› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Tych autostrad na Euro 2012 nie będzie

› bieżące ponad rok temu    8.12.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Minister Sławomir Nowak przyznaje, że sypie się plan budowy autostrad.

– Prawdopodobnie nie uda się do Euro 2012 ukończyć odcinków tras A1 i A4 – powiedział w środę minister transportu Sławomir Nowak.


Za to wydłużyła się trasa A2. Na węźle drogowym w Trzcielu (Lubuskie) prezydent Bronisław Komorowski otworzył nowy odcinek autostrady z Nowego Tomyśla (Wielkopolska) do granicznego Świecka (Lubuskie). Ma 105,6 km, co oznacza, że cała autostrada z Łodzi do Świecia liczy już prawie 360 km. Nowym fragmentem do 21 maja 2012 r. będziemy jeździć za darmo.

Zagrożone są trasy z Torunia do podłódzkiego Strykowa oraz z Krakowa do Rzeszowa. – Będziemy jeszcze rozmawiali z wykonawcami i ratowali te projekty, na ile możemy, ale już dziś trzeba się pogodzić z tym, że tych dróg na Euro raczej nie będzie – wyjaśniał minister.

Ta deklaracja oznacza przyznanie racji ekspertom, którzy od początku wątpili w możliwość ukończenia dróg na piłkarskie mistrzostwa.

Układanka zaczęła się sypać już wczesną wiosną tego roku, gdy na jednym z odcinków A4 wybuchł konflikt między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a spółką NDI. Wykonawca chciał dopłaty, bo twierdził, że projekt nie odpowiadał stanowi faktycznemu, a to opóźniło prace i w efekcie podniosło koszty inwestycji. Drogowa agencja nie ugięła się i fragment A4 dokończy już inny wykonawca, ale grubo po terminie.Walka o przejezdność przed Euro 2012 trwa jeszcze na A2 z Łodzi do Warszawy. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że jeden z wykonawców „chińskich”odcinków, Eurovia Polska, osiągnął półmetek robót. Ok. 35-proc. zaawansowaniem prac może się pochwalić spółka Dolnośląskie Surowce Skalne, wykonawca drugiego z opuszczonych przez Chińczyków fragmentów A2. Aby zdążyć na czas, firmy zadeklarowały, że gotowe są układać asfaltowe warstwy dróg nawet podczas mrozów.

– Konsorcja, które budują A2 między Strykowem a Konotopą, zapewniają, że droga będzie przejezdna przed Euro 2012 – mówi Sławomir Nowak. Eksperci obawiają się, że ekstremalne tempo budowy odbije się na jakości.

Maciej Szczepaniuk, Dziennik Gazeta Prawna

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.