› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Trzy poznańskie tramwaje pomkną elbląskimi szynami

› inwestycje drogowe ponad rok temu    21.06.2017
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Trzy poznańskie tramwaje pomkną elbląskimi szynami fot. Maciej Markowski

Ponad 7 milionów złotych będą kosztowały trzy jednoczłonowe, jednokierunkowe i częściowo niskopodłogowe tramwaje, które na potrzeby Elbląga i w zgodzie ze specyfikacją dostarczy poznańska firma Modertrans. Dzisiaj (21 czerwca) doszło do wymiany uścisków dłoni i podpisania umowy, która ma zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy od złożenia sygnatur. To jedna z kilku komplementarnych inwestycji, które będą realizowane w najbliższej przyszłości w ramach "poprawy zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga". Miasto będzie się starało o dofinansowanie zakupu nowego taboru ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Firma Modertrans jako jedyna zgłosiła się do ogłoszonego przez władze Elbląga przetargu. Oferta jej przedstawicieli zmieściła się w kwocie, którą Miasto chciało przeznaczyć na ten cel, czyli 7 mln 84 tys. 800 zł (oferta była o 12 tys. zł niższa). Poznański producent tramwajów dla naszego miasta wyprodukuje specjalnie skrojone do potrzeb wagony:

- W ramach naszej podstawowej działalności wyraziliśmy chęć i akces wyprodukowania dla waszego miasta tramwajów specyficznych, które władze miasta i władze spółki tramwajowej określiły w specyfikacji warunków zamówienia - wyjaśniał Andrzej Bręczewski, prezes firmy Modertans. - To są podstawowe dane konstrukcyjne. Będzie to nowoczesny tramwaj, który będzie skrojony pod wasze możliwości finansowe i potrzeby. Myślę zatem, że z tego zadania wywiążemy się należycie.

W ciągu 24 miesięcy od zawarcia umowy Modertrans wyprodukuje i dostarczy wagony do Elbląga: 3 sztuki nowych wagonów tramwajowych jednoczłonowych, jednokierunkowych, o długości od 14,0 m do 15, 5 m, częściowo niskopodłogowych z napędem silnikami prądu przemiennego i sterowaniem mikroprocesorowym, z dwoma wózkami obrotowymi, z kabiną motorniczego w przedniej części oraz stanowiskiem sterowniczym do manewrowania z tyłu wagonu, posiadających świadectwo homologacji, specjalistyczne wyposażenie obsługowego tramwaju oraz pakiet naprawczy. Usługa obejmująca także szkolenie pracowników i wykonanie dokumentacji technicznej oraz oprogramowania łącznie z licencjami. Wykonawca udzieli 36 miesięcy gwarancji. Gwarancja obejmować będzie cały tramwaj oraz poszczególne podzespoły, urządzenia i wyposażenie.

- Będzie to tramwaj z serii Beta wyprodukowany w naszej firmie. Oczywiście będziemy bazować na doświadczeniach pojazdów, które już powstały u nas, ale w wersji jednoczłonowej. Będzie to nowy pojazd skrojony na miarę potrzeb i oczekiwania Elbląga oraz Tramwajów Elbląskich. Pojazdy będą mogły funkcjonować na wszystkich trasach - zapewniał wiceprezes poznańskiej firmy Jarosław Bakinowski.

Gmina Miasto Elbląg będzie ubiegała się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa 4. efektywność energetyczna, działanie 4.4. zrównoważony transport miejski, poddziałanie 4.4.4 infrastruktura transportu publicznego; niskoemisyjny transport miejski). Zakup tramwajów będzie uzależniony od pozyskania środków finansowych na kompleksowe zadanie, w którego zakres oprócz zakupu 3 szt. wagonów tramwajowych wejdzie również zadanie pt. „Modernizacja infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej do obsługi taboru niskoemisyjnego oraz wsparcie węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego wraz z budową ścieżki rowerowej w al. Grunwaldzkiej” w ramach zadania pn. „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”.

- Ten konkurs będzie niedługo ogłaszany, więc ten czas jego rozstrzygania to nie będzie jakaś dalsza perspektywa. Mamy jeszcze miesiąc na złożenie wniosku i wtedy procedura ruszy. Do września powinniśmy poznać - mam nadzieję - pozytywną opinię, że dostaniemy te środki - mówił Prezydent Witold Wróblewski. - Ta umowa to część inwestycji związanych z tramwajami. Kompleksowy projekt przewiduje modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej do obsługi taboru niskoemisyjnego oraz wsparcie węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego wraz z budową ścieżki rowerowej w al. Grunwaldzkiej w zakresie budowy hali na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej w Elblągu wraz z obsługą komunikacyjną obejmującą tory wjazdowo-wyjazdowe i sieć trakcyjną górną oraz wsparcia węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego w obszarze Placu Dworcowego poprzez wyposażenie go w biletomaty, tablice informacyjne, poprawę bezpieczeństwa pasażerów – doświetlenie wiat, budowę ścieżki rowerowej i wymianę nawierzchni chodnika na odcinku al. Grunwaldzkiej w Elblągu.

Tramwaje będą w kolorze zielony z żółtym akcentem. Na taki kolor zdecydowali się mieszkańcy.

Wartość umowy: 7 072 500 zł brutto.

Cena za 1 tramwaj: 2 275 500 zł brutto.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zztzz
ponad rok temu ocena: 0%  4
wspaniale gratulacje cieszę się nareszcie hura jak Olsztyn pozwolii
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trwam
ponad rok temu ocena: 0%  3
jak Olsztyn pozwoli
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RI
ponad rok temu ocena: 0%  2
Pan z lewej smutny ,że "tylko trzy" , Pan z prawej smutny ,że tylko trzy ,a Panowie pośrodku dumni ,że aż trzy...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ omaha
ponad rok temu ocena: 0%  1
...skrojony pod wasze możliwości finansowe i potrzeby ... Trzeba za rok w wyborach skroić prezydenta pod nasze potrzeby i możliwości :-). Kpina z takiego zrównoważonego transportu Painie Wróblewski
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.