› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Tylko do połowy kwietnia można odzyskać 425 zł za rejestrację pojazdu

› poradnik ponad rok temu    7.03.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Tylko do połowy kwietnia można odzyskać 425 zł za rejestrację pojazdu

Do połowy kwietnia bieżącego roku kierowcy mają czas na odzyskanie 425 zł, które były bezprawnie pobrane za wydanie karty pojazdu. Po tym terminie, sprawa ulegnie przedawnieniu i stracimy szansę a odzyskanie należnej kwoty.

Przypomnijmy, sprawa dotycząca zawyżonego kosztu wydania karty pojazdu toczyła się od 2003 roku, kiedy resort infrastruktury wprowadził niezgodne z prawem rozporządzenie. Według jego wytycznych, samorządy przez lata pobierały za wydanie dokumentu 500 zł, kiedy faktyczny koszt powinien kształtować się na poziomie 75 zł. Niezgodność z polskim i unijnym prawem, wydanego w 2003 roku rozporządzenia, potwierdził Trybunał Konstytucyjny, który nakazał zwrot 425 zł dla każdego, kto w czasie obowiązywania rozporządzenia zapłacił 500 zł za wydanie karty pojazdu.

Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami, samorządy będą musiały zwrócić nawet miliard złotych. Oczywiście, o ile wszyscy kierowcy upomną się o przysługujące im pieniądze. Urzędy, które realizowały zapisy niezgodnej z prawem ustawy broniły się przed falą krytyki ze strony kierowców. Samorządy wytoczyły nawet sprawę przeciwko Skarbowi Państwa, którą oczywiście przegrały. Obecnie, większość z nich ma nadzieję, że nie wszyscy kierowcy przypomną sobie o mijającym terminie na zgłaszanie roszczeń. Jeżeli nie zdążą, stracą bezpowrotnie szansę na odzyskanie należnym im pieniędzy, dlatego przypominamy, że pozostało już tylko 5 tygodni.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Alibaba
ponad rok temu ocena: 33%  2
Ten artykuł powinien pojawić się 2 lata temu a nie teraz kiedy 95% roszczeń już się przedawniło. Na dzień dzisiejszy nieprzedawnione są zapłaty pomiędzy 08.03.2006 -15.04.2006 i z każdym dniem okres się skraca.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zazula
ponad rok temu ocena: 0%  1
Czy ktoś mi może powiedzieć czy dotyczy to wszystkich rodzajów aut? Nowych (w tamtym okresie), czy tylko sprowadzanych ?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.