› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ubezpieczenie AC – czy warto kupić?

› poradnik ponad rok temu    1.09.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ubezpieczenie AC – czy warto kupić?

Pakiet OC i AC jest jednym z najczęściej sprzedawanych zestawów ubezpieczeń komunikacyjnych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Zobacz czym jest polisa AC i czy warto się w nią zdecydować?

W przeciwieństwie do OC, AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jego zakres zależy od oferty danego ubezpieczyciela i może obejmować odszkodowanie w przypadku, na przykład kradzieży lub uszkodzenia samochodu. Poniżej znajdziesz informacje na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty tego rodzaju ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC – zakres

Jak już wspomnieliśmy zakres AC, czyli autocasco nie jest uregulowany w przepisach prawa i zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Najogólniej można powiedzieć, że polisa tego rodzaju pokrywa wydatki, które powstały na skutek zdarzeń losowych, takich jak:

 • kradzież pojazdu, jego części lub wyposażenia,
 • zderzenie z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem,
 • działania sił natury, na przykład wichura, gradobicie, pożar, powódź,
 • akty wandalizmu i inne działania osób trzecich.

Ubezpieczenie AC - dla kogo jest przeznaczone?

Ubezpieczenie autocasco może wykupić każdy właściciel samochodu. Szczególnie zalecane jest ono szczególnie w przypadku posiadania:

 • nowego i kosztownego samochodu,
 • auta popularnej marki,
 • pojazdu, który jest często eksploatowany,
 • samochodu, który jest parkowany w miejscach niestrzeżonych i w dużej odległości od miejsca zamieszkania.

Ubezpieczenie Autocasco – jak wybrać?

W przypadku polisy AC cena powinna mieć drugorzędne znaczenie. Przy jej wyborze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej zakres. AC może bowiem chronić ubezpieczającego od wszystkich lub tylko od wybranych zagrożeń. Dlatego przed podpisaniem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i zwrócić szczególnie uwagę także na wysokość odszkodowania oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Aby znaleźć najkorzystniejsze AC, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych. Pozwalają one na szybkie i wygodne porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli i wybór tej, która jednocześnie będzie miała najniższą cenę i najszerszy zakres ubezpieczenia. Oferty autocasco mogą różnić się następującymi elementami, które wpływają na cenę i jakość ubezpieczenia:

 • suma ubezpieczenia – oznacza ona maksymalną kwotę odszkodowania jaką można otrzymać od towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku wystąpienia szkody objętej ochroną. Dlatego im jest ona wyższa, tym korzystniej dla nas. Dodatkowo dobrze jest, gdy jej wartość jest stała (wysokość odszkodowania będzie ustalana na podstawie wartości auta z dnia zawarcia umowy) i odnawialna (zgłoszone w ciągu trwania ubezpieczenia szkody nie pomniejszają sumy odszkodowania);
 • naprawa pojazdu – jeśli posiadamy nowy samochód najlepiej korzystać z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Z kolei starsze auta najkorzystniej serwisować w warsztatach samochodowych, które współpracują z naszym ubezpieczycielem;
 • użycie części – w zależności od wieku i marki samochodu najkorzystniej jest wybierać części oryginalne;
 • udziały własne – jest to część szkody, której koszt zostanie pokryty z kieszeni ubezpieczającego. Wysokość udziału własnego określona jest w umowie polisy kwotowo lub procentowo. Im wyższy udział własny, tym niższa cena polisy.
 • amortyzacja części – przy naliczaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się współczynnik amortyzacji, czyli stopień zużycia części auta. Wykupienie polisy z amortyzacją powoduje obniżenie wysokości jej składki.

Aby uzyskać polisę dopasowaną do swoich potrzeb powyższe elementy składowe autocasco można swobodnie modyfikować.

Minicasco a autocasco

Minicasco to ubezpieczenie AC o mniejszym zakresie ochrony. Ta forma polisy polecana jest szczególnie osobom, które nie posiadają wystarczających środków finansowych na wykupienie polisy AC w pełnym zakresie, bądź nie jest ona im potrzeba oraz właściciele starszych pojazdów.

Polisa AC a minicasco różni się ceną, zakresem ochrony i charakterem. Autocasco jest bowiem samodzielnym produktem, a minicasco stanowi dodatek do ochrony OC, który nie ma wpływu na historię posiadania ubezpieczenia AC i nie ma więc wpływu na zniżki.

Zakres minicasco, zależy od ubezpieczyciela. Mini AC najczęściej chroni ubezpieczonego w przypadku wystąpienia szkody całkowitej, kradzieży samochodu lub czasem obejmuje też zniszczenia spowodowane działaniem żywiołów. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.