› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Trwa remont mostu w Rybinie. Otwarcie we wtorek

› bieżące ponad rok temu    21.05.2015
Paweł Makowski
komentarzy 6 ocen 18 / 100%
A A A
27 zdjęćTrwa remont mostu w Rybinie. Otwarcie we wtorek fot. Ryszard Siwiec

Wybudowany pod koniec lat 30. ubiegłego wieku most w miejscowości Rybina przeżywał lepsze i gorsze czasy. Do momentu upowszechnienia się turystyki wodnej jego remonty nie stanowiły problemu, jednak później stwarzały nie lada trudność dla tych, którzy udawali się na Żuławy. Planowany na ten rok remont rozpoczął się niedawno i wymagał zamknięcia obiektu. Otwarcie nastąpi we wtorek, 26 maja.

Most zwodzony w Rybinie (pow. nowodworski) oddany został do użytku w roku 1936 i stanowił ułatwienie dla tych, którzy chcieli „suchą nogą” dostać się na drugi brzeg Wisły Królewieckiej, by udać się na Żuławy. Później stanowił również swoistą bramę na drodze wodnej dla turystów, udających się nad Zalew Wiślany.

W latach 70. XX w. most musiał zostać zamknięty, gdyż wymagał remontu, jednak z uwagi na to, iż w tamtym czasie wiele szlaków wodnych w okolicy uległo degradacji, a rola transportu wodnego odgrywała coraz mniejszą rolę, nieczynna przeprawa nie stanowiła wówczas problemu. Dopiero wraz z rozwojem infrastruktury drogowej i turystyki, okresowe wyłączanie mostu z użytku nastręczało problemów.

Ostatni remont zarządzono w roku 2012. Wtedy gdański Zarząd Dróg Wojewódzkich informował, że w kwietniu i maju na okres tygodnia most zostanie wyłączony z ruchu kołowego. Podejmowane wówczas działania miały na celu „poprawienie komfortu i bezpieczeństwa jazdy w rejonie Mierzei Wiślanej” – czytamy w oficjalnym komunikacie ZDW Gdańsk sprzed 3 lat.

Zapowiadano, że również w tym roku kierowców będą czekać utrudnienia, związane z remontem wspomnianego mostu. Jak informował nas w kwietniu Włodzimierz Kubiak, dyrektor ZDW, utrudnienia potrwają tylko od 18 do 26 maja:

Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że mediach pojawiały się doniesienia odnośnie zamknięcia mostu w majówkę, co nie jest oczywiście zgodne z prawdą. Podpisana została umowa na przebudowę mostu i ma ona obowiązywać przez dwa miesiące, jednakże rygiel, czyli element, który będzie wymieniany, konstruowany będzie poza mostem. Dopiero wymiana tego elementu wymagać będzie zamknięcia przeprawy na okres od 18 do 26 maja. Konstrukcja mostu jest niezwykle delikatna, dlatego tak ważne jest monitorowanie jej stanu. Lepiej jest zamknąć most na kilka dni i wymienić uszkodzoną część niż czekać, aż pojawi się awaria i wówczas zamknąć most na kilka miesięcy.

- tłumaczy dyrektor gdańskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i zapewnia, że podjęte działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób, korzystających z mostu.

Jak ten zabytkowy most wyglądał przed remontem? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

ilość zdjęć 27 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zaskocz
ponad rok temu ocena: 50%  6
No dobrze, a czemu nie pokusicie się o podanie proponowanego objazdu? :/
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ł.
ponad rok temu ocena: 50%  5
Bella, chodzi o ten pierwszy most jadąc od strony Elbląga, więc "na skróty" się do Sztutowa przez kraje arabskie nie przejedzie, trzeba jechać przez Drewnicę, a i od 18 (poniedziałek) do 26(wtorek) jakby nie patrzeć to 1 weekend jest, może spojrzałaś na miesiąc kwiecień i stąd ten błąd. Moim zdaniem dobrze , że media informują o tym, gdyby ludzie nie wiedzieli by musieli nadrobić jeszcze wiecej , zawracając spod mostu w stronę trasy E7 , a tak to sobie od razu prosto pojadą.... o ile pojadą. z Eg przez Drewnicę do Stegny jest 55 km
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 67%  4
do Turysty: no właśnie o to mi chodzi, że temat jest interesujący dla elblążan! W odróżnieniu od tych szuwarowo-bagiennych informacji, jakie serwują na zasadzie kopiuj -> wklej różne elbląskie portale.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bella
ponad rok temu ocena: 0%  3
Który most? 1 czy 2 od Elbląga patrząc bo oba zwodzone? i czemu DWA majowe weekendy wybrano na zamknięcie przejazdu a nie w ciągu tygodnia i jeden weekend, np. od 20maja do 30maja.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Turysta
ponad rok temu ocena: 40%  2
do ~ jesiotr : Temat jest jak najbardziej interesujący, także nas, mieszkańców Elbląga ! Ja przez cały rok korzystam z tej przeprawy, gdyż niemal co tydzień, jak tylko aura na to pozwoli robimy sobie całą rodziną wycieczki nad morze. I mogę ci zagwarantować że na postojach przy plaży którejkolwiek miejscowości do której się udajemy nigdy nie brakuje pojazdów z elbląską rejestracja. Tak że oprócz mnie i mojej rodziny korzysta z tego przejazdu mnóstwo Elblążan.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 82%  1
Brawo za artykuł odnośnie PRAWDZIWIE ELBLĄSKIEGO regionu, a nie żadne tam srutututu o remontach dróg pod Oleckiem, Węgorzewem czy na innym szuwarowo-bagiennym terenie
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.