› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ubezpieczenie auta. Które kupić?

› poradnik ponad rok temu    5.01.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ubezpieczenie auta. Które kupić?

„Nigdy w życiu nie miałem nawet drobnej rysy, nic mi się nie stanie” lub „przecież w moim mieście nikt nie kradnie samochodów, a już na pewno nikt nie zechce mojego”. To typowe argumenty, którymi posługują się kierowcy szukający oszczędności na polisach samochodowych. Tymczasem życie potwierdza stare porzekadło, że wypadków nie da się przewidzieć. Szkody komunikacyjne zdarzają się każdego dnia i mogą dotyczyć każdego. Jednak tylko przezorny jest zawsze ubezpieczony. I tylko jego przed finansowymi skutkami przykrego zdarzenia uchronić może ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie OC – musi być zawsze

W świetle litery prawa, ubezpieczenie auta OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Po prostu wszystkie samochody na terenie Polski muszą mieć aktualną polisę odpowiedzialności cywilnej – nawet jeśli nie jeździ. Za brak OC przez ponad 14 dni można zapłacić karę nawet 3700 złotych (a od stycznia 2017 nawet 4000 zł!). Po pieniądze zgłosi się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. I nie ma co liczyć na pójście w zapomnienie, ponieważ UFG może egzekwować należności z tytułu opłat OC nawet na trzy lata wstecz.

Warto pamiętać, że zakres OC jest regulowany przez prawo. Zakres ubezpieczenia będzie zatem zawsze taki sam, niezależnie od ubezpieczalni. Z tego powodu ubezpieczenie auta OC najkorzystniej kupić najtańsze. Pod warunkiem, że będzie kupowane solo…

Ubezpieczenie AC – taniej w pakietach

W skrócie: polisa OC chroni wyłącznie przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonym osobom trzecim, zarówno osobowych, jak i mienia. Jeśli więc kierowca X spowodował wypadek, to koszty naprawy własnego samochodu będzie musiał ponieść z własnej kieszeni. Nic bowiem nie chroni jego własności.

Warto o tym pamiętać, ponieważ stłuczki i kolizje drogowe mają nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców. Wystarczy chwila nieuwagi, a ze wzorowego kierowcy można stać się winowajcą. Nieumyślnie, ale w świetle prawa – powodem powstania szkody.

W trudnych sytuacjach sprawcę może wspierać ubezpieczenie auta AC. Autocasco praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym występuje w kilku wariantach, dzięki czemu można je dopasować do własnych potrzeb. Np. wybrać, czy polisa ma być rozszerzona o pakiet Car Assistance, czy oczekiwane warianty ochrony.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż kupując ubezpieczenia samochodowe w pakiecie AC i OC, to można za nie zapłacić mniej, niż kupując osobno. Dla przykładu, na rynku jest dostępna oferta, w której kupując OC łącznie z AC, można otrzymać 5% upustu na polisę Autocasco oraz dodatkowo także i 50% rabatu na pozostałe produkty. Taki wybór może być zatem nie tylko oszczędnością pieniędzy, ale także i czasu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.