› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Trwają prace przy rondzie w dzielnicy Kamionka. Już 13 X otwarcie ronda Obrońców Birczy

› bieżące 7 miesięcy temu    9.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
3 zdjęćTrwają prace przy rondzie w dzielnicy Kamionka. Już 13 X otwarcie ronda Obrońców Birczy fot. Marcin Mongiałło

Na rondzie położonym na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów w elbląskiej dzielnicy Kamionka, trwają prace ziemne, poprzedzające uroczyste otrwarcie ronda Obrońców Birczy, które odbędzie się w tym miejscu 13 października (sobota). Rozpoczęcie uroczystości jest planowane na godz. 12.00.

Na rondzie znajduje się już kamienny głaz. Pracownicy Zieleni Miejskiej dokonują nasadzeń krzewów i kwiatów, które mają stanowić ozdobę tego miejsca. 

Przypomnijmy, że darczyńcami, którzy ofiarowali nieodpłatnie kamienne głazy oraz granitowo-marmurowe płytki na wystrój ronda są bracia Bogdan i Ireneusz Frieske z Próchnika oraz senator RP Władysław Mańkut. Sadzonki krzewów i kwiatów, które ozdobią rondo przekazały władze miasteczka i gminy Bircza.

Swoje przybycie potwierdziło już wiele znanych postaci, takich jak pani profesor Lucyna Kulińska z Krakowa, pan profesor dr. hab. Włodzimierz Osadczy z Lublina, kierownik Collegium Ucrainicum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Witold Listowski – prezes Kresowian z Kędzierzyna Koźla.

 

W najbliższym czasie zaproszenia zostaną wystosowane także do prof. dr. hab. Andrzeja Zapałowskiego z Przemyśla, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr. Artura Brożyniaka z IPN w Rzeszowie, prezesa IPN-u dr. Jarosława Szarka, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab.  Mirosława Golona, wojewody warmińsko-mazurskiego pana Artura Chojeckiego, a także do redakcji portalu Kresy.pl, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz wielu działaczy środowisk kresowych z całej Polski.

 

Z ocalonych z ludobójstwa na Wołyniu obecni będą Panowie Witold Grodziewicz, Stanisław Soroczyński i Marian Tybor z Elbląga.

 

Liczymy również na przybycie prezesa Zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków pomordowanych na Wołyniu, pani Janiny Kalinowskiej.

– poinformował nas Jacek Boki, główny inicjator upamiętnienia bohaterskich obrońcow Birczy w Elblągu.

Uroczystość otwarcia ronda Obrońców Birczy rozpocznie się 13 października (sobota) o godz. 12.00. 

Organizatorami uroczystości są prezydent Elbląga Witold Wróblewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak.

 • Trwają prace przy rondzie w dzielnicy Kamionka. Już 13 X otwarcie ronda Obrońców Birczy
 • Trwają prace przy rondzie w dzielnicy Kamionka. Już 13 X otwarcie ronda Obrońców Birczy
 • Trwają prace przy rondzie w dzielnicy Kamionka. Już 13 X otwarcie ronda Obrońców Birczy
ilość zdjęć 3 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.