fot. Konrad Kosacz
Nasi Czytelnicy wskazują na problem wynikający z braku przejścia dla pieszych na ul. Armii Krajowej. Na wysokości pomnika czołgu, piesi przechodzą przez jezdnię, udając się do miasteczka handlowego. Magistrat rozwiewa jednak nadzieję – tu przejścia nie będzie.
Mieszkańcy Elbląga wskazują na problem dotyczący świeżo wyremontowanej ul. Armii Krajowej. Chodzi o przejście dla pieszych, a raczej jego brak na wysokości pomnika czołgu, obok miasteczka handlowego. Teraz sytuacja wygląda tak, że mimo braku „pasów”, piesi i tak przebiegają przez ulicę, aby skrócić sobie drogę dojścia.
Czy więc Urząd Miejski nie powinien rozważyć możliwości wykonania w tym rejonie dodatkowego przejścia dla pieszych?
- Przejścia w tym miejscu nie będzie, ponieważ nie zezwalają na to przepisy. Na etapie projektowania tej inwestycji zostały zaplanowane dwa przejścia, w dwóch konkretnych miejscach. Obecnie nie ma możliwości wprowadzenia tu zmian – wyjaśnia Rafał Maliszewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Magistrat wyjaśnia, że kierując się obowiązującymi przepisami i wymaganiami dotyczącymi projektowania dróg oraz potrzebą zachowania płynności ruchu, projektant w ciągu Al. Armii Krajowej przewidział dwa przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną tj. przy skrzyżowaniu z ul. Pocztową oraz przy skrzyżowaniu z ul. 12 Lutego.
Wynika to z wymagań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców oraz zachowania płynności ruchu na co wpływ mają uwarunkowania:
- duże natężenie ruchu kołowego w ciągu ulicy Armii Krajowej wymaga każdorazowo zastosowania sygnalizacji świetlnej w miejscu projektowanego przejścia dla pieszych,
- na odcinku pomiędzy zaprojektowanymi przejściami w każdym przekroju drogi występuje w sumie 5 pasów ruchu na obu jezdniach, które musiały by zostać pokonane przez pieszych co jest bardzo niekorzystne pod względem bezpieczeństwa (powyższe wynika z występowania dodatkowych pasów ruchu przed "zawrotkami" na wysokości ul. Pestalozziegio i Powstańców Warszawskich umożliwiających zawracanie lub skręt w lewo - zawracanie w Armii Krajowej nie jest możliwe na skrzyżowaniach z Pocztową i 12 Lutego),
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odległość pomiędzy sąsiednimi przejściami na drodze klasy G nie może być mniejsza niż 100 m, jeżeli są to przejścia bez sygnalizacji. Odległość pomiędzy przejściami z sygnalizacją świetlną na drodze klasy G nie powinna wynosić mniej 400 m - zaprojektowane przejścia są w odległości 300 m co uzasadnione jest całkowitą długością Armii Krajowej tj. ok. 360 m a sygnalizacje te są niezbędne z uwagi na regulacje ruchu w obrębie skrzyżowań na ciągach dróg wojewódzkich: 503 - Pocztowa i 504 - 12 Lutego.
- Z uwagi na powyższe uwarunkowania, nie można urządzać dodatkowych przejść przez Al. Armii Krajowej - wyjaśnia Urząd Miejski w Elblągu.