruchem drogowym. To jednak nie wszystko. Każdy właściciel pojazdu powinien zadbać również o kwestie formalne, wśród których najważniejsze jest ubezpieczenie samochodu. Z tego artykułu dowiesz się, czy polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców i o jakie dodatkowe formy ochrony można ją rozszerzyć. Zapraszamy!
Zgodnie z przepisami polskiego prawa posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Dotyczy to nie tylko samochodu, ale również motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego, a nawet ciągnika rolniczego. Niezależnie więc od tego, jaką moc ma Twoje auto, z którego jest roku i jak często z niego korzystasz, musisz wykupić ubezpieczenie samochodu – polisę OC.
Co grozi w przypadku braku polisy? Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę.
Co więcej, brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W 2022 roku obowiązują następujące kwoty:
Autocasco (AC)
Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).
Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego.
Ubezpieczenie NNW
Innym popularnym ubezpieczeniem dobrowolnym jest to od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W tym przypadku chodzi o ubezpieczenie NNW posiadacza pojazdu, a nie ubezpieczenie szkolne NNW czy NNW Indywidualne np. https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/nnw-indywidualne/. Okazuje się ono szczególnie przydatne wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu albo śmierci kierowcy lub pasażera. Dzięki NNW wypłacone zostanie odszkodowanie, które pozwoli np. przeprowadzić rehabilitację albo zadbać o powrót do zdrowia osób poszkodowanych.
Jest to rozszerzenie szczególnie polecane wszystkim tym osobom, które pragną zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Oczywiście może ono zostać zawarte jednocześnie z ubezpieczeniem OC i/lub autocasco. Przy okazji warto wziąć pod uwagę zakup polisy na życie. Przykładową ofertę znajdziesz na tej stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/zycie. Jeżeli szukasz prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, więcej szczegółów znajdziesz na tej stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/zdrowie/.
Assiatance
Trzecim rozszerzeniem ubezpieczenia OC, na które często decydują się właściciele samochodów, jest Assistance – usługa gwarantująca możliwość skorzystania ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w nagłej sytuacji, np. gdy pojazd odmówi posłuszeństwa. W przypadku usterki na drodze ubezpieczony nie musi wzywać pomocy drogowej samodzielnie – wystarczy, że skontaktuje się z ubezpieczycielem, który zadba o wszystko za niego. Oczywiście usługa naprawy czy odholowania auta do warsztatu jest bezpłatna – w takiej sytuacji wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel.
Pakiety Assistance zapewniają pomoc w różnym zakresie – właściciel pojazdu może zdecydować się także na dodatkowe opcje, w tym dowiezienie paliwa, specjalistyczną pomoc na autostradzie, wymianę koła, a nawet pojazd zastępczy. Przed zakupieniem tego ubezpieczenia warto upewnić się, że będzie ono obowiązywało nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.
Inne ubezpieczenia
Większość towarzystw ubezpieczeniowych, poza ubezpieczeniem OC, autocasco, NNW i Assistance, oferuje również wiele innych pakietów jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu czy ubezpieczenie motocykla ib. Właściciele pojazdów mogą zdecydować się np. na: ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie utraty zniżki
Pamiętaj – im więcej ubezpieczeń wykupisz, tym lepiej ochronisz siebie, swoich bliskich oraz… własny portfel. Czasami warto zapłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych rocznie więcej za polisę niż w przyszłości ponosić bardzo wysokie koszty naprawy czy leczenia.
Szukasz ubezpieczenia mieszkania? Sprawdź ofertę na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-rodzina/.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |