› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Trzeci pas z Elbląga do Nowego Dworu Gdańskiego nieuzasadniony?

› inwestycje drogowe ponad rok temu    28.11.2016
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Trzeci pas z Elbląga do Nowego Dworu Gdańskiego nieuzasadniony? fot. BR / archiwum elblag.net

Minister Marek Gróbarczyk starał się rozwiać wątpliwości mieszkańców Krynicy Morskiej w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podczas specjalnie zorganizowanej, otwartej debaty dla wszystkich zainteresowanych. Argumenty przemawiające "za" tą inwestycję nie przypadły specjalnie do gustu sceptycznym kryniczanom, którzy w dalszym ciągu obstają przy swoim. Jedno z pytań, które padło podczas tego spotkania, dotyczyło natomiast pomysłu rzuconego kilka tygodni temu przez firmę Budimex odpowiedzialną za budowę drogi S7 pomiędzy Kazimierzowem koło Elbląga a Nowym Dworem Gdańskim, który zakładał poszerzenie dwupasmowej trasy o dodatkowy, trzeci pas ruchu.

We wrześniu przedstawiciele firmy Budimex złożyli propozycję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem, wybudowania trzech pasów jezdni pomiędzy Kazimierzowem (k. Elbląga) a Nowym Dworem Gdańskim. Według szacunków poczynionych przez Budimex, koszt dobudowania trzeciego pasa - który przewiduje projekt - nie wpłynąłby znacząco na wydatkowanie inwestycji budowy trasy S7.

- W projekcie jest zaplanowane miejsce na trzeci pas w każdym kierunku. Koszt inwestycji wzrósłby zaledwie o kilka procent, warto więc tę propozycję rozważyć już dziś - mówił Kamil Czyżewski, dyrektor projektu w Budimexie.

Budowa dodatkowego pasa na drodze ekspresowej do Nowego Dworu Gdańskiego nie wpłynęłaby także na termin oddania jezdni, który upływa pod koniec 2018 roku w październiku. Wtedy też miałaby ruszyć inna wielka inwestycja, czyli właśnie przekop Mierzei Wiślanej.

- To właśnie tę inwestycję mieliśmy w głowach, kiedy do GDDKiA składaliśmy propozycję budowy trzypasmowej drogi ekspresowej. Dzięki temu nie dość, że łatwiej będzie dowieźć wszelkie potrzebne materiały na budowę, to jeszcze poprawi to komunikację z Elblągiem, w którym funkcjonuje port - wyjaśniał Czyżewski.

Na konferencji obecny w Krynicy Morskiej dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA odniósł się do pytania jednego z mieszkańców dotyczącego "trzeciego pasa".

- Budowa trzeciego pasa ekonomicznie byłaby nieuzasadniona - eksplikował Karol Markowski. - Droga dwupasmowa w obu kierunkach na dzisiejsze natężenie ruchu w zupełności wystarczy. Jeśli coś się zmieni, a natężenie wzrośnie - choć tego nie zakładamy - zawsze istnieje możliwość wybudowania trzeciego pasa. To zakłada projekt.

To oświadczenie dyrektora GDDKiA zamyka ten temat przynajmniej na teraz. Niewykluczone jednak, że w przyszłości powstanie kolejny pas ruchu na "ekspresówce" do Nowego Dworu Gdańskiego.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marcin 40
ponad rok temu ocena: 100%  2
Świetny artykuł pokazujący jacy ludzie zarządzają w naszym państwie. Jak powiedział przedmówca - dzisiaj wybudowanie trzeciego pasa to kilka procent więcej, a w przyszłości będzie to suma znacznie większa, ale co tam. Przecież ten pan odpowiedzialny za te inwestycję nie wykłada kasy z własnej kieszeni. Karol Markowski - zapamiętajcie to imię i nazwisko.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ASF
ponad rok temu ocena: 100%  1
Ale teraz to jest kilka procent a później będzie kilkadziesiąt albo i kilkaset!!! Co za bezmózgi zarządzają państwowymi pieniędzmi... zapraszam na obwodnicę trójmiejską, która niedawno też była wystarczająca!
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.